مراقب این قاتل خاموش باشید

    کد خبر :1068101
فشار خون

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی فشار خون بالا نوشت: بیماری فشارخون بالا یک «قاتل خاموش» است و عامل ۴۰ درصد مرگ در بیماران دیابتی و عامل ۵۳ درصد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است.

به گزارش تسنیم، حسین فرشیدی؛ معاون بهداشت به مناسبت روز جهانی فشار خون بالا پیامی صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

روز جهانی فشارخون، بهانه‌ای برای اطلاع رسانی جهانی در خصوص اهمیت این بیماری و اندازه گیری مرتب آن به منظور پیشگیری، مراقبت و درمان آن است. گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های قلب و عروق دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر امسال با توجه به شعار «فشار خون خود را به دقت اندازه گیری کنید؛ آن را کنترل کنید، عمر طولانی‌تری داشته باشید» و آغاز اجرای برنامه سلامت خانواده و اولویت برنامه خطرسنجی به عنوان یکی از خدمات اولویت‌دار برنامه و با تاکید بر اهمیت دقت اندازه گیری و پر رنگ کردن نقش مراقب سلامت، اطلاع رسانی و برگزاری این مناسبت را دستور کار خود قرارداده است.

بیماری فشارخون بالا یک «قاتل خاموش» است و علیرغم این که معمولاً به راحتی قابل تشخیص است و درمان دارویی دارد و به راحتی کنترل می‌شود، اما در بسیاری از نقاط دنیا به میزان ناکافی شناسایی، درمان و کنترل می‌شود. فشار خون بالا عامل 40 درصد مرگ در بیماران دیابتی و عامل 53 درصد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است و شواهد نشان داده‌اند که کاهش فشار خون، حدود 40-35 درصد خطر سکته‌های مغزی و 25-20 درصد خطر سکته‌های قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین فشار خون بالا باعث افزایش خطر مرگ مادر و جنین در هنگام بارداری، زوال عقل، نارسایی کلیه و نابینایی می‌گردد.

غربالگری‌های فرصت طلبانه در محیط کار، کارخانجات، بیمارستان ها، اماکن عمومی، مدارس و… باعث بهبود شاخص‌های شناسایی، کنترل و درمان فشارخون بالا در سطح جامعه می‌شود. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر در سال 1400 حدود 32 درصد افراد 18 سال و بالاتر کشورمان فشار خون بالا داشته‌اند (فشارخون سیستولیک 140 میلی متر جیوه و بالاتر یا فشار خون دیاستولیک 90 میلی متر جیوه و بالاتر) که از این میان 61.5 درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع داشته و 52 درصد آن‌ها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کرده‌اند و 42 درصد آن ها هم فشارخون کنترل شده و مطلوب داشته‌اند.

آموزش مداوم بیماران و خانواده‌های آنان، برگزاری بسیج‌های اطلاع رسانی، توانمندسازی کارکنان بهداشتی و درمانی و توصیه‌های اصلاح شیوه زندگی از اقدامات موثر در پیشگیری و کنترل فشارخون بالاست. در این میان تشویق مردم به اندازه گیری فشارخون در منزل، مراقبت در منزل را افزایش می‌دهد. البته شرط لازم آن وجود دستگاه‌های سنجش فشارخون تنظیم شده با دقت اندازه گیری مناسب است. بدیهی است که پزشکان و مراقبین سلامت در پایگاه‌های سلامت شهرها و بهورزان در خانه‌های بهداشت روستاها در سطح یک خدمات بهداشتی و درمانی، خط مقدم مدیریت این بیماری و عوامل خطر آن هستند.

هدف از برگزاری این مناسبت ارتقای آگاهی مردم از اهمیت اندازه فشارخون، اندازه گیری دقیق فشارخون با رعایت شرایط قبل و حین اندازه گیری و کنترل آن، افزایش کیفیت زندگی و پیشگیری از عوارض آن به خصوص سکته‌های قلبی و مغزی است.

انتظار می‌رود در جهت محقق شدن اهداف این شعار بر شیوه زندگی سالم با عناوین کاهش اضافه وزن و اندازه دور کمر، برنامه منظم فعالیت بدنی، تغذیه سالم، کاهش میزان نمک (سدیم) در رژیم غذایی، اهمیت ترک دخانیات، خواب شبانه با کیفیت، مهارت مدیریت استرس و پایبندی به درمان فشارخون بالا تاکید گردد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید