معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران تشریح کرد

از تحقیق و تفحص بانک شهر تا بازپس‌گیری ۸۰ ملک شهرداری

    کد خبر :543400

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت کارگزاری‌ها، وضعیت بانک شهر، بدهی و طلب‌های شهرداری تهران و … گزارشی ارائه کرد.

عبدالحمید امامی صبح امروز در نشستی خبری که به منظور تشریح عملکرد معاونت مالی شهرداری تهران برگزار شد با بیان این که از سال گذشته تخصیصی برای پایان سال اعلام نکردیم و این مساله سبب شد که افراد خوش حساب بتوانند در تمام طول سال از ۱۵ درصد تخفیف استفاده کنند و این گونه نشد که همه بگذارند در پایان سال برای بهره‌مندی از تخفیف، عوارض خود را بدهند و تفاوتی میان افراد خوش حساب و دیگر افراد قائل شدیم.

وی با بیان این که در مدیریت شهری جدید صرفه جویی در هزینه‌ها در دستور کار قرار گرفت، گفت: پیشگیری از انجام هزینه‌های غیر ضرور در دستور کار قرار داشت و انضباط مالی را نیز به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی در دستور کار قرار دادیم.

وی در ادامه با بیان این که در راستای انضباط مالی در شهرداری از ابتدای امسال به مانند سازمان برنامه و بودجه در دولت عمل کردیم و بر اساس عملکرد بودجه ماهانه و دو دوازدهم را در دستور کار قرار دادیم تا بر اساس عملکرد برنامه‌ریزی شده، بودجه تخصیص داده شود، گفت: سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد تومان پرداختی داشتیم که ۴ هزار میلیارد تومان دیون بوده و ۸ هزار میلیارد تومان هزینه جاری و دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز کارهای عمرانی بوده است.

امامی با بیان اینکه در سال گذشته شاهد تحقق ۱۰۶ درصدی بودجه غیر نقد بوده‌ایم، گفت: این در حالی ست که بودجه غیر نقد تنها ۵۴ درصد محقق شده و باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود تا بتوانیم در سال جاری این بودجه غیر نقد را نیز افزایش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرداری کاهش هزینه‌های جاری‌اش را در دستور کار قرار داده است، گفت: به عنوان مثال ما ۵ هزار سواری در شهرداری داریم و این خودروها صبح‌ها و شب‌ها همکاران‌مان را به محل کار می‌برند و بعد از آن بلااستفاده هستند که با کمک سازمان تاکسیرانی و شرکت فناوری در صدد آن هستیم که با ایجاد یک کیسه پول مجازی برای همکارانمان اصطلاحا از فرایند تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنیم.

امامی در مورد سرانجام لایحه مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس در حال بررسی است، گفت: جلسات زیادی با نمایندگان مجلس داشته‌ایم و شهردار تهران نیز در حال رایزنی است و امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد.

وی در خصوص سرانجام بدهی دولت به شهرداری با بیان این که سه هزار میلیارد تومان از طلب‌هایمان را تهاتر کردیم، گفت: شهرداری تهران به اکثر بانک‌ها بدهکار بود؛ به نحوی که دریافت وام و تسهیلات برای شهرداری قفل شده بود، اما در این مدت توانستیم با قسط بندی جدید و پرداخت بخشی از بدهی‌هایمان مشکلات‌مان را با بانک‌ها حل کنیم و اگر نیاز باشد می‌توانیم از تسهیلات بانکی استفاده کنیم.

وی با بیان این که اگر ساخت و ساز در داخل مراکز دولتی و پادگان‌ها و …را حساب کنیم، ارقام بیشتر می‌شود، گفت: تاکنون ۱۷ هزار میلیارد تومان از طلب‌ها به شهرداری را شناسایی کردیم که امید است با روش‌های مختلف از جمله تهاتر این طلب‌هایمان را به نتیجه برسانیم.

آخرین وضعیت شهر آفتاب

امامی در مورد آخرین وضعیت شهر آفتاب و آمادگی برای برگزاری نمایشگاه‌های پر مخاطب گفت: شهر آفتاب با این هدف که نمایشگاه‌ها به خارج از شهر هدایت شوند، ساخته شد. اما از آنجایی که با عجله ساخته شد هنوز زیر ساختهایش فراهم نشده است و برای تبدیل آن به منطقه آزاد در حال رایزنی با کمیسیون زیربنایی دولت هستیم. اما همزمان با نمایشگاه سئول نیز در حال مذاکره هستیم تا در مورد اشتراک نمایشگاه‌ها به توافق برسیم. یعنی می‌توان نمایشگاه‌های کوچک را در مرکز شهر و نمایشگاه‌های بزرگ را در شهر آفتاب برگزار کرد و در جلسات مقدماتی با دوستان هستیم تا ترکیبی از این دو مجموعه ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سرانجام بازپس گیری املاک شهرداری که در اختیار دیگران است، گفت: نمی‌شود که اموال مردم در اختیار افراد خاص باشد و ما به دنبال پیگیری آن نباشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری جدید بر روی صرفه جویی حساس است و قرار نیست که یک ملک در اختیار یک نفر باشد و آن فرد هم برود ملک را به کسی دیگر اجاره دهد و منتفع شود، گفت: یک تعدادی از این املاک واگذار شده مساله‌دار هستند و در بهره‌برداری از آنها درست عمل نشده است. اما یک تعداد نیز بهره‌برداری خوب و مناسب از املاک شهرداری دارد.

امامی با بیان این که لیستی از املاک شهرداری که در اختیار دیگران است، در اختیار سازمان امور املاک قرار دارد، گفت: بخش حقوقی در حال پس گیری تک تک این املاک و تعیین تکلیف آنها هستند و تا آنجایی که خبر دارم حدود ۸۰ ملک تخلیه شده است. هر چند که برخی‌ها به راحتی تخلیه نمی‌کنند. اما می‌توانیم از این املاک‌مان برای تهاتر بدهی‌هایمان استفاده کنیم.

همکاری با قوه قضائیه برای تعیین تکلیف املاک

وی در مورد تحقیق و تفحص شورای شهر از املاک واگذار شده نیز با بیان اینکه ما در مورد املاک نجومی با قوه قضائیه همکاری کردیم و شورای شهر نیز حق دارد که تحقیق و تفحص از املاک داشته باشد، گفت: اطلاعات را از ما دریافت کردند و حدود دو هزار ملک است که باید بر روی آنها کار شود. هر چند املاکی که به صورت رسمی نیز در اختیار دیگران است باید تعیین تکلیف شود و جلسات زیادی برای تبادل اطلاعات و قیمت گذای کارشناسی برگزار کردیم.

وی با بیان این که شهرداری تهران در نظر دارد مجموعه‌های خود را در اطراف پارک شهر تجمیع کند، گفت: هفته گذشته ساختمان روزنامه اطلاعات در اختیار شهرداری قرار داده شد تا نسبت به انتقال واحدها اقدام کنیم که به نظر می‌رسد معاونت شهرسازی در این ساختمان مستقر خواهد شد.

تعیین تکلیف کارگزاری‌ها در آینده نزدیک

امامی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مود تعیین تکلیف کارگزاری‌ها گفت: سیاست ما این است که به سمت تعطیلی کارگزاری‌ها پیش رویم؛ چرا که متأسفانه کارگزاری‌ها توان لازم برای پاسخگویی به نیازهای شهرداری تهران را ندارند و در حال حاضر تنها دو کارگزاری با شهرداری همکاری می‌کنند که متأسفانه از پایان سال گذشته تاکنون عملکرد مطلوبی نداشتند.

وی افزود: ایده‌آل ما این است که تالار معاملات برای شهرداری ایجاد کنیم که البته تحقق این مهم پیچیدگی‌های خاصی دارد، ولی امیدواریم تا پایان سال این اتفاق رخ دهد.

وی در مورد بدهی شهرداری به تأمین اجتماعی با بیان اینکه در حال رایزنی با تأمین اجتماعی هستیم؛ چرا که اعداد مطرح شده متفاوت است، گفت: آنها اعلام می‌کنند که مبلغ بدهی ما ۵۶۰ میلیارد تومان است اما کارشناسان ما حدود ۲۰۰ میلیارد تومان را مطرح می‌کنند.

امامی با بیان این که یکی از بزرگترین چالش‌های شهرداری، بدهی به پیمانکاران است، گفت: البته پیمانکاران حق دارند؛ چرا که مثلاً پیمانکاری سه سال هزینه‌هایی داشته است و حالا با افزایش تورم پول این فرد آب می‌رود. ما درصدد آن هستیم که با اتخاذ روش‌های جدید که اجازه دهید توضیحات بیشتری در این زمینه ندهم، این مشکل را حل و فصل کنیم.

بررسی تخلف شهروند در اسرع وقت

امامی در مورد انتشار اخباری مبنی بر گران فروشی و احتکار کالا در فروشگاه شهروند با بیان این که من هم خبر گران فروشی برنج را شنیده‌ام اما قاعدتاً از آنجایی که ما در شهروند به دنبال سود شخصی نیستیم، نباید تقلبی هم صورت گیرد، گفت: ظاهراً یکی از تأمین کنندگان در تأمین برنج مشکل داشته، اما باید این مساله بررسی شود و اگر سهل انگاری از سوی مسئولان شهروندان باشد قطعاً با آن برخورد خواهیم کرد.

لیست بدهی‌های شهرداری در اختیار شورای شهر

امامی در ادامه در مورد چرایی عدم انتشار لیست بدهی‌های شهرداری، گفت: ما به شهرداری این لیست را ارائه کردیم و آنها اگر مایل باشند می‌توانند آن را منتشر کنند.

وی در مورد بدهی‌های شهرداری به سیستم بانکی با بیان اینکه شهرداری تهران حدوداً ۳۰ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی از سال ۶۶ تاکنون بدهکار است، گفت: البته مراودات و تهاترهای کمی نیز با سیستم بانکی داشتیم و در مورد این که بدهی‌هایمان چگونه محاسبه شود با برخی از بانک‌ها به توافق رسیدیم که بر اساس ارز مرجع محاسبه شود و قسط بندی‌های جدیدی نیز انجام گرفته است و قاعدتاً قسمتی از بدهی‌های بانکی حل شده است و الان برای گرفتن تسهیلات بانکی مشکلی نداریم.

برگزاری مجمع عمومی بانک شهر تا خرداد ماه

وی در مورد آخرین وضعیت بانک شهر و تحقق و تفحص مجلس از این بانک گفت: مبلغ بدهی شهرداری به بانک شهر نسبت به سایر بانک‌ها بیشتر است. در گذشته بانک شهر به دلیل مشکلات به عنوان یک بانک ابزاری مورد استفاده قرار می‌گرفته است و در ادامه بانک شهر از حالت عادی خارج و در سال ۹۶ زیان‌ده شد که بانک مرکزی برای این بانک سرپرستی انتخاب کرد.

امامی با بیان این که در اولین اقدام ارکان بانک را اصلاح کردیم، گفت: در اولین اقدام صلاحیت پنج نفر از اعضای هیأت مدیره از سوی بانک مرکزی تأیید شد و از آنجایی که بر اساس قانون ترکیب هیأت مدیره باید ۷ نفره باشد، برای احصاء صلاحیت ۴ نفر را به بانک مرکزی معرفی کردیم که باید منتظر نهایی بانک مرکزی در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه قرار بود صورت‌های مالی بعد از انتخاب دو نفر باقیمانده اصلاح شود، گفت: در حال حاضر بانک شهر دارای هیأت مدیره مصوب و مدیر عامل است و می‌تواند صورت‌های مالی سال ۹۶ و ۹۷ خود را بررسی کند؛ هر چند که قرار بود تا آخر اردیبهشت صورت‌های مالی را ارائه کنند. اما قول دادند که تا یک هفته آینده این حسابرسی‌ها نهایی شود و احتمالاً در خرداد ماه مجمع بانک شهر برگزار خواهد شد.

امامی با بیان این که بدهی‌ها و املاک بانک شهر یکی از دلایل تحقیق و تفحص مجلس است، گفت: البته معتقدیم که مدیران بانک شهر نیز از ما هستند و در حال برگزاری جلسات مشترک هستیم تا مشکلات این بانک حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت بانک شهر خوب است و جدیداً از آمار ارائه شده جزو پنج بانک محبوب کشور است، گفت: در گذشته املاک تهدید برای بانک شهر بوده است که همین مساله موجب تحقیق و تفحص شد، اما از سال گذشته ارزش املاک سه برابر شده و این یک فرصت طلایی برای بانک شهر است؛ چرا که می‌تواند قسمتی از هزینه املاک را صرف اصلاح سند و حل مشکلات حقوقی کند و از مابقی املاک سود برد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید