دلیل آرتروز زودرس چیست

    کد خبر :903561
دلیل آرتروز زودرس چیست

متخصص ارتوپدی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن ارائه تعریفی از حالت طبیعی ستون فقرات به بیان دلایل بروز آرتروز زودرس و راههای پیشگیری از آن پرداخت.

دکتر سید محمد طحامی به ایسنا گفت: ستون مهره ها به عنوان یک ساختار اصلی، شکل ظاهری بدن را حفظ می کند و هرگونه تغییر که آن را از حالت طبیعی خارج کند، ناهنجاری ستون مهره ای گفته می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفتن در یک وضعیت یکنواخت به صورت نشسته و یا ایستاده و به صورت طولانی مدت را در تخریب مفاصل و بروز «آرتروز زودرس» تاثیرگذار دانست.

او افزود: برای پیشگیری از مواجهه با پیامدهای بعدی، افزایش بیماری هایی که در سیستم اسکلتی عضلانی ایجاد می شود و در واقع آسیب عضلات، مفاصل و استخوان ها را به دنبال دارد باید جدی تلقی شود.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: برای پیشگیری از ایجاد اینگونه نابهنجاری ها نباید در یک وضعیت ثابت به صورت ایستاده یا نشسته در مدت زمان طولانی قرار بگیریم، حتی اگر در وضعیتی صحیح باشد.

طحامی کاهش وزن، قرار نگرفتن طولانی مدت در یک وضعیت ثابت، حفظ گودی های کمری، استفاده از پشتی و گردنی در هنگام نشستن و حفظ زاویه ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه ای ستون مهره ای نسبت به استخوان ران روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به دردهای ستون مهره ها یا آرتروز برشمرد.

او ارائه آموزش های لازم به کودکان و نوجوانان به دلیل استفاده زیاد و نادرست از رایانه و تلفن همراه را ضروری دانست؛ چرا که باعث بروز نابهنجاری های استخوانی در دوران بزرگسالی می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: یکی از بهترین راه های پیشگیری از آرتروز زودرس یا درمان آرتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید