مروری بر 3 فیلم محبوب مردم در جشنواره

    کد خبر :974299
کت چرمی

در این یادداشت نگاهی به 3 فیلم جشنواره داریم. فیلم‌های سینمایی که در اکران‌های مردمی مورد استقبال قرار گرفته و نظر اهالی رسانه را نیز به خود جلب کرده است.

جواد عزتی شبیه به «مرد بازنده» و «زخم کاری»؟!

حسین میرزامحمدی کارگردان فیلم اولی جشنواره امسال، با «کت چرمی» به فیلم فجر آمده است. او پیشتر کارهای خوبی را در عرصه فیلم کوتاه ساخته که «ماشوم» یکی از آنهاست.

جواد عزتی، صابر ابر و گلاره عباسی، بازیگران اصلی این فیلم سینمایی‌اند و کامران حجازی نیز تهیه‌کننده آن است.

«کت چرمی» با حضور در یک کمپ اعتیاد دختران، روایتگر یکی از آسیب‌های اجتماعی در قامت فسادی پر شاخه و برگ شده است.

سوژه اصلی فیلم، یک دختر نوجوان است که جواد عزتی با حضور در کمپ اعتیاد با او آشنا می‌شود. سرگذشت این دختر جوان، پرده از یکی از فسادهای مهم برمی‌دارد. اتفاقی که با مهمانی «کت چرمی» آغاز می‌شود!

جواد عزتی در نقش یک چهره جستجوگر و دغدغه‌مند، سعی دارد با زدودن لایه‌های فساد، به رأس هرم برسد. تلاش‌های او به عنوان یک فعال اجتماعی دلسوز که در بهزیستی نیز مسئولیت دارد، ستودنی است. اگرچه پایان‌بندی داستان، مخاطب را شگفت‌زده می‌کند!

به گفته جمعی از منتقدین، این فیلم سینمایی شباهت زیادی به «مرد بازنده» و سریال «زخم کاری» دارد. به ویژه آنکه کامران حجازی تهیه‌کننده کت چرمی پیشتر تهیه‌کننده مرد بازنده بوده و قبل از آن نیز مدیر تولید زخم کاری بوده است. اشتراک بازیگران اصلی این 3 اثر، یعنی جواد عزتی دلیل دیگر آنان برای این مدعاست.

البته جمعی دیگر از منتقدین نیز بازی جواد عزتی را متفاوت با بازی‌های قبلی او در زخم کاری و مرد بازنده می‌دانند و معتقدند که او می‌تواند شایسته سیمرغ جشنواره برای این فیلم باشد.

نکته قابل توجه در ساخت کت چرمی، حضور محمدحسین مهدویان به عنوان مشاور کارگردان در این اثر است. مهدویان که سال گذشته و بعد از ساخت فیلم سینمایی «مرد بازنده» اعلام کرد که دیگر قصد فیلمسازی برای جشنواره فجر را ندارد، امسال در مقام مشاور کارگردان در دو اثر حضور دارد؛ «کت چرمی» و استاد.

سرهنگ ثریا، داستان داغ مادرانی که حسرت یکبار دیدن فرزند را به دل دارند 

فیلم سینمایی «سرهنگ ثریا» به کارگردانی لیلی عاج براساس داستانی عینی از سرگذشت یک شخصیت واقعی ساخته شده است.

لیلی عاج کارگردان این فیلم سینمایی است و نخستین تجربه ساخت فیلم بلند سینمایی خود را به جشنواره فجر آورده است. او با دستمایه قرار دادن سازمان منافقین و پادگان اشرف که تا چندی پیش مقر این سازمان در عراق بود، سراغ داستانی واقعی از فراق چندین دهه‌ای مادران از فرزندان خود رفته است. کسانی که گول سازمان منافقین را خورده و با پیوستن به آن دیگر طعم حضور در کانون گرم خانواده را نکشیده‌اند.

ثریا عبدالهی یکی از همان مادرانی است که نزدیک به 21 سال چشم انتظار بازگشت فرزندش و آزادی او از چنگال سازمان منافقین است. لیلی عاج با الهام از زندگی او و سرگذشتش، فیلمنامه این فیلم سینمایی را نوشته و آن را ساخته است. عبدالهی در نشست خبری این فیلم در پردیس ملت هم حضور یافته بود و از زحمات کارگردان و عوامل تولید برای شنیده شدن صدای این پدران و مادران چشم انتظار تشکر کرد.

یکی از صحنه‌های دیدنی این فیلم سینمایی، مواجهه مادران و پدرانی است که سال‌ها چشم‌ انتظار فرزندان خود بوده و برای دیدن آنها به اردوگاه اشرف رفته‌اند.

ژاله صامتی بازیگر نقش اول سرهنگ ثریا، با نقش‌آفرینی متفاوت خود در این اثر، نظرات بسیاری از منتقدین را برای سیمرغ بهترین بازیگر زن در نقش اول، متفق‌القول به او رسانده است.

جلیل شعبانی، تهیه‌کننده سرهنگ ثریا است و این فیلم با حمایت سازمان هنری رسانه‌ای اوج ساخته شده است. شعبانی پیش از این نیز تهیه‌کننده فیلم سینمایی منصور به کارگردانی سیاوش سرمدی بود تا نشان بدهد که برنامه ویژه‌ای برای حمایت از کارگردانان فیلم اولی دارد. فیلم سینمایی منصور او که به زندگی سرلشکر ستاری می‌پرداخت با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شد.

یادگار جنوب؛ داستان عشق و نفرت

عشق و نفرت مهم‌ترین کلیدواژه در «یادگار جنوب» است. فیلمی که به کارگردانی حسین دوماری و پدرام پورامیری ساخته شده و در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

این فیلم سینمایی بعد از «جان دار» دومین تجربه کارگردانی حسین دوماری و پدرام پورامیری است. البته یادگار جنوب در حوزه سوژه و محتوا فاصله زیادی با «جان دار» دارد و شاید بتوان گفت که این دو کارگردان جوان پیشرفت قابل توجهی در این اثر از خود نشان داده‌اند.

وحید رهبانی، الناز شاکردوست، پژمان جمشیدی، صابر ابر و سحر دولتشاهی مهم‌ترین بازیگران این فیلم سینمایی‌اند.

ماجرای فیلم از یک کینه قدیمی بین دو دوست شکل می‌گیرد؛ کینه‌ای که پس از سال‌ها شکل و شمایل جدیدی پیدا کرده و رنگ و بوی انتقامی سخت گرفته است. این انتقام تا آخرین لحظه دست از سر او برنمی‌دارد.

از سویی دیگر عشق بین دو دل‌باخته قدیمی، داستان فیلم را به صورت موازی پیش می‌برد. پیوند بین این عشق و نفرت اوج داستان است.

یادگار جنوب از حیث فیلمنامه و کارگردانی قابل توجه است اما شاید بتوان مهم‌ترین نقطه مزیت آن را تدوین این فیلم دانست که آن را تبدیل به اثری پیچیده همراه با تعلیق داستانی کرده است. همین موضوع باعث شده تا مخاطب تا آخرین لحظه فیلم را دنبال کند.

در کنار بازی خوب وحید رهبانی و پژمان جمشیدی که حتما می‌توانند جز نامزدهای دریافت سیمرغ باشند، نباید از بازی متفاوت صابر ابر چشم‌پوشی کرد.

او علیرغم نقش نسبتاً کوتاهی که در این فیلم ایفا می‌کند، اما بازی جدیدی از خود به نمایش گذاشته و گریم سنگینی را بر صورت خود تحمل کرده است. گریم او به قدری سنگین و متفاوت بود که بسیاری از مخاطبان یادگار جنوب در ابتدا او را نشناختند و با دیدن تیتراژ متوجه حضور این بازیگر در فیلم شدند.

تسنیم/

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید