ایران اجازه دسترسی به فعالیت های خود را بدهد

  • سیاسی
  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ۱۶:۴۲
    کد خبر :1074361
گروسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه آژانس سیاست‌ ضد ایرانی را دنبال نمی‌کند، گفت که ایران باید اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای خود را به بازرسان آژانس بدهد.

به گزارش تسنیم، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه روسی ایزوستیا گفت که برجام معنای خود را از دست داده و دیگر هیچکس به آن پایبند نیست.

مدیرکل آژانس در این باره گفت: درباره برنامه هسته‌ای ایران، ما به بازگشت به دیپلماسی نیازمندیم. ما برجام را داشتیم که اکنون فقط روی کاغذ است و دیگر معنایی ندارد. هیچ طرفی آن را اجرا نمی‌کند و به آن پایبند نیست.

وی در عین حال مدعی شد: برای انعقاد توافقی جدید، ایران باید اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای خود را به بازرسان آژانس بدهد. به همکارانم در ایران می‌گویم که باید حداقل دسترسی به تاسیسات هسته‌ای را به آژانس به منظور کمک به بازگشت به نسخه دوم توافق هسته‌ای یا هر توافق دیگری بدهند. نباید سناریوی کره شمالی را تکرار کنیم؛ سناریویی که تلاش‌ها و مذاکرات چند دهه‌ای در آن بی‌فایده بود.

گروسی همچنین مدعی شد که آژانس سیاست‌ ضد ایرانی را دنبال نمی‌کند.

اعضای شورای حکام آژانس چندی پیش قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه علیه ایران را به تصویب رسانده و خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد شدند.

مقام‌های ایران پیش از تصویب این قطعنامه هشدار داده بودند که به آن پاسخ مناسب و لازم خواهند داد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل پس از صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس اعلام کرد که این قطعنامه «اثر مخربی» بر تعاملات آینده خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران هم ساعاتی بعدتر در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این اقدام را سیاسی و غیرسازنده و در ادامه سیاست‌های شکست خورده قبلی برخی از کشورهای غربی دانست.

برخی رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که جمهوری اسلامی ایران آژانس اتمی را از قصد خود برای توسعه بیشتر برنامه هسته‌ای این کشور با نصب سانتریفیوژهای جدید در سایت‌های نطنز و فردو مطلع کرده است. این رسانه‌ها مدعی شده بودند که اقدام تهران در پاسخ به قطعنامه ضدایرانی آژانس صورت گرفته است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید