روحانی: آخر بهار واکسن ما وارد بازار می‌شود

    کد خبر :796276

رئیس‌جمهور گفت: همه تلاش ما این است که کاری کنیم پایان این دولت مهار قابل قبول کرونا و اگر بگذارند رفع بخشی از تحریم‌ها باشد.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز(شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سال ۹۹ را با سختی‌ها و با فراز و نشیب‌های فراوان، در حالی که تحریم با شدیدترین وجه ادامه داشت، جنگ اقتصادی بسیار سنگینی بر سر ملت سایه افکنده بود و هم کرونا به عنوان یک بیماری و ویروس خطرناک که مردم را با مشکل مواجه کرد روبرو بودیم، این سال را گذراندیم.

وی با اشاره به اینکه ملت و کشور ما در مقایسه با جهان شرایط مناسبی دارد و مردم سنگ تمام گذاشتند و مسئولان هم کم نگذاشتند و همه به میدان آمدند و کمک کردند، افزود: این بیماری۱۴ ماه مداوم با شدت و ضعف ادامه داشته و دارد که کار بسیار عظیم و بزرگی را انجام دادند.

به گزارش مهر، رئیس جمهور گفت: نیروی مسلح، نیروی انتظامی، هلال احمر، گروه های نظارت و قوه قضاییه، همه کمک کردند و خود کسبه علیرغم آنکه در سختی بودند اما مراعات کردند. هر زمان محدودیت ایجاد کردیم آنها محدودیت‌ها را پذیرفتند و مغازه‌ها را بستند.

روحانی ضمن قدردانی از همراهی مردم در مبارزه با کرونا، اعلام کرد:‌ همه تلاش ما این است که کاری کنیم پایان این دولت مهار قابل قبول کرونا و اگر بگذارند و موانع برطرف شود، حداقل بخشی یا کل تحریم‌ها را برطرف کنیم و دولت را تحویل دهیم. مبنای ما هم در هر دو موضوع باید عقلانیت و منافع ملی باشد و باید منافع ملی و چارچوب خردورزی را مورد نظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که پایان دولت، دولتی بی کرونا و بدون تحریم را تحویل دهیم، اظهار داشت: اگر ملتی با هم تصمیم بگیرد، به نتیجه خواهند رسید. در قرآن نیز آمده که اگر یک ملت یکپارچه شد و رفت، قضا و قدر هم بر اراده جمعی متکی است.

رئیس جمهور به حضور مردم در صحنه های مختلف پرداخت و خاطرنشان کرد: ما جنگ، سیل در ۲۵ استان، زلزله های کم نظیر در تاریخ، جنگ اقتصادی ۳ ساله را پشت سر گذاشتیم و امروز نیز با کرونا مواجه هستیم.

روحانی تاکید کرد: مردم می‌بینند که ما از کشوری واکسن می‌خریم و پول آن را پرداخت می‌کنیم و بخشی از این واکسن با هواپیمای اول وارد می‌شود، اما وقت هواپیمای دوم برای تحویل واکسن به آن کشور می‌رود، دادستان آن کشور مانع می‌شود؛ این موارد موضوعات غیر قابل پیش‌بینی است که پیش می‌آید.

وی با اشاره به اینکه ما به کشوری سفارش واکسن می‌دهیم، اما او می‌گوید من هنوز از تحریم آمریکا می‌ترسم، تصریح کرد: متاسفانه تروریسمی که از سوی آمریکا و از زمان ترامپ آغاز شد، همچنان ادامه دارد و آثار شوم آن «ابله» همچنان در جامعه ما باقی است.

رئیس جمهور گفت: مدیریت برخی شرایط در اختیار ما نیست، یک سازمان بین‌المللی نیز از ما پول گرفته و به ما قول داده، اما به او فشار می‌آورند که بجای اسفند، در ماه فروردین واکسن را به ما تحویل دهد، بالاخره ما همه توان و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم و امروز هم تصویب کردیم که بخش خصوصی هم بتواند با قیمت ارز نیمایی و در چارچوب و نظارت وزارت بهداشت واکسن بیاورد.

روحانی اضافه کرد: این بیماری جان و زندگی مردم را در خطر انداخته است و همه در حال تلاش هستیم و دلمان می‌خواهد تا پایان این دولت وضعیت به گونه‌ای باشد که حتی مدارس و دانشگاه‌ها سال آینده بازگشایی شوند.

وی با بیان اینکه به نظرم پیک این بیماری با وجود همه جهش‌های مختلف ویروس تمام شده است، اظهار داشت: پیک همه‌گیری کرونا با توجه به گسترش واکسیناسیون رو به نزول است.

رئیس جمهور افزود: شاید مشکلاتی داشته باشیم، اما مقابله با این بیماری نسبت به اوایل آسان‌تر شده و در کشور ما هم ان‌شاالله با گسترش واکسیناسیون به خوبی انجام خواهد شد.

روحانی با اشاره به اینکه در سال قبل هزاران صفحه پروتکل نوشته، ابلاغ و اطلاع رسانی شد، اظهار داشت: در سال گذشته شناسایی زودهنگام، قطع زنجیره سرایت و درمان زودهنگام و مطمئن از جمله اولویت‌های ما بود که این سیاست و برنامه امسال هم با اضافه شدن واکسن در دستور کار است.

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت اعلام کرد که ۷۹۰ هزار دوز واکسن وارد شده و به گروه‌های هدف در حال تزریق است، گفت: ان شاءالله در ماه فروردین واکسیناسیون گسترش می‌یابد و در آخر بهار واکسن تولید داخل اضافه و شرایط بهتری در کشور ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه لازم بود علم در برابر بیماری کرونا قیام و آن را مهار کند، افزود: اولین قیام علم، تعیین و اعمال پروتکل‌هایی بود که اعلام شد، گام دوم علم و دانش در برابر کرونا ساخت واکسن بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: ممکن است تاثیر گذاری واکسن‌های مختلف متفاوت باشد، اما واکسن بیماری با عدم تزریق آن تفاوت بسیاری دارد. در کشورهایی که امروز توانستند در حد بالایی واکسن تزریق کنند، نتایج را مشاهده می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه تزریق واکسن ممکن است در بیماری تاثیر کمی داشته باشد اما در مرگ و میر موثر است، گفت: واکسیناسیون می‌تواند از نظر روانی نیز تأثیرگذار باشد و اگر بتوانیم اکثریت جامعه را واکسینه کنیم، در واقع زنجیره را قطع کرده‌ایم.

روحانی در پایان از تمام کمیته‌های تخصصی، قرارگاه عملیاتی و همه ارگان‌هایی که تا به حال به روند مقابله با کرونا کمک کرده‌اند تشکر و درخواست کرد که همکاری‌های خود را تا رسیدن به وضعیت مهار کامل بیماری کرونا ادامه دهند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید