رایگان شدن برق برای ۷میلیون مشترک

    کد خبر :752226

سخنگوی صنعت برق گفت: حدود یک تا ۱.۵ میلیون مشترک از مجموع ۸.۵ میلیون مشترک کم‌مصرف، مشمول طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق نخواهند شد؛ در واقع برق رایگان شامل خانه‌های خالی و اقامت‌گاه‌های غیردائم نخواهد شد.

مصطفی رجبی مشهدی، اظهار داشت: تعداد کل مشترکان برق کشور حدود ۳۷ میلیون مشترک است که شامل مشترکان خانگی، صنعتی، تجاری، اداری و … می شود اما مجموع تعداد مشترکان خانگی، ۳۰ میلیون مشترک است.

وی افزود: در برآوردی که صورت گرفته و بر اساس عملکردی که مشترکان بخش خانگی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ داشتند ۸.۵ میلیون مشترک زیر الگوی کم‌مصرفی بوده‌اند.

سخنگوی صنعت برق توضیح داد: ما ۵ منطقه جغرافیایی داریم که این مناطق شامل گرمسیر ۱، گرمسیر۲، گرمسیر ۳، گرمسیر ۴ و منطقه عادی است و عمده کشور یعنی ۸۲ درصد از کل مشترکان در مناطق عادی هستند.

وی ادامه داد: گرمسیر یک، مناطق گرم حاشیه خلیج فارس و دریای عمان است که برای آنها الگوی کم مصرفی ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه برای ماه‌های گرم تعیین شده و این رقم برای مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات ساعت بوده که تهران هم شامل مناطق عادی می شود.

رجبی مشهدی تصریح کرد: وقتی ماه‌های گرم سال می‌گذرد و وسایل سرمایشی از مدار خارج می‌شود، برای تمام کشور الگوی کم‌مصرفی ۸۰ کیلووات ساعت در ماه تعیین شده است.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه “حدود ۳۰ درصد از مشترکان در گروه کم‌مصرف‌ها قرار می‌گیرند”، گفت: در بین کم‌مصرف‌ها سهم روستاییان حدود ۱.۵ برابر سهم شهری‌ها است؛ یعنی در ۸.۵ میلیون مشترک کم‌مصرف، ۶۰ درصد مشترکان روستایی و ۴۰ درصد مشترکان شهری هستند که مشمول طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی می شوند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق در پاسخ به اینکه “آیا تمام این ۸.۵ میلیون مشترک مشمول برق رایگان می‌شوند؟”، گفت: کسانی که اقامت‌گاه‌های دائمی و در حال بهره‌برداری دارند، ۱۰۰ درصد مشمول این طرح می‌شوند اما کسانی که اقامت‌گاه‌های غیردائم هستند، یعنی به صورت موقتی مثل باغ‌ویلاها و مناطقی از این دست هستند، مشمول نمی‌شوند.

وی افزود: همچنین بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، حدود ۱.۵ میلیون خانه خالی وجود دارد که این اقامت‌گاه‌های خالی از سکنه مشمول این طرح نمی‌شوند.

رجبی مشهدی درباره نحوه شناسایی خانه‌های خالی از سکنه، گفت: مشترکانی با مصرف صفر داریم که به معنای این است در این خانه‌ها کسی ساکن نیست؛ این مشترکان مشمول طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی نمی شوند، از این قبیل افراد آبونمان و بیمه اخذ می شود؛ ولی از مشترکان کم مصرف، با وجود آنکه بیمه هستند، نه هزینه‌ای بابت بیمه گرفته می‌شوند و نه هزینه‌ای بابت آبونمان.

وی ادامه داد: به جز این موارد، شرکت‌های توزیع برق زمان واگذاری انشعاب برای برخی مشترکان، آن‌را به صورت غیردائم واگذار می‌کنند که به معنای موقت بودن انشعاب است تا شرایط آن مشترک برای گرفتن انشعاب دائم محیا شود، این قبیل مشترکان نیز مشمول طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی نخواهند بود.

به گزارش تسنیم، سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: با توجه به مطالب مذکور، تعدادی حدود یک تا ۱.۵ میلیون مشترک از مجموع این ۸.۵ میلیون مشترک کم‌مصرف، مشمول طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق نخواهند شد؛ اما هدف ما این است که تعدادی از مشترکان خوش‌مصرف که بیشتر از الگوی کم‌مصرفی و کم‌تر از الگوی مصرف منطقه خود مصرف برق دارند، به جمع مشترکان کم‌مصرف بپیوندند که این مهم نیازمند آموزش و اطلاع رسانی است تا این قبیل مشترکان متوجه میزان مصرف خود شده و بدانند با چه روش‌هایی می‌توانند میزان مصرف خود را کاهش دهند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید