ردیابی سیاهچاله‌ای که 150 برابر سنگین‌تر از خورشید است

    کد خبر :743152

به گزارش دیلی‌میل، ستاره شناسان یک سیاهچاله “هیولا” را کشف کردند که ۱۵۰ برابر سنگین‌تر از خورشید بوده و نتیجه انرژی امواجی است که به هنگام ادغام دو سیاهچاله کوچک‌تر تولید شده است.

محققان با استفاده از ردیاب‌های امواج گرانشی “ویرگو”(Virgo) و “لیگو”(LIGO) موجی را شناسایی کردند که با هشت برابر انرژی خورشید در فاصله ۱۷ میلیارد سال نوری قرار دارد.

این موج گرانشی پر انرژی نتیجه یک سیاهچاله با اندازه‌ای ۶۶ برابر خورشید است که در حال ادغام با یک سیاهچاله بزرگتر بوده که حدود ۸۵ برابر جرم خورشید است.

بنا به گفته محققان دانشگاه “موناش” که در این پژوهش حضور داشتند، این سیاهچاله جدید دو برابر سنگین‌تر از هر سیاهچاله‌ای است که تاکنون با استفاده از امواج گرانشی کشف شده است.

چگونگی دقیق‌تر ادغام امواج کوچک‌تر هنوز شناخته نشده است اما محققان فکر می‌کنند که آن دو نتیجه ادغام قبلی سیاهچاله‌های کوچک‌تر باشند.

“دنیل ویلیامز”(Daniel Williams) از دپارتمان فیزیک و ستاره‌شناسی گفت: نجوم امواج گرانشی به ما کمک می‌کند که به سوال‌هایی راجع به چگونگی کارکرد کیهان پاسخ دهیم و همچنین مشکلات جدیدی را برای حل کردن به ما ارائه می‌دهد.

“سایمون استیونسون”(Simon Stevenson) محقق فوق دکترا محقق مرکز “OzGrav” از دانشگاه فناوری “سوینبرن”(Swinburne) گفت: ادغام دو سیاهچاله “غیرممکن” که ممکن است به تشکیل این سیاهچاله غول‌پیکر جدید منجر شده باشد، خود نتیجه ادغام‌های دیگر بوده است.

وی ادامه داد، اگر این امر درست باشد، ما با سیاهچاله‌ای روبرو هستیم که از سیاهچاله‌های کوچک‌تر تشکیل شده که شاید آن‌ها نیز در خود سیاهچاله‌های کوچک‌تر داشته باشند.

فرضیه این نوع ترکیب سلسله‌مراتبی سیاهچاله‌ها در گذشته نیز مطرح شد اما اگر صحت آن ثابت شود، می‌تواند اولین شواهد برای چنین فعالیت نجومی باشد.

محققان استرالیایی توضیح دادند که در این کشف اخیر، ما شاهد تولد یک سیاهچاله با جرم متوسط هستیم. سیاهچاله‌ای که تقریبا دو برابر سنگین‌تر از سیاهچاله‌هایی است که با استفاده از امواج گرانشی مشاهده شده‌اند.

این سیاهچاله‌های میان جرم می‌تواند دانه‌هایی باشد که به سیاهچاله‌های بزرگتر تبدیل می‌شوند و در مرکز کهکشان‌ها قرار دارند.

محققان این سیاهچاله را با ردیابی امواج گرانشی شناسایی کردند که در آخرین لحظه ادغام سیاهچاله‌های کوچک‌تر با هم ایجاد شده‌اند.

امواج گرانشی ادغام این سیاهچاله‌ها موسوم به “GW۱۹۰۵۲۱” بوده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی شناسایی شده است.

نتایج این پژوهش در مجله‌های “Physical Review Letters” و “Astrophysical Journal Letters” انتشار یافت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید