سوء استفاده آمریکا از وضعیت نامساعد پوتین

  • سیاسی
  • دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ ۱۷:۰۲
    کد خبر :1020666
نیکی هیلی
 نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا، ضمن این ادعا که پوتین در بدترین وضع ممکن قرار دارد، گفت آمریکا باید با استفاده از این فرصت به جنگ به نفع اوکراین پایان دهد تا تایوان هم از دست چین در امان بماند.
«نیکی هیلی» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد که از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است، در برنامه یکشنبه (۱۱ سپتامبر، ۲۰ شهریور) شبکه سی‌ان‌ان، در پاسخ به این سوال که آیا اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا باید بودجه اوکراین را در لایحه بودجه حفظ و از آن حمایت کنند، گفت دموکرات‌ها وجمهوری‌خواهان نباید کنار بکشند.

وی در ادامه مدعی شد پوتین در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد و با طرح ادعاهای دیگر استدلال کرد: این را از آنجا می‌دانیم که از ایران پهپاد و از کره شمالی موشک می‌گیرد. این را می‌دانیم، زیرا سن سربازی را در روسیه به ۶۵ افزایش داده‌اند.

هیلی افزود: تمامش کنید. بایدن فرصت‌های متعددی را برای پایان دادن به این (جنگ) از دست داده است. باید مطمئن شویم که فوراً به این جنگ پایان می‌دهیم، که تمامش می‌کنیم، اما این کار را به شکل درست انجام می‌دهیم.

در حالی که به باور کارشناسان، اوکراین شانسی برای پیروزی در جنگ به‌رغم کمک‌های تسلیحاتی گسترده غرب ندارد و ضدحملات کی‌یف علیه روسیه تلفات و خسارات سنگینی به ارتش اوکراین وارد کرده، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا در ادامه سخنانش گفت: ما جنگ بیشتر نمی‌خواهیم و تنها راهی که می‌توانیم این کار را انجام دهیم این است که اوکراین پیروز شود. و هیچ کس بیشتر از تایوانی‌ها خواستار پیروزی اوکراینی‌ها نیست، زیرا می‌دانند اگر اوکراین پیروز شود، چین از تایوان دور خواهد ماند.

او در پایان این بخش از سخنانش گفت: و بنابراین، بله فکر می‌کنم جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها باید روی این موضوع متمرکز بمانند. و یعنی این که بیایید این ماموریت در اوکراین را به پایان برسانیم و بعد با انجام این کار روسیه و چین را مدیریت (مهار) خواهیم کرد.

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزدها درباره کمک‌های واشنگتن به اوکراین اختلاف نظر دارند؛ برخی از آن‌ها، ادامه کمک‌ها را فاجعه‌بار می‌دانند و برخی دیگر معتقدند کاهش یا قطع کمک‌های نظامی به اوکراین، تهدیدکننده منافع آمریکاست.

آمریکا از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین بیش از ۴۳ میلیارد دلار تسلیحات به اوکراین ارسال کرده اما دولت بایدن برای بسته‌های کمکی بیشتر بودجه ندارد. بایدن از کنگره خواسته لایحه هزینه اضطراری ۴۰ میلیارد دلاری را تصویب کند که نیمی از آن به اوکراین اختصاص خواهد یافت اما این لایحه احتمالاً با مخالفت شدید شمار فزاینده جمهوری‌خواهان مواجه خواهد شد که مخالف سیاست چک سفید بایدن هستند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید