تاثیر صفحات نمایشگر بر شادی و سلامت کودکان

    کد خبر :921446
تاثیر صفحات نمایشگر بر شادی و سلامت کودکان

تحقیقات جدید خطرات استفاده بیش از حد از صفحه نمایش را برای کودکان و نوجوانان تأیید می کند.

به گفته محققان، کسانی که ورزش می‌کنند، درس موسیقی می‌گذرانند یا بعد از مدرسه با دوستان معاشرت می‌کنند نسبت به کودکانی که در این ساعات به صفحه نمایش می‌پردازند شادتر و سالم‌تر هستند.

«رزا ویرگارا»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه استرالیای جنوبی، می‌گوید: «زمان استفاده از صفحه نمایش، یعنی جایی که نشسته‌اید و تلویزیون تماشا می‌کنید یا ساعت‌ها در حال انجام بازی‌های رایانه‌ای هستید یا در شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنید، بسیار مضر است، زیرا بی‌تحرک بوده و معمولاً در فعالیتی مشارکت ندارید.»

محققان نحوه گذراندن زمان حدود ۶۲۰۰۰ کودک ۴ تا ۹ ساله را بعد از مدرسه بررسی کردند. این بچه‌ها همچنین پرسشنامه‌هایی را در مورد آرامش روانی خود تکمیل کردند.

این مطالعه نشان داد کودکانی که بعد از مدرسه بازی‌های ویدئویی انجام می‌دهند، تلویزیون تماشا می‌کنند و از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، تقریباً همواره نسبت به همسالان خود که در فعالیت‌های بعد از مدرسه شرکت می‌کنند، سطح آرامش پایین‌تری دارند.

همچنین بچه‌های که اغلب ورزش می‌کردند، در مقایسه با بچه‌های که بعد از مدرسه ورزش نمی‌کردند، ۱۵ درصد بیشتر به احتمال زیاد خوش‌بین، ۱۴ درصد بیشتر از زندگی خود شاد و راضی بودند و ۱۰ درصد بیشتر احتمال داشت که بتوانند احساسات خود را کنترل کنند.

ویرگارا گفت: «والدین باید سعی کنند زمان تماشای صفحه نمایش را محدود کرده و بچه‌ها را به انجام فعالیت‌های دیگر بعد از مدرسه تشویق کنند.»

وی در ادامه افزود: «من والدین را تشویق می‌کنم تا محدودیت‌هایی را در مورد استفاده از صفحه نمایش تعیین کنند و کودکان را تشویق کنند قبل یا بعد از استفاده از صفحه نمایش، فعال باشند، یا فعالیت‌های جایگزینی مانند گوش دادن به موسیقی، رنگ‌آمیزی ذهنی، بازی‌های رومیزی یا پازل را انجام دهند.»

به گفته ویرگارا، «ورزش موجب ایجاد فعالیت بدنی منظم می‌شود و فرصتی برای رفاقت و ارتباطات اجتماعی فراهم می‌کند.»

به گزارش مهر، شواهد علمی همواره نشان داده است که مشارکت کودکان در ورزش با بهبود نتایج اجتماعی و روانشناختی مانند تصویر سالم‌تر از خود، کاهش علائم اضطراب و افسردگی و سطوح بالاتر پیشرفت تحصیلی مرتبط است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید