کمبود وزن یا اضافه وزن، کدام برای سلامتی بدتر است؟

    کد خبر :407660

پایین و بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) با خطر فزاینده مرگ و میر ناشی از عوامل مختلف مرتبط است.

گروهی از محققان انگلیسی اظهار داشتند: پایین و بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) با خطر فزاینده مرگ و میر ناشی از عوامل مختلف مرتبط است.

در این بررسی گروهی از محققان انگلیسی به ارزیابی چگونگی ارتباط شاخص توده بدنی با افزایش خطر مرگ به طور کلی و تحت تاثیر عوامل مختلف پرداختند. در این مطالعه مجموعا 3.6 میلیون نفر و 367 هزار و 512 مورد فوتی مورد بررسی قرار گرفت.
شاخص توده بدنی بر اساس میزان وزن و قد هر فرد بدست می‌آید. مقدار BMI بین 21 تا 25 کیلوگرم بر متر مربع با پایین‌ترین خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و سرطان همراه است. به طور کلی، پایین و بالا بودن این شاخص موجب افزایش خطر مرگ می‌شود.

در افراد مبتلا به چاقی که شاخص توده بدنی آنان 30 یا بالاتر است، طول عمر در مردان و زنان به ترتیب 4.2 و 3.5 سال کاهش پیدا کرده و خطر مرگ و میر ناشی از سرطان و بیماری‌های قلبی بیشتر است.

همچنین پایین بودن شاخص توده بدنی موجب افزایش خطر مرگ و میر ناشی از عوامل مختلف از جمله بیماری قلبی – عروقی، تنفسی، زوال عقل، آلزایمر و خودکشی می‌شود.

یکی از محققان این مطالعه گفت: در این بررسی به ارتباط حائز اهمیتی بین شاخص توده بدنی و بیشترین عوامل مرگ و میر پی بردیم که تاکید کننده ارتباط این شاخص با انواع بیماری‌هاست.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید