ورود ناوشکن جنگی ایران به دریای سرخ نفت را گران کرد

    کد خبر :1045613
ناوشکن البرز - دریای سرخ

با افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی در دریای سرخ، قیمت نفت با افزایش همراه شده است.

به نوشته بلومبرگ، این اتفاق در حالی رخ داده که بسیاری از کشتی‌های کانتینری هنوز هم از ورود به دریای سرخ خودداری می‌کنند. قیمت نفت خام برنت پس از آنکه با کاهش 5 درصدی همراه شده بود، به بیش از 78 دلار به ازای هر بشکه افزایش پیدا کرده است. نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز به قیمت 78 دلار به ازای هر بشکه نزدیک شده است.

درگیری‌های اخیر در دریای سرخ میان آمریکا و حوثی‌ها باعث غرق شدن سه کشتی انصارالله شده است. ناوشکن البرز ایران در روز دوشنبه (11 دی) وارد دریای سرخ شد.

افزایش قیمت نفت خام در حالی بوده که برای نخستین‌بار از سال 2020،‌ قیمت سالانه نفت خام با کاهش همراه شده است. سال 2023 هم یک سال پر فراز و نشیب برای نفت بود و در آن نگرانی‌هایی مانند افزایش تولید خارج از سازمان اوپک پلاس و افت سرعت افزایش تقاضای نفت وجود داشت. البته عوامل تقویت‌کننده قیمت مانند جنگ در غزه و اوکراین و نشانه‌هایی از این موضوع که بانک مرکزی آمریکا چرخه افزایش نرخ بهره را پایان داده است، توانست این نگرانی‌های را مرتفع کند.

ورود ناوشکن جنگی ایران به دریای سرخ نفت

پریانکا ساچدوا، تحلیل‌گر ارشد بازار مستقر در سنگاپور، به بلومبرگ اعلام کرده: «انتظار می‌رود تنش‌های ژئوپولیتیکیِ ادامه‌دار، از افزایش قیمت نفت حمایت کنند. همچنین روند بازیابی اقتصادی در چین و کاهش بیشتر تقاضای نفت از سوی این کشور،‌ نگرانی دیگری است که می‌تواند یک موضوع مهم برای معامله‌گران نفت در سال 2024 باشد».

از سوی دیگر‌،‌ سهام‌های چین باعث افت ارزش بازارهای سهام آسیا در نخستین روز معامله در سال 2024 شد چراکه داده‌های مربوط به فعالیت کارخانه‌ای در چین،‌ ضعیف‌تر از حد انتظار بود و سخنرانی شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، نشان‌دهنده بادهای مخالف برای بازیابی رشد اقتصادی در این کشور است.

به گزارش اکوایران، تصمیمات اخیر برای کاهش عرضه نفت از سوی سازمان اوپک و شرکایش، در سه‌ماهه نخست 2024 اجرایی می‌شود و ممکن است پس از اتمام این دوره، تمدید شود. با این حال، معامله‌گران عموما نسبت به تعهد اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید، رویکردی محتاطانه دارند و در اجرای آن ابراز تردید کرده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید