فرار یک تریلیون دلاری سرمایه از روسیه

    کد خبر :632991

دستیار رئیس جمهور روسیه گفت: از زمان فروپاشی شوروی تاکنون حدود یک تریلیون دلار سرمایه از این کشور خارج شده است.

 

سرگی گلاژیف، وزیر یکپارچگی اتحادیه اوراسیا در دولت پوتین و یکی از دستیاران ارشد وی در زمینه تجارت و اقتصاد با انتقاد از برخی سیاست گذاری‌های نادرست روسیه در طول سال‌های اخیر گفت که با نظر صندوق بین المللی پول در خصوص لزوم بازنگری در سیاست گذاری‌های تشویقی سرمایه گذاری موافق است و افزود که در نتیجه دیدگاه نادرست برخی سیاست‌مداران روسی نسبت به سرمایه گذاری، از زمان فروپاشی شوروی تاکنون یک تریلیون دلار سرمایه از این کشور به کشور‌های دیگر منتقل شده است.

 

گلاژیف که این ماه از سمت مشاور اقتصادی ولادمیر پوتین کنار گذاشته و به سمت وزیر یکپارچگی اتحادیه اوراسیا منصوب شده است دارای ارتباط گسترده تری با اندیشمندان طرفدار اقتصاد آزاد در مقایسه با بسیاری از مقامات کرملین است. بسیاری از مقامات روسی طرفدار ایفای نقش گسترده‌تر دولت در اقتصاد و افزایش بودجه دولتی هستند.

 

روسیه

 

به گزارش ایسنادر سال‌های اخیر با افزایش تحریم‌های غرب بر ضد روسیه و برخی سیاست گذاری‌های مالیاتی، فرار سرمایه از روسیه شدت گرفته است تا جایی که طبق اعلام بانک مرکزی این کشور، در هفت ماهه نخست امسال، خالص سرمایه خروجی از روسیه با ۱۶۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۸ میلیارد دلار رسیده است. سال گذشته این رقم برای بازه زمانی ژانویه تا ژوئیه ۱۷.۴ میلیارد دلار اندازه گیری شده بود.

 

طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، بخشی از خروج سرمایه به دلیل بازپرداخت بدهی‌های خارجی بانک‌های بزرگ این کشور بوده است. تنها در ماه ژوئیه امسال ۰.۷ میلیارد دلار سرمایه توسط بانک‌ها از روسیه خارج شده است.

 

بانک مرکزی روسیه در گزارش جدید بازبینی شده خود پیش بینی کرده است که حداکثر سرمایه خروجی از این کشور تا پایان سال جاری میلادی به ۵۰ میلیارد دلار برسد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید