خطر انتقال عفونت از سگ به انسان

    کد خبر :998689
خطر انتقال عفونت از سگ به انسان

متخصص بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با عنوان اینکه سگ ها یکی از مخازن مهم عفونتهای مشترک بین انسان و حیوانات هستند گفت: این حیوانات میتوانند بیماری های متنوع ویروسی و باکتریال را به انسانها منتقل نمایند.

دکتر سیاوش وزیری عنوان کرد: عفونتهایی که از سگ به انسان قابلیت سرایت دارند میتوانند توسط بزاق آلوده حیوان ،ریز قطرات تنفسی ،ادرار یا مدفوع آلوده و یا متعاقب تماس مستقیم با سگ به انسان منتقل شوند .

وی با بیان اینکه بیماریهای باکتریال قابل سرایت شامل :عفونتهای پاستورلا ،سالمونلا ،بروسلا ،یرسینیا ،لپتوسپیرا،کوکسیلا ،کمپیلوباکتر،کپنوسایتوفاگا ،بوردتلا و استافیلوکوک طلایی مقاوم به متی سیلین هستند گفت: از بیماریهای ویروسی نیز میتوان به ویروس هاری و Norovirus اشاره نمود.

به گفته وی کودکان و بیمارانی که دارای زمینه نقص سیستم ایمنی هستند بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این نوع عفونتها می باشند .

دکتر وزیری توصیه کرد: افرادی که از سگ نگهداری میکنند برای پیشگیری از عفونتهای کمپیلوباکتر و‌سالمونلایی باید گوشت پخته به سگ بدهند و تخم مرغ خام و‌گوشت خام نباید در رژیم غذایی سگ باشد .

وی تاکید کرد:اسهال سگ باید سریعا درمان شود و برای سگهای اهلی باید واکسیناسیون هاری مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش بهداشت نیوز، این پزشک متخصص همچنین توصیه کرد: افرادی که دستانشان در تماس مستقیم با سگ و به ویژه ادرار و مدفوع آن قرار می گیرد به خوبی دستهای خود را شسته و آلودگی زدایی نمایند .

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید