تلاش نمادین مردم یک روستا برای جلوگیری از احداث معدن/ بالاخره اکتشاف معدن در کجور مازندران پیامدهای مخرب زیست محیطی دارد یا ندارد؟

    کد خبر :792875

مدتی است که در منطقه کجور استان مازندران و در نزدیکی یکی از روستاهای این منطقه، عملیات اکتشاف معادن سرب و روی با هدف رونق اقتصادی منطقه و اشتغالزایی به جریان افتاده است؛ روندی که جدا از چراغ سبزهایی که از سوی مسئولان برای اجرایی شدن آن وجود دارد، همچنان با مخالفت های جدی مردمی رو به رو است.

«بازتاب»؛ آرش خداپرست– در منطقه کجور شهرستان نوشهر از توابع استان مازنداران و در نزدیکی های روستای ناصرآباد، معادنی قدیمی و راکد وجود دارد که برخی کارشناسان عقیده دارند حاوی حجم قابل توجهی از سرب و روی است و استخراج آن می تواند به توسعه منطقه مورد اشاره منجر شود.

صحبت از معادن سربی است که در سال ۱۳۳۴ پروانه اکتشاف و در سال ۱۳۳۵ مجوز بهره برداری دریافت کرد و پس از مدت‌ها فعالیت متروکه شد و حالا دوباره تلاش ها برای احیای آن آغاز شده است.

تلاش مسئولان اجرایی وزارت صمت و استانداری مازندران برای پیشبرد فرایند احداث معدن و آغاز عملیات اکتشاف و بهره برداری در منطقه کجور در حالی به جریان افتاده است و با جدیت تمام دنبال می شود که از آنسو دوستداران محیط زیست براین باور هستند که ایجاد این معدن سبب آلودگی محیطی زیستی و تخریب غیرقابل در رویشگاه جنگل هیرکانی خواهد شد که اتفاقاً ثبت جهانی نیز شده است.

مردم معترضی که مخالف هرگونه عملیات اکتشاف و بهره برداری از معدن هستند، عقیده دارند که ایجاد این معدن در منطقه باعث نابودی یکی از امن ترین و زیباره ترین پاره‌های زیست بوم ایران که جمعیت حیات وحش نسبتاً کاملی در آن زیست می‌کند، خواهد شد و پیامدهای ناگواری را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر آن باغداران و کشاورزان نیز نگران آسیب دیدن و از بین رفتن باغات سیاه بیشه و کشاورزی خود هستند.

این اعتراضات و نگرانی های مردمی در حالی است که مسئولان و مجریان معدن مورد اشاره تأکید دارند اقدامات آنها در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی و جهش تولید کلید خورده و در حال حاضر مطالعات مربوط به اکتشافات معدنی در معدن سرب وروی در دست انجام است.

پیشتر سعید یزدانی- فرماندار نوشهر در مورد درستی نگرانی مردم منطقه پیرامون تهدیدات زیست محیطی این طرح به «مهر» گفت: مردم نگران آن هستند که برداشت‌های صورت گرفته به باغات سیاه بیشه و کشاورزی آن در آینده صدمه زند.

یزدانی تصریح کرد: با آنکه حرف مردم درست است اما نباید از فرصت‌های شغلی ایجاد شده توسط معدن چشم پوشی کرد و فعالیت معدن سرب در منطقه سبب درآمدزایی و رونق اقتصادی می‌شود.

فرماندار نوشهر با تأکید بر اثرات مثبت این طرح به لحاظ اقتصادی، ضمن دعوت از مردم برای همکاری با مسئولان افزود: درآمد مردم منطقه با باغداری و کشاورزی تأمین می شود و باید تدابیر اتخاذی شود تا در زمان برداشت، به کشاورزی و باغداری در منطقه خسارت و آسیبی وارد نشود.

اظهارات دو پهلو فرماندار نوشهر که از سویی بر نگرانی های زیست محیطی اکتشاف معدن صحه می گذارد و از سویی مسئولان را در پیگیری این طرح محق می داند، در حالی است که علاوه بر مردم سازمان محیط زیست نیز ساخت جاده دسترسی به این معدن سرب و روی را عاملی برای تخریب زیست محیطی دانسته و از این بابت به این طرح ایراد وارد کرده است.

با اینکه هنوز فرایند بهره برداری از این معادن در مرحله امکان سنجی و اکتشاف قرار دارد، اما مردم محلی و به ویژه اهالی روستای ناصرآباد همچنان نسبت به این روندهای در پیش گرفته شده معترض هستند و اخیراً نیز در یک اقدام قابل تأمل اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند.

‏اهالی روستای ناصرآباد در اقدامی هماهنگ و در اعتراض به احداث معدن سرب و روی حدود ۲۰۰ نهال بومی در جاده دسترسی ایجاد شده به معدن کاشتند و امیدوارند که این اقدامشان منجر شود تا مسئولان از پیگیری طرح صرف نظر کنند.

 

هر چند به نظر نمی رسد اعتراض نمادین مردم این روستا، متولیان امر را نسبت به تصمیم شان منصرف کند، اما این اقدام با واکنش های فراوانی در شبکه های اجتماعی رو به رو شده و حجم زیادی از انتقاد و اعتراض را در شبکه های اجتماعی علیه مدیران استان مازندران و متولیان محیط زیست ایجاد کرده است.

البته ناگفته نماند بسیاری کاربران در شبکه های اجتماعی این اقدام را تهدیدی متوجه منطقه حفاظت شده گلستانک می دانند، حال اینکه معدن ناصرآباد ارتباطی به منطقه گلستانک ندارد، اما این موضوع نیز دلیل نمی شود تا مردم محلی نگران کشاورزی و محیط زیست محل زیست خود نباشند؛ نگرانی بر حقی که مسئولانی چون فرماندار نوشهر نیز آن را تأیید می کند. 

مسئله مهمی که شایسته است نسبت به آن مطالعات و بررسی های دقیقی انجام و در صورت تأیید رسمی خسارت ها، نسبت به اصلاح رویه های موجود اقدام شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید