درباره حمله موشکی به اربیل از ایران شکایت نمی‌کنیم

    کد خبر :899372
درباره حمله موشکی به اربیل از ایران شکایت نمی‌کنیم

علیرغم برخی فشارهای داخلی و خارجی بر بغداد، مسئولان عراقی اعلام کردند که کشورشان قصدی برای طرح شکایت علیه ایران در مجامع بین المللی در پی حمله موشکی سپاه به مرکز راهبردی رژیم صهیونیستی در اربیل ندارد.
سایت خبری العربی الجدید می‌گوید که یک مسئول در وزارت خارجه عراق که نام او ذکر نشده به این سایت گفته است که کشورش تصمیم گرفته مساله حمله موشکی ایران به مرکز راهبردی رژیم صهیونیستی در اربیل را بین المللی نکند. او در عین حال گفته که ایران هیچگونه پاسخی به درخواست‌های رسمی عراق برای دادن توضیحات در این خصوص نداده است.

این مسئول عراقی “انصراف از تقدیم شکایت در سازمان ملل یا اتحادیه عرب و یا سازمان همکاری اسلامی” را تایید کرده و گفته که عراق تصمیم گرفته مساله را به نهادهای بین المللی نکشاند.

یک مسئول امنیتی عراقی دیگر هم در گفت وگو با این سایت خبری تاکید کرد: بین المللی کردن این پرونده در وقت کنونی منجر به دخالت طرف های دیگر می شوند که می‌خواهند از این مساله علیه ایران استفاده کنند، ما روابط متمایز و مستقیم با ایرانی‌ها داریم و ترجیح می دهیم که با خود آن ها گفت وگو کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عراق تصمیم برای تقدیم شکایت بین المللی درخصوص حمله موشکی‌به اربیل را لغو کرده است تاکید کرد: اساسا تصمیمی برای شکایت نبود که بخواهیم لغو کنیم.

از سوی دیگر عائد الهلالی، یکی از رهبران چارچوب هماهنگی شیعیان عراق در گفت وگو با العربی الجدید تاکید کرد: ادله هایی وجود دارد که نشان می دهد ایران مرکز موساد را هدف قرار داده است که اخیرا از همین مرکز حملاتی علیه ایران انجام شده است و دلیل عدم تقدیم شکایت بین المللی همین امر است.

وی گفت: با توجه به روابط راهبردی میان دو کشور در تمامی زمینه ها، عراق نمی تواند چنین شکایت بین المللی علیه ایران مطرح کند. تقدیم چنین شکایتی بر روابط دو کشور تاثیر می گذارد بنابراین دولت اهمیت این امر را به خوبی درک می کند.

به گزارش ایسنا، الهلالی همچنین وجود هرگونه فشار از سوی ایران بر عراق برای لغو چنین شکایتی را تکذیب کرد و گفت بالعکس فشارها بر بغداد برای تقدیم شکایت علیه ایران بود و دولت تا به این لحظه برای پایان دادن به این پرونده مطابق اصول دیپلماتیک عمل کرده است.

1
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد
  1. سهیل گفت:

    این عراقی ها! همیشه بجای بدهکار بودن طلبکار هستند حمله از خاک یک کشور به دیگری حتی از طریق پایگاه های خارجی یک نوع اعلام جنگ است و مقصر میزبان آن است شما نیازی نیست بابت نبردن پرونده به مجامع بین اللملی منت بگذارید می خواستند با این کار جلوی سایر واکنش های اجتمالی سپاه به دیگر پایگاه های اسرائیلی را بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید