قالیباف: توافق نامه بین ایران و سوریه در حال تهیه است

    کد خبر :831073

رییس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به فرودگاه دمشق اهداف اقتصادی این سفر را برشمرد و ابراز امیدواری کرد که توافقنامه جامع بین دو کشور زمینه ساز فعالیت بهتر بخش‌های خصوصی و دولتی در دوران پساجنگ، بازسازی سوریه و استفاده از منافع تجاری بین دو کشور شود.

به گزارش ایرنا، «محمد باقر قالیباف» عصر امروز – سه‌شنبه – در بدو ورود به فرودگاه دمشق در نشست خبری مشترک با «حموده صباغ» همتای سوری خود گفت: لازم می‌دانم در بدو ورود موفقیت مردم سوریه برای شرکت در انتخابات و تاکید آن‌ها بر اینکه علاقمند به حفظ و تثبیت کشورشان هستند را تبریک بگویم و مطمئن هستم که همه در جبهه مقاومت از این پیروزی در انتخابات خوشحال هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: جبهه مقاومت، سوریه را خط مقدم مقاومت می‌داند و طبیعتا از پیروزی مردم سوریه مقاومت خوشحال است و البته دشمنان هم از این پیروزی ناراحت و عصبانی هستند.

وی با ابراز خرسندی از پایان دوران جنگ و ناامنی در سوریه تاکید کرد: این ناامنی و جنگ تروریسم علیه سوریه با حمایت آمریکایی‌ها انجام شد، اما امروز آغاز دوره ساخت و ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است.

قالیباف با بیان اینکه توافق نامه جامع همکاری‌های بین دو کشور در حال تهیه است، ابراز امیدواری کرد که این توافق نامه در پارلمان‌های دو کشور در فرصت مناسب تصویب و توسط دولت‌ها اجرایی شود تا تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از ظرفیت‌های ایجاد شده برای بازسازی سوریه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم، شهدای سوری و همه کسانی که در بحران سوریه، با تروریست‌ها مقابله کردند، به سردار سرلشگر شهید قاسم سلیمانی اشاره و تاکید کرد: وی زحمات زیادی برای مقابله با ترویست‌ها کشید و باید یاد او را همیشه گرامی بداریم.

همچنین «حموده صباغ» رییس مجلس سوریه نیز ضمن خوشامدگویی به همتای ایرانی خود گفت: روابط دو کشور مستحکم، دیرینه و ریشه دار است و امیدواریم این سفر باعث تثبیت و استحکام هر چه بیشتر روابط ایران و سوریه شود.

وی با بیان اینکه دو کشور در دوران صلح و دوران جنگ و تحریم در کنار یکدیگر ایستادگی کرده‌اند، تاکید کرد: اکنون دوران پیروزی بر تروریست‌ها فرا رسیده است و این پیروزی به برکت مقاومت و ایمان مطلق ملت‌های دو کشور به برخورداری از حق تعیین سرنوشت بدون دخالت بیگانگان و نیز تحت رهبری حکیمانه رهبران دو کشور به دست آمده است.

رییس مجلس سوریه با بیان اینکه روابط مجالس دو کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که سفر قالیباف به دمشق سبب استحکام هر چه بیشتر و ارتقای روابط اقتصادی و پارلمانی بین دو کشور ایران و سوریه شود.

در این سفر، «وحید جلال زاده» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، «عباس گلرو» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، «روح‌الله متفکر آزاد» عضو هیات رئیسه و کمیسیون آموزش، «مهدی شریفیان» عضو کمیسیون اجتماعی، «روح الله نجابت» عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه و «حسین امیرعبدالهیان» مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی، قالیباف را همراهی می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بلند پایه‌ترین مسوول ایرانی است که بعد از بحران سوریه به این کشور سفر می‌کند. این درحالی است که پیش از این «ولادمیر پوتین» رییس جمهور روسیه، وزیر کشور ترکیه برای چهارمین بار طی ۲ سال اخیر و وزیر کشور چین برای عقد قرارداد‌های تجاری به سوریه سفر کرده‌اند. روز گذشته نیز فرستاده ویژه رییس جمهور روسیه به این کشور سفر کرده است که همه این اتفاقات نشان دهنده تلاش کشور‌های مختلف برای استفاده از دوران پسا بحران سوریه و کسب منافع اقتصادی است.

صادرات فعلی ایران به کشور سوریه حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود درحالی که صادرات ترکیه به سوریه بیشتر از ۱۴ میلیارد دلار است و با رفع موانع تجاری و اقتصادی، فعالان اقتصادی دو کشور می‌توانند حجم مبادلات تجاری را توسعه دهند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید