فوت ۴۰۵ دانش‌آموز موتورسوار در تصادفات سال ۹۷

  • حوادث
  • دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۵۴
    کد خبر :558780

آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد ۴۰۵ دانش‌آموز موتورسوار در تصادفات سال ۹۷ کشته شده‌اند که این تعداد حدود ۱۱ درصد از کل تلفات تصادفات مربوط به موتورسیکلت را نشان می‌دهد.

روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته سه هزار و 745 موتورسوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند.

بنابر این گزارش، از این تعداد سه هزار و 608 نفر مرد و 137 نفر زن بودند.

آمار تلفات موتورسیکلت سواران در سال گذشته، 21.8 درصد از کل تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.

بیشترین تلفات مربوط به استان تهران بود

براساس آمارهای موجود بیشترین آمار تلفات موتورسواران در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان تهران با 386 کشته، فارس با 327 کشته، اصفهان با 289 کشته و کمترین آمار مربوط به ایلام با 12 کشته، کهگیلویه و بویراحمد با 22 کشته و اردبیل با 23 فوتی بوده است.

نسبت بالای موتورسواران متوفی در استان گلستان

مطابق آمارهای سال گذشته سهم تلفات موتورسواران در مقایسه با کل تلفات حوادث رانندگی در استانهای گلستان و هرمزگان رقمی قابل توجه است.

در استان گلستان سهم تلفات موتورسوران از کل تلفات 42.6 درصد و در استان هرمزگان 36.2 درصد بوده است.

ضربه به سر علت اصلی مرگ موتورسواران

آمارها نشان می‌دهد بیشترین علت مرگ موتورسواران ضربه به سر است، این عامل به تنهایی 51.6 درصد از مرگ موتورسواران را در سال گذشته به دنبال داشته که یک هزار و 933 نفر از کل تلفات را دربر می‌گیرد.

بیشترین آمار کشته‌ها مربوط به سنین 18 تا 39 سال بوده است

54.6 از کشته‌های موتورسیکلت‌ بین 18 تا 39 سال سن داشتند و تفکیک سنی سایر گروه‌ها به شرح ذیل است:

کمتر از 10 سال 1.5 درصد، 11 تا 17 سال 12 درصد، 40 تا 49 سال 10.7 درصد، 50 تا 59 سال 9.2 درصد، 60 سال و بالاتر 11.9 درصد، رده سنی یک دهم درصد از تلفات سال گذشته نیز نامعلوم گزارش شده است.

بیشترین تلفات در مسیرهای برون‌شهری

بیشترین آمار تلفات موتورسواران بر اساس محل فوت در جاده‌های برون‌شهری اتفاق افتاده که 44.5 درصد از کل تلفات را در برمی‌گیرد، بعد از آن 38.5 درصد در مسیرهای درون‌شهری، 10.8 درصد در مسیرهای روستایی، 1.2 درصد در راه‌های اختصاصی و 5.2 درصد نیز در سایر مسیرها جان خود را از دست داده‌اند.

شغل و میزان تحصیلات تلفات موتورسواران

شغل 41 درصد تلفات موتورسواران در سال گذشته آزاد گزارش شده که رقمی برابر با یک هزار و 535 نفر از کل تلفات است و بیشترین تعداد رادر بر می‌گیرد.

مشاغلی همچون کارگران با 752 نفر (20.1 درصد از کل تلفات) و دانش‌آموز با 405 نفر (10.8 درصد از کل تلفات) به ترتیب بیشترین تلفات موتورسواران را بعد از شغل آزاد داشته‌اند.

از نظر وضعیت تحصیلی نیز بیشترین گروه تلفات با دو هزار و 866 نفر (77 درصد) تحصیلات زیر دیپلم، 16.2 درصد از کشته‌شدگان مدرک دیپلم و 5.2 درصد نیز دانشجو بوده یا مدارک بالای دیپلم داشته‌اند، وضعیت تحصیلی 59 نفر از درگذشتگان (1.6 درصد) نامعلوم گزارش شده است.

توصیه‌هایی برای کاهش تلفات موتورسواران

به گزارش تسنیم،چنانچه ملاحظه می‌شود درصد قابل توجهی از کشته‌شدگان بر اثر تصادفات موتورسیکلتها را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند، اگرچه بخشی از این آمار می‌تواند ناشی از نوع وسیله‌نقلیه، هزینه تهیه، هیجان استفاده و سایر موارد باشد اما در عین حال اقتضائات سنی نوجوانان و جوانان، عدم پایبندی به قوانین و مقررات، انجام حرکات یا رانندگی مخاطره‌آمیز، عدم استفاده از کلاه ایمنی، حمل بار و مسافر بیش از حد ظرفیت و مجاز از جمله دلایل وقوع این تصادفات و تلفات تأثر برانگیز ناشی از آن هستند بنابراین توصیه می‌شود:

1. حتماً از کلاه ایمنی استفاده کنید، ضربه به سر عامل بیش از نیمی از تلفات تصادفات موتورسواران به شمار می‌رود.

2. از حمل بار به میزان غیرمجاز یا سوار کردن سرنشین اضافه مخصوصاً بدون کلاه پرهیز کنید.

3. از راندن در پیاده‌روها یا در خلاف جهت مسیرهای یکطرفه اکیداً اجتناب کنید.

4. سعی کنید که از موتور برای کارهای داخل شهری‌تان استفاده کنید؛ بیشترین تلفات موتورسواران در جاده‌های برون‌شهری بوده است.

5. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می‌تواند در حفظ سلامت شما بسیار مؤثر باشد زیرا بسیاری از حوادث در اثر عبور از چراغ قرمز یا عبور از خیابانهای یک‌طرفه برای موتورسواران رخ می‌دهد.

6. در زمان وزش باد از عینک یا کلاه‌هایی که حفاظ چشم دارند، استفاده کنید.

7. اگر چراغ راهنما یا چراغ ترمز موتورتان خراب است، هرگز پیش از تعمیر آن شب‌ها از موتور استفاده نکنید.

8. از خوردن، آشامیدن و صحبت کردن با تلفن‌همراه هنگام موتورسواری جداً خودداری کنید.

9. از عملیات آکروباتیک نمایشی، ویراژ دادن لابه‌لای خودروها، حرکات و تغییر جهتهای ناگهانی،‌ سرعت غیرمجاز در معابر خودداری کنید، افزایش احتمال حوادث و نیز افزایش شدت جراحات و مرگ و میرها نتیجه بی‌توجهی به نکات ایمنی در راندن است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید