بهای طلا و نفت در بازارهای جهانی

    کد خبر :768122
بهای طلا و نفت در بازارهای جهانی

به دنبال نگرانی ها در خصوص جهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد کاهش بود، اما خبرهای مثبت در مورد واکسن کرونا سبب شد تا افت قیمت ها محدود باشد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 12 سنت معادل 0.25 درصد کاهش به 48 دلار و 72 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 11 سنت معادل 0.24 درصد افت به 45 دلار و 49 سنت رسید.

انستیتوی نفت آمریکا دیروز برآورد کرد که میزان ذخایر نفت خام، بنزین و میعانات این کشور طی هفته گذشته رشد غیرمنتظره ای داشته به نحوی که ذخیره نفت خام آمریکا 1.14 میلیون بشکه افزایش داشته است در حالی که تحلیلگران پیشتر کاهش 1.42 میلیون بشکه ای را پیش بینی کرده بودند. آمارهای رسمی میزان ذخایر انرژی امریکا امروز منتشر می شود.

کازوهیکو سایتو تحلیلگر موسسه فوجیتومی در این باره گفت: «افزایش اخیر حجم ذخایر ناشی از عواملی همچون افزایش تولید نفت لیبی و آمریکا و تضعیف تقاضای جهانی برای نفت است… اما با توجه به امیدواری های ایجاد شده نسبت به کنترل ویروس کرونا در سال آینده احتمالا روند صعودی قیمت ها در بازار تداوم خواهد یافت.»

روز سه شنبه انگلیس اولین کشوری لقب گرفت که واکسیناسیون کرونا را آغاز کرد. روز سه شنبه یکی دیگر از موانع توزیع گسترده واکسن تولید شرکت فایزر در آمریکا از میان برداشته شد و بر اساس اسناد منتشر شده توسط سازمان غذا و داروی این کشور مشخص شد که هیچ مشکل ایمنی ای در فرآیند تزریق آزمایشی این واکسن گزارش نشده است.

در حالی که تحولات امیدوارکننده در مورد واکسن کرونا سرمایه گذاران را به حضور در بازارهای پرریسک تر تشویق کرده است، قیمت طلا روز چهارشنبه شاهد کاهش بود، هرچند امیدها به ارائه بسته های محرک مالی بیشتر کمک کرد تا فلز زرد در نزدیکی بالاترین رقم 2 هفته اخیر باقی بماند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.47 درصد کاهش به 1861 دلار و 71 سنت رسید. قیمت طلا دیروز به بالاترین رقم از 23 نوامبر یعنی 1875 دلار و 7 سنت رسیده بود. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه فوریه نیز با 0.46 درصد کاهش به 1866 دلار و 20 سنت رسید.

ادوارد میر تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «بازار طلا همچنان به بسته های محرک مالی امیدوار است، هرچند خبر آغاز واکسیناسیون کرونا تاثیر منفی بر بازار گذاشته است.»

در همین حال دولت آمریکا اسنادی را منتشر کرده که نشان می دهد هیچ مورد ایمنی و ناکارآمدی در فرآیند آزمایش واکسن تولیدی شرکت فایزر گزارش نشده است.مایکل لانگفورد، تحلیلگر موسسه مشورتی ایرگاید گفت، در حالی که ارزش دلار رو به کاهش است و سرمایه های سرگردان بیشتری در راه بازار طلا هستند، اقدامات محرک مالی می تواند نقش بسیار مهمی در آینده بازار فلز زرد در داشته باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید