ادعای نیروی دریایی آمریکا علیه ایران؛ کشف قاچاق مواد منفجره در مسیر خلیج عمان

    کد خبر :953394
ادعای کشف مواد منفجره در دریای عمان (3)

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مدعی شد که هفته گذشته یک محموله عظیم مواد منفجره را که در یک قایق ماهیگیری از ایران به سمت یمن در حرکت بود، رهگیری و منهدم کرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای که در شبکه «ان بی سی نیوز» منتشر شد، اعلام کرد: قایق ماهیگیری حامل بیش از ۱۸۰ تن «کود اوره» و «آمونیوم کلرید» بود که در ۸ نوامبر جاری در آب‌های دریای عمان مشاهده شد.

طی پنج متوالی، تکنسین‌های خنثی سازی مواد منفجره از گروهان ویژه ۵۶ فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده و خدمه‌ای از USS Hurricane قایق را بازرسی کردند و ماهیت موادی را که می‌توان از آنها برای ساخت مواد منفجره استفاده کرد، شناسایی کردند.

این بیانیه می‌افزاید: ارتش آمریکا پس از تخلیه قایق حاوی مواد منفجره و خدمه یمنی آن، این قایق را برای کشتی‌های تجاری خطرناک دانست و روز یکشنبه آن را در خلیج عمان غرق کرد. ناو آمریکایی «یو اس اس سالیوان» چهار خدمه یمنی این قایق را به گارد ساحلی یمن در خلیج عدن منتقل کرد تا آنها را به مقامات این کشور تحویل دهد.

«مایکل اریک کوریلا» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در واکنش به این خبر گفت: سنتکام همراه با نیروهای شریک خود، به امنیت و ثبات منطقه و جلوگیری از انتقال غیرقانونی و بی ثبات کننده مواد کُشنده به منطقه از طریق زمین، هوا و دریا متعهد است.

همچنین «برد کوپر» فرمانده فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا نیز مدعی شد که این مقدار مواد منفجره کشف شده، برای سوخت بیش از ده موشک بالستیک میان بُرد کافی است.

هنوز مراجع رسمی در کشورهای منطقه از جمله ایران و یمن به این ادعای نیروی دریایی آمریکا که گاه و بیگاه تکرار می‌شود، واکنشی نشان نداده‌اند.

ادعای کشف مواد منفجره در دریای عمان (1)

 

ادعای کشف مواد منفجره در دریای عمان (2)

مهر

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید