جدیدترین اخبار
1 تیر 1399 ساعت 10:39 اجتماعی کد خبر :724463
برای چاپ کلیک کنید

نمکی: پایداری کرونا را باور کنید/ رفتار ویروس در هر منطقه متفاوت است

نمکی: پایداری کرونا را باور کنید/ رفتار ویروس در هر منطقه متفاوت است

دکتر سعید نمکی در اجلاس مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار داشت: حتی در استان‌هایی که فکر می‌کنیم موج اول کرونا را پشت‌سر گذاشته‌ایم، موج اول را به‌طور کامل تجربه نکرده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: از دیدگاه اپیدمیولوژیک وقتی بیش از 35 یا 40 درصد از جمعیت، تجربه یک بیماری را داشته باشند و بعد بیماری فروکش کرده باشد، باید فکر کنیم تعدادی بیمار علامت‌دار و تعدادی بدون علامت، با ویروس، تماس داشته‌اند.

در حال تجربه‌کردن موج اول کرونا هستیم

وی اضافه کرد: در کشور در حال تجربه کردن موج اول کرونا هستیم اما ممکن است شکل موج اول کرونا با آنچه در استان دیگری تجربه کرده‌ایم، متفاوت باشد. باید باور کنیم و به مردم هم بگوییم که ویروس کرونا تمام نشده، پیک بیماری رد نشده و کرونا، یک ویروس پیچیده تودرتوی صدهزارچهره است و ممکن است یک پروتکل درمانی در یک منطقه جواب دهد و در منطقه دیگری جواب ندهد.

وزیر بهداشت افزود: از روز اول شیوع کرونا در چین به همکاران و معاونینم گفتم که “این ویروس، با تمام ویروس‌هایی که دیده‌اید، متفاوت است”. بنده به‌عنوان یک ایمونولوژیست معتقدم که این ویروس، یک شترگاوپلنگ است که می‌تواند گاز بگیرد و لگد و شاخ بزند.

رفتار مختلف ویروس کرونا

به گزارش تسنیم؛وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز بیشتر از قبل معتقدم که ویروس کرونا، بسیار پیچیده و هنوز هم ناشناخته است. هرگز فکر نکنیم که رفتار ویروس با روز قبل و در اقلیم‌های مختلف؛ یکسان است. رفتار ویروس کرونا در جنوب کرمان با هرمزگان و یا میناب با بندرعباس و شهرهای دیگر، کاملاً متفاوت است بنابراین ویروس کرونا در اقلیم، نژاد و آب‌وهوای مختلف، بروز متفاوتی دارد.

نمکی در خصوص آمادگی پرسنل پزشکی برای روزهای آینده مقابله با کرونا، گفت: در استان‌هایی که هنوز گرفتاری عمده‌ای ندارند و از گرفتاری قبلی عبور کرده‌اند، از معاونین پرستاری و درمان خواسته‌ام تا مهلتی دهند که همکاران کادر درمانی بتوانند نفس بکشند و با ارائه تسهیلاتی بتوانند به‌همراه خانواده‌هایشان، با رعایت اصول بهداشتی سفر کنند تا اگر طوفان جدیدی در راه بود بتوانیم همکاران تازه‌نفسی داشته باشیم.

87درصد از بیماران کووید19 گرفتار چاقی و بیماری زمینه‌ای بوده‌اند

وی خاطرنشان کرد: تا امروز حدود 87 درصد از بیماران کووید19، گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند. سیاست ما باید این باشد که تخت‌های بیمارستانی کمتری درگیر شود و اجازه ندهیم که افراد پرخطر به فازهای بعدی بیماری بروند. گروه هدف ما از این بعد افراد بالای 60 سال، بیماران دارای بیماری زمینه‌ای و افراد چاق و دارای اضافه‌وزن است. سه روز قبل در استان هرمزگان دختربچه 10ساله‌ای بر اثر کرونا فوت کرد که با پدر و مادر خود برای گردش به قشم سفر کرده بودند و تنها مشکل این فرد، اضافه‌وزن بود.

فرصت طلایی دانشگاه‌ها برای تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن

وزیر بهداشت افزود: باید وزن افراد را در افراد بالغ، کودکان و گروه‌های مختلف، کنترل کنیم و این فرصت را برای کار ویژه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن به‌عنوان یک عامل خطر برای گروه‌های مختلف جمعیتی باید غنیمت بشماریم. باید گروه‌های پرخطر را دریابیم و خدمات الکترونیک را برای آن‌ها توسعه دهیم و بتوانیم داروهای موردنیاز آن‌ها را به‌راحتی و درب منازل آن‌ها تحویل دهیم و پزشکی از راه دور را برای این گروه‌ها، فعال‌تر کنیم.

بیش از 10 برابر سال گذشته به دنبال تأمین واکسن آنفلوآنزا هستیم

نمکی تأکید کرد: حتماً باید به همپوشانی و هم‌زمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز توجه ویژه کنیم، به همین دلیل بیش از 10 برابر سال گذشته به‌دنبال تأمین واکسن آنفلوآنزا هستیم البته تقاضا برای این واکسن در دنیا افزایش یافته است و تأمین آن راحت نیست اما با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم، گروه‌های پرخطر از جمله مادران باردار، سالمندان و بیماران دارای بیماری زمینه‌ای را واکسینه می‌کنیم.

نمی‌توانیم آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی را تعطیل کنیم

وی یادآور شد: نمی‌توانیم در شرایط کرونا، آموزش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنیم چون نوع آموزش‌ها به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم همه آن‌ها را به‌صورت مجازی ارائه کنیم. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی حتماً تلاش کنند اما بخش‌های حضوری مانند آزمایشگاه‌ها و آموزش‌های بالینی را نمی‌توانیم به‌صورت مجازی آموزش دهیم. خوابگاه‌ها را باید به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که پروتکل‌های بهداشتی به‌طور کامل رعایت شوند.

لزوم همراهی دانشگاه‌ها با دانشجویان برای میهمانی در دانشگاه‌های نزدیک محل سکونت

وزیر بهداشت گفت: از رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی تقاضا دارم که در مورد پذیرش یک ‌ترم میهمانی دانشجویان در دانشگاه‌های نزدیک به محل سکونتشان، همراهی کنند. باید استانداردها را منطبق با ضرورت‌های کشور ببینیم چون شرایط متفاوت است.

نمکی با اشاره به سختی‌های اقتصادی سال جاری، گفت: این سختی‌ها و محدودیت‌ها می‌طلبد که دو سیاست اصلی را مورد توجه قرار دهیم؛ یکی حداکثر کردن صرفه‌جویی و دیگری تلاش برای افزایش بهره‌وری و کارآمدی منابع و راه سومی هم نداریم. درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها کاهش یافت و سعی کردیم به‌نحوی جبران کنیم اما این به آن معنی نیست که در ماه‌های آینده دوباره دچار چنین چالشی نشویم اما از رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی می‌خواهم که فکر کنند که قرار است حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم.

وی اظهار داشت: در زمان وزارت استاد دکتر فاضل، قانون هیئت‌امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی ابداع شد چون اعتقاد بر این داشتیم که دانشگاه رشید، دانشگاه مستقل است و دانشگاه مطیعی که با تغییر یک وزیر به‌شدت به هم می‌ریزد، اصلاً قدرتمند نیست. دانشگاه‌هایی که استقلال دارند، نیاز چندانی به منابع دولتی ندارند.

دانشگاه‌ها باید خلق ثروت کنند

وزیر بهداشت گفت: اگر قرار است هیئت‌امنای یک دانشگاه تصمیمات خود را با منابع دولتی بگیرد، باید بتواند خلق ثروت کند. تئودور شولتز یکی از اقتصاددانان آمریکا است که سال 1960 رئیس انجمن اقتصاد آمریکا بوده و می‌گوید که “به دانشگاه‌ها به‌عنوان مرکز هزینه نگاه نکنید بلکه به‌عنوان مرکز سرمایه توجه کنید”. اگر امروز، دانشگاهی، مقاطع تحصیلات تکمیلی آن دو برابر شد، سه تا 5 سال بعد، اثرات این افزایش ظرفیت را در درآمد سرانه آن ببینید.

گفتنی است در این نشست، گزارش‌هایی از مشکلات، چالش‌ها و پیشنهاد‌های حوزه‌های آموزش، بهداشت، درمان و توسعه که توسط 4 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد جمع‌آوری‌شده بود، ارائه و بررسی شد. این مراسم اولین اجلاسی بود که به‌همت مهندس موهبتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت برگزار شد.

Ad

روی خط خبر

 • روایت معاون دفتر رئیس جمهور از دو مأموریت پایانی دولت
 • کارگری که 500 میلیون تومان را به صاحبش بازگرداند
 • جزئیاتی جدید از پیشرفت مذاکرات ایران و 1+5 در وین
 • مذاکرات ایران و عربستان به دور دوم کشیده شد
 • 49.5؛ رقمی که مرکز آمار برای تورم نقطه ای فروردین تعیین کرد
 • بازداشت الاغ سواران کرونایی در شهر گراش
 • مفقود شدن یک زیردریایی اندونزی حامل ۵۳ سرنشین در حین انجام تمرینات
 • استفاده از دوز استنشاقی واکسن «رازی کووپارس» در کارآزمایی بالینی
 • ششمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک-وی فردا به تهران ارسال می‌شود
 • کرونا کیانوش عیاری را هم درگیر کرد
 • روحانی: امنیت، دغدغه مشترک ایران و پاکستان است
 • انفجار بزرگ در تاسیسات امنیتی حساس در مرکز فلسطین/ فیلم
 • پیش‌بینی خاموشی گسترده در صورت تداوم افزایش مصرف
 • قیمت هر بند کاغذ تحریر در بازار بدون معامله‌ به ۷۰۰ هزار تومان رسید
 • بانک مرکزی سایت‌های فروش رمز ارز را فورا تعطیل کند/ هشدار درباره یک کلاهبرداری بزرگ
 • سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان برگشت
 • سعید خال: رکورد ثبت فوتی‌های روزانه در بهشت زهرا طی ۵۰ سال اخیر شکسته شد/فیلم
 • بادامچیان کاندیدای ریاست جمهوری شد /طرفدار دولت فراگیرم
 • جزییات افزایش قیمت برق اعلام شد
 • زاهدی: برگزاری کنکور سراسری بستگی به شرایط شیوع کرونا دارد
 • پاسخگویی ۲۴ ساعته وزارت راه و شهرسازی به سوالات شهروندان درباره سامانه املاک و اسکان
 • رونمایی هوآوی از خودرو الکتریکی Arcfox Alpha S
 • ضرورت تمدید محدودیت‌های کرونایی برای دو هفته دیگر
 • ۸ نکته کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان
 • روحانی: امریکایی ها باید دقیق اعلام کنند کدام تحریمها حذف می شود
 • بقایی و مشایی مورد عفو قرار نگرفته‌اند
 • قیمت جهانی طلا به ۱۷۸۴ دلار در هر اونس رسید
 • آغاز مذاکره برای امضای معاهده چهارجانبه هند، افغانستان، ازبکستان و ایران
 • روحانی: همه کارهای امام(ره) بر مبنای حکمت، خرد و مصلحت بود/ به ارتش و سپاه افتخار می‌کنیم
 • زمان نام نویسی مدارس نمونه دولتی تمدید شد
 • Ad