تانکر حامل میعانات گازی ایران به بندر خوزه در ونزوئلا رسید

  • اقتصادی
  • چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۳۷
    کد خبر :746308
تانکر حامل میعانات گازی ایران به بندر خوزه در ونزوئلا رسید

دویچه‌وله آلمان در گزارشی نوشت: به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و از جمله تحریم صنایع نفت، صدور سوخت ایران به ونزوئلا همچنان ادامه دارد. بر اساس اطلاعات “تانکرترکرز” دو میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی به ونزوئلا حمل شده است.

همکاری دو کشور ایران و ونزوئلا در عرصه داد و ستد سوخت و میعانات گازی به‌رغم تهدیدها و تحریم‌های آمریکا همچنان ادامه دارد. سایت “بلومبرگ” با انتشار گزارشی خبر از پهلو گرفتن یک تانکر حامل میعانات گازی ایران به ونزوئلا داده است.

گفته می‌شود که این تانکر پس از پاک کردن نام خود، با نام “هانی” به سمت ونزوئلا حرکت کرده و محموله خود را در بندر خوزه تخلیه کرده است.

“بلومبرگ” تاریخ پهلو گرفتن این تانکر در بندر یاد شده را روز شنبه ۱۲ سپتامبر (۲۲ شهریور) اعلام کرده است. گفته می‌شود که این کشتی با خاموش کردن سامانه ردیاب خود موفق به رساندن خود به بندر خوزه شده است.

نفتکش “هانی” حامل حدود دو میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی به ونزوئلا بوده است. سایت “تانکرترکرز” که تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کند در یک پست توییتری درباره مسیر احتمالی و نام این نفتکش اطلاعاتی منتشر کرده است.

در پست توییتری “تانکرترکرز” آمده است که با توجه به خاموش بودن سامانه ردیاب این نفتکش می‌توان حدس زد که این نفتکش مسیر پیرامونی آب‌های آفریقای جنوبی را برای حمل محموله خود (میعانات گازی) انتخاب کرده است.

در همین پست توییتری آمده است که نام و شماره این تانکر پاک شده و این نفتکش پس از آن با نام “هانی” در حرکت بوده است.

گفته می‌شود که میعانات گازی پارس جنوبی برای استفاده در تولید فرآورده‌های سوختی شرکت ملی نفت ونزوئلا صادر شده است. باید یادآور شد که تولید نفت خام ونزوئلا در اثر تحریم‌ها و کاهش امکان فروش، در ماه ژوئیه به کمتر از ۳۴۰ هزار بشکه در روز رسید که نازل‌ترین سطح آن در یک صد سال گذشته است.

گمانه‌زنی درباره محموله تانکر “هانی”

به علت تحریم‌ها، ونزوئلا با کمبود بنزین روبه‌رو است. همین موضوع باعث آن شده است که توزیع بنزین در این کشور کوپنی و محدود شود. به‌‌رغم آن، صف‌های طولانی در کنار پمپ‌بنزین‌های این کشور تشکیل می‌شود.

پس از تشدید تحریم‌های دولت نیکلاس مادورو توسط دولت دونالد ترامپ، شرکت‌های نفتی روسیه نظیر روس‌نفت و “تی‌ان‌کی تردینگ اس‌ای” و شرکت مکزیکی “لیبر آبوردو” اقدام به قطع همکاری خود با شرکت ملی نفت ونزوئلا نمودند. پس از آن بود که دولت مادورو اقدام به گسترش مناسبات بازرگانی خود با ایران نمود. “بلومبرگ” در ادامه گزارش خود می‌نویسد که ایران در سال جاری حدود یک و نیم میلیون بشکه بنزین به شرکت ملی نفت ونزوئلا تحویل داده است. افزون بر آن، جمهوری اسلامی ایران مواد خوراکی برای نخستین سوپرمارکت خود در یک کشور آمریکای جنوبی ارسال کرده است.

گزارش “بلومبرگ” حاکی از آن است که ایران برای نخستین بار اقدام به صدور میعانات گازی به ونزوئلا می‌کند.

تصویرهایی که از تانکر “هانی” در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده به این گمانه دامن زده بود که این تانکر به لحاظ میزان فرورفتن خود در آب، خالی بوده است.

شرکت “تانکرترکرز” با انتشار یک پست توییتری چنین گمانه‌زنی‌هایی را بی اساس دانسته و گفته است که علت فرورفتن نسبتا کم این نفتکش در آب، نوع محموله آن بوده است.

به گزارش ایران جیب،این شرکت کنترل کننده تردد نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی در این پست توییتری اعلام کرده است که به علت حمل میعانات گازی توسط این نفتکش چنین تصوری ایجاد شده است. وزن میعانات گازی بسیار نازل‌تر از وزن سوخت‌هایی همچون بنزین است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید