ماکرون: احیای توافق هسته ای با ایران هنوز هم ممکن است

    کد خبر :926725
ماکرون: احیای توافق هسته ای با ایران هنوز هم ممکن است

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه احیای توافق هسته‌‌ای با ایران را امکان‌پذیر دانست.

کاخ الیزه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ماکرون در گفت‌وگوی تلفنی با «ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی خود تأکید کرده است که احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران، «همچنان امکان‌پذیر» است.

وی افزود که این توافق باید «در سریع‌ترین زمان ممکن» احیا شود.

رئیسی نیز در این گفت‌وگو، با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به خصوص اروپا دانست.

وی با اشاره به اینکه اگر نقش امنیت‌ساز جمهوری اسلامی ایران در منطقه به خصوص مبارزه با تروریسم و حمایت تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود امروز داعش در اروپا اعلام خلافت کرده بود، تاکید کرد راه‌حل مسائل منطقه در دست ملت‌ها و دولت‌های منطقه است و مداخله خارجی ضد امنیت و ثبات است.

رئیس‌جمهور با نفی اصالت جنگ در حل اختلافات بین کشورها و لزوم اعتمادسازی امنیتی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده نقش‌آفرینی در پایان بخشیدن به درگیری‌ها در اوکراین و حل و فصل مسائل از طریق گفت‌وگوهای سیاسی است.

رئیسی با تقبیح اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی، اظهار داشت: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.

رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در به ثمر رسیدن روندهای سیاسی در منطقه، تصریح کرد: فرانسه از موضع ایران مبنی بر مخالفت با عملیات نظامی برخی کشورهای منطقه ضد سوریه حمایت می‌کند.

به گزارش ایلنا، وی همچنین بر تداوم نقش‌آفرینی کشورش در مسیر به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید