1400؛ سال سیاهی که مرکز آمار برای بخش مسکن ترسیم کرد

    کد خبر :768923

تازه ترین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد که متوسط قيمت فروش هر مترمربع زمين در تابستان سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 86.5 درصد رشد کرده است.

به گزارش «بازتاب»، براساس این گزارش، در تابستان امسال متوسط قیمت هر مترمربع زمین يا زمين ساختمان كلنگي معامله شده در پایتخت 34 میلیون و 790 هزار تومان بوده که در مقایسه با فصل بهار امسال 36.4 درصد و نسبت به تابستان سال گذشته 86.5 درصد افزایش داشته ‌است.

اما رشد 86.5 درصدی قیمت زمین در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل زمانی اهمیت می یابد که مشخص می شود، بیش از 50 درصد از هزینه ساخت یک واحد مسکونی مربوط به قیمت زمین آن می شود و افزایش قیمت زمین می تواند اثر قابل توجهی بر قیمت واحدهای مسکونی نوساز داشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد که متوسط زمان ساخت یک پروژه ساختمانی در ایران بین 18 ماه تا دو سال است، برهمین اساس رشد قیمت زمین بر قیمت مسکن در سال آینده و همچنین سال 1401 تاثیری منفی خواهد داشت و باید در انتظار افزایش قیمت واحدهای مسکونی نوساز طی یکی دو سال آینده باشیم.

البته تاثیر رشد قیمت زمین فقط بر واحدهای نوساز نخواهد بود بلکه ابتدا قیمت فروش واحدهای نوساز را افزایش می دهد و سپس بر قیمت واحدهای مسکونی با عمر بنای بالاتر اثر می گذارد و در انتها می تواند افزایش کلی سطح قیمت‌ها را در بازار مسکن به همراه داشته باشد.

پیش بینی بازار مسکن در سال آینده

افزایش قیمت زمین و اثرپذیری مستقیم قیمت مسکن از قیمت زمین، سناریوهای مختلفی را پیش روی فعالان بازار مسکن قرار می دهد که وقوع هر کدام از این سناریوها بسته به شرایط کلی اقتصاد کشور دارد.

اما دو سناریوی قابل قبول برای بازار مسکن در سال آینده وجود دارد که کارشناسان آن را مطرح کرده اند، در سناریوی نخست همگام با افزایش قیمت زمین در سالجاری شاهد تورم قیمت مسکن در سال آینده خواهیم بود و همین موضوع منجر به جهش قیمت واحدهای مسکونی در سال 1400 می شود.

در سناریوی دوم، قیمت مسکن در سال آینده از تغییر و تحولات قیمت زمین در سالجاری تاثیرپذیر می پذیرد اما با توجه به اینکه از سال 97 تاکنون، قیمت مسکن روندی افزایشی داشته است، بازار کشش جهش یا تورم قیمت را ندارد برهمین اساس رشد قیمت زمین بر قیمت مسکن به شکل افزایش نسبی بروز می کند و مثل جهش سال 97 نخواهد بود.

نگاهی به بازار مسکن طی سال های گذشته حکایت از آن دارد که سناریوی دوم تناسب بیشتری با بازار کنونی مسکن و اقتصاد کلان کشور دارد، چون قیمت ها طی دو سه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و از سوی دیگر قدرت خرید خانواده ها تفاوت چندانی با سال های گذشته نداشته و حتی روندی نزولی هم داشته است بنابراین احتمال تورم یا جهش قیمت مسکن در سال 1400 یا 1401 وجود ندارد اما افزایش قیمت مسکن حتمی است. درواقع با توجه به رشد قابل توجه قیمت زمین، مصالح و نیروی کار طی سالجاری در سال آینده قیمت مسکن افزایشی خواهد بود اما این رشد تورمی یا جهشی نیست.

درواقع سال آینده، سال خوبی برای خریداران مسکن نخواهد بود، چون قیمت مسکن روندی افزایشی را تجربه خواهد کرد و از سوی دیگر بیشترین میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن همان 240 میلیون تومان است که فقط حدود 10 درصد هزینه خرید یک واحد مسکونی متوسط متراژ(75 مترمربع در تهران) را پوشش می دهد(در حال حاضر متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت، 27 میلیون تومان است) بنابراین پیش بینی می شود که در سال آینده علاوه بر رشد قیمت مسکن، با تشدید رکود هم در این بازار مواجه خواهیم بود.

1
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد
  1. مستاجر گفت:

    بایدن داره میاد ها!!! قراره دلار بشه یازده هزار تومان! کلی طرح و لایحه برای رونق مسکن توی راهه! ….. هی بیداری؟

دیدگاهتان را بنویسید