چرا نباید زیاد چای مصرف کرد

    کد خبر :962148
مصرف چای

علائم زیاده روی در مصرف چای

چای اغلب به عنوان یک نوشیدنی رایج با داشتن خواص درمانی که می تواند اکثر بیماری های جسمی را تسکین داده و حتی خطر بیماری های مزمن را مهار کند شناخته می شود و مزایایی دارد که به دلیل همین فواید، قرن هاست به صورت گسترده استفاده می شود. اگرچه هیچ بحثی در خواص انواع چای وجود ندارد اما باز هم شعار بی انتهای “همه چیز در حد متوسط” مد نظر است و در کمال تعجب، حتی چای می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که با مصرف بیش از حد آن بروز خواهد کرد.

اگر شما هم بیش از حد چای می نوشید، این 10 نشانه را خواهید داشت.احساس استرس یا بی قراری زیاد داریدممکن است گاهی برای مقابله با احساس استرس ، اضطراب یا بی قراری چای بنوشید، اما اگر در این عادت زیاده روی کنید نتیجه برعکس خواهد بود. چای به طور طبیعی حاوی کافئین است به همین ترتیب، درست مثل مصرف بیش از حد قهوه، نوشیدن بیش از حد چای می تواند احساس اضطراب، بی قراری یا استرس را تشدید کند.پ

اگرچه برخی از چای ها و دمنوش های گیاهی برای خواب راحت و آرام استفاده می شوند اما بعضی دیگر – مانند چای های سیاه – معمولاً بیش از سایرین کافئین دارند و نتیجه ی آرامبخش دمنوش های مدنظر را ندارند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف 200 میلی گرم کافئین حداکثر تا شش ساعت یا بیشتر قبل از خواب می تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی بگذارد زیرا باعث مهار ملاتونین، هورمون القا کننده خواب می شود. البته این به شخص، متابولیسم و ​​میزان کافئین مصرفی شما از منابع دیگر نیز بستگی دارد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. اگر می خواهید روزانه سه فنجان چای بنوشید، باید مطمئن شوید که تنها منبع کافئین روزانه شماست و جز آن کافئین دیگری وارد بدن خود نکنید.

دچار سوزش معده هستید

اگر هر بار که برای رفع تشنگی خود چای می نوشید، دچار دل درد می شوید، ممکن است فنجان بعدی ریفلاکس اسید قبلی را تشدید کند. حتی اگر ریفلاکس اسید نداشته باشید، کافئین موجود در چای می تواند با شل شدن دریچه اسفنکتر یا همان مسدود کننده مری از معده، علائم سوزش سر دل را ایجاد کند.

با شل شدن دریچه اسفنکتر، اسیدهای معده می توانند به سمت مری برگشته و احساسات اسیدی و گرم همراه با دل درد ایجاد کنند. اگر ارتباط مستقیمی بین مصرف چای و سوزش معده مشاهده کردید، حتما میزان مصرف خود را کاهش دهید.

به طور مکرر معده درد دارید

چای زیاد نیز می تواند باعث درد معده و حالت تهوع شود و این حالت به این دلیل است که برگ چای حاوی تانن است که طعم مرتبط با چای را فراهم می کند. تانن ترکیبات تلخ و قابض است و مقدار زیادی از آن می تواند به بافت دستگاه گوارش شما آسیب وارد کند.

مدام سرگیجه دارید

مصرف بیش از حد کافئین – خواه از چای باشد یا از قهوه – قطعاً می تواند احساس سرگیجه در شما ایجاد کند. به طور معمول، افراد در صورتی که بیش از شش فنجان کافئین در روز مصرف داشته باشند این علائم را گزارش می کنند. اگر نوشیدن چای را به بیش از سه فنجان در روز افزایش دهید، سرگیجه برای شما اتفاقی رایج خواهد بود.

مرتب سردرد دارید

در حالی که برخی از چای ها – به عنوان مثال نعناع فلفلی – می توانند به کاهش درد همراه با سردرد یا میگرن کمک کنند، اما مصرف بیش از حد چای سیاه و قرمز نیز می تواند باعث سردرد شود. اگر مرتباً سردرد دارید، سعی کنید مصرف کافئین خود را به کمتر از 100 میلی گرم در روز کاهش دهید، زیرا نوشیدن چای مکرر می تواند باعث سردردهای مکرر شود.

احساس وابستگی به کافئین می کنید

جذب کافئین – از طریق چای یا قهوه – در کوتاه مدت بد نیست، اما افراط منظم باعث وابستگی به کافئین می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، کسی که مصرف کافئین را تجربه می کند ممکن است با سردرد، خستگی و تحریک پذیری عمومی روبرو شود.

برای جلوگیری از قربانی شدن به وابستگی به کافئین یا ترک کافئین، ممکن است لازم بدانید هرچه سریعتر نوشیدن زیاد چای خود را ترک کنید تا بدن شما دچار برخی عوارض این چنینی نشود. هرچه بیشتر کافئین مصرف کنید، شکستن این وابستگی سخت تر خواهد بود. در حقیقت، هرچه وابستگی شدیدتر شود، علائم هم بدتر می شوند.

دچار کمبود آهن هستید

تانن موجود در چای علاوه بر اتصال به کربوهیدرات و پروتئین های موجود در بدن، به آهن نیز متصل می شود و این اتفاقا چیز خوبی نیست، خصوصاً اگر قبلاً دچار فقر آهن شده اید. وقتی تانن ها به آهن در بدن شما متصل می شوند، مانع از ورود آن به دستگاه هضم بدن، یعنی درست جایی که بدن شما آهن را جذب می کند می شوند در نتیجه این اتفاق می تواند منجر به کمبود آهن شود، یا کمبود آهن موجود در بدن شما را تشدید کند.

طبق تحقیقات، تانن موجود در چای بیشتر به آهن گیاهی متصل می شود، بنابراین گیاهخواران اگر چای زیادی مصرف کنند با کمبود آهن روبرو می شوند. پس اگر از رژیم غذایی گیاهی یا وگان پیروی می کنید ، مصرف چای خود را کاهش دهید.

خیلی ادرار می کنید

چای مانند هر نوشیدنی و مایعات دیگر باعث دفع ادرار می شود، اما بیش از حد بودن آن قطعا علامت خوبی نیست. اگر برای رفتن به دستشویی نیمه شب از خواب بیدار می شوید و یا اگر تعداد دفع ادرار زیاد در طول روز مانع از آرامش شما شده، زمان آن رسیده است که در مورد تعداد فنجان چای که می نوشید تجدید نظر کنید.

کم آب شده اید

چگونه چای با وجود اینکه جزو مایعات است می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود؟ از آنجا که چای ادرار آور است، باعث ادرار بیشتر می شود و تکرر ادرار، اگر با نوشیدن مکرر آب جبران نشود، می تواند منجر به کم آبی بدن شود. کافئین موجود در چای باعث افزایش جریان خون در کلیه های شما می شود و در نتیجه پیامی به کلیه ها ارسال می شود تا آب بیشتری از بدن خارج شود.

البته این مورد به نوع چایی که شما می نوشید بستگی دارد. چای سیاه به طور کلی کافئین بیشتری دارد و بر رطوبت بدن شما تاثیر خواهد گذاشت اما با مصرف دمنوش های گیاهی، که عموماً بدون کافئین هستند، کمتر ادرار می کنید و یا به کمبود آب بدن دچار می شوید.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید