بعد از غذا پیاده روی کنید

    کد خبر :850802
بعد از غذا پیاده روی کنید

متخصصان تغذیه معتقدند فقط با ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع بعد از غذا بدون دارو، بدون تجهیزات و بدون هزینه می توانید سلامتی خود را تثبیت کنید.

پیاده روی یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای بهبود و تقویت عملکرد‌های مختلف بدن است و علاوه بر این کاملا رایگان است. بدین منظور فقط کفش‌های خود را بپوشید و از مزایای راه رفتن برای داشتن زندگی سالم بهره‌مند شوید.

هضم بهتر

هضم غذا عملکرد بسیار مهمی در سیستم بدن انسان است و مرحله‌ای است که بدن انرژی خود را از مواد غذایی دریافت می‌کند. تمام عناصر مغذی و ریز مغذی‌ها در این مرحله از غذای ما جدا می‌شود.

پیاده روی بعد از خوردن یک وعده غذایی به حرکت صحیح غذا در سیستم گوارشی ما کمک می‌کند، همچنین بیشتر آنزیم‌ها و اسید‌های معده را فعال می‌کند تا مواد غذایی را به درستی جذب کرده و مواد مغذی را بهتر جذب کنند.

حدود ۶۰ درصد مردم از کمبود ریز مغذی‌های فاقد ویتامین و مواد معدنی ضروری رنج می‌برند. یکی از دلایل اصلی این کمبود‌ها هضم نامناسب است. حتی اگر غذای سالم هم بخورید، اما هضم ضعیفی داشته باشید، مهم نیست. بدن ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای عملکرد صحیح را دریافت نمی‌کند؛ بنابراین بهترین کاری که می‌توانید برای خود کنید، این است که بعد از خوردن شام پیاده روی کنید تا به هضم غذا کمک کنید.

کاهش مشکلات معده

هضم بهتر به معنای آسودگی معده است. یک نفر در بین هر سه نفر از مشکلات معده یا سندروم روده تحریک پذیر رنج می‌برد که معده درد، اسیدیته، یبوست یا تشدید اسهال نشانه آن بوده و بدن را بلافاصله ضعیف می‌کند.

ریفلاکس اسید که به عنوان سوزش سردل، احساس سوزش یا درد در قفسه سینه هم شناخته می‌شود، شایع‌ترین مشکلی است که افراد پس از صرف غذا با آن مواجه می‌شوند. با این حال موقتی بوده و پس از چند ساعت از بین می‌رود، اما می‌تواند خواب شما را به طور جدی مختل کند.

آن چه واقعا رخ می‌دهد اسفتکترمری تحتانی است، عضله‌ای که به عنوان دریچه‌ای یک طرفه برای پیشگیری از بازگشت مواد غذایی و اسید‌های معده به مری عمل می‌کند. با این وجود، به دلیل هضم ضعیف نمی‌تواند اسید را نگه داشته و آزاد می‌کند که منجر به ایجاد سوزش یا درد در قفسه سینه خواهد شد.

بهترین راه برای پیشگیری از این همه مشکلات، کمک به فرآیند هضم است. انتخاب غذایی سالم، جویدن مناسب و عادت به پیاده روی بعد از غذا راهی برای کمک به این فرآیند است. با این روند به داشتن زندگی سالم نیز کمک خواهید کرد.

افزایش سرعت متابولیسم

فرآیند بعدی بعد از هضم غذا چیزی است که تحت عنوان متابولیسم شناخته می‌شود. در این حالت، بدن مولکول‌های شکسته غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. این فرآیند شامل یک فرآیند بیوشیمیایی بسیار پیچیده است که طی آن کالری موجود در غذا و اکسیژن به شکل انرژی مورد نیاز ارگانیسم‌های مختلف بدن برای عملکرد بهتر آزاد می‌شوند.

پیاده روی بعد از خوردن غذا علاوه برهضم، متابولیسم را نیز تسریع می‌کند. این امر به ارگانیسم‌های سلولی کمک می‌کند تا بیشتر کار کنند و جریان اکسیژن بهتری به سیستم بدن وارد کنند تا روند بیوشیمیایی مورد نیاز برای آزاد سازی انرژی را تسریع کنند.

بهبود گردش خون

حیات، اعضای بدن و عضلات انسان به عملکرد مناسب، به گردش خون صحیح نیاز دارد. اگر گردش خون حتی برای یک دقیقه مسدود شود اعضای بدن و اندام‌های مرتبط آسیب می‌بینند. افرادی که فشار خون پایین یا بالایی دارند این امر ارتباط نزدیکی با گردش خون آنان دارد.

پیاده روی بعد از غذا به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. از آن جا که تمام اعضای بدن ما هنگام راه رفتن کار می‌کنند بنابراین بهبود گردش خون یکی از مزایای آن محسوب می‌شود.

کاهش تری گلیسیرید

پیاده روی بعد از خوردن وعده‌های غذایی سطح گلیسیرید را کاهش می‌دهد و آن را کنترل می‌کند.

تری گلیسیرید‌ها و لیپو پروتئین‌های با چگالی کم، ماده چسبنده‌ای هستند که در بافت چربی و خون یافت می‌شوند. غلظت بیشتر آن‌ها در خون خطرناک است و منجر به گرفتگی عروق می‌شود که مسبب بیشتتر مشکلات قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته است.

همان طور که می‌دانید پیاده روی به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند همچنین از تجمع تری گلیسرید‌ها و لیپوپروتئین‌های کم چگالی که به آن‌ها کلسترول بد نیز می‌گویند، پیشگیری خواهد کرد؛ بنابراین پس از صرف غذا شروع به پیاده روی کنید و قلب خود را سالم نگه دارید.

کنترل سطح گلوکز خون

پیاده روی صحیح بعد از خوردن غذا به کنترل سطح گلوکز خون کمک می‌کند به ویژه برای افرادی که با دیابت نوع دو و افزایش سطح خون بعد از غذا دست و پنجه نرم می‌کنند.

بعد از خوردن یک وعده غذایی سطح گلوکز خون ما در حدود ۳۰-۶۰ دقیقه به بالاترین حد خود می‌رسد.

هنگام پیاده روی از انرژی موجود در خون که در واقع گلوکز است، استفاده می‌کنید. استفاده از این انرژی حین پیاده روی سطح گلوکز در خون را کاهش می‌دهد بنابراین هنگامی که سیستم گوارشی شروع به آزاد کردن گلوکز در خون می‌کند، از افرایش قندخون پیشگیری خواهد شد.

عادت پیاده روی بعد از وعده‌های غذایی برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا علائم آن را دارند، بسیار مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا این وضعیت را برای پیشرفت بیشتر متوقف کنند.

سوزاندن کالری بیشتر

همان طور که می‌دانید پیاده روی نوعی ورزش است. افزودن عادت پیاده روی بعد از غذا این امکان را به شما می‌دهد تا کالری اضافی بدن خود را بسوزانید. عضلاتی که حین پیاده روی از آن‌ها استفاده می‌شود کالری بیشتری می‌سوزانند.

پیاده روی متابولیسم را تقویت کرده و برای مدت طولانی تری نیز آن را فعال نگه می‌دارد.

کمک به کاهش وزن

اگر قصد کاهش وزن دارید و به دنبال تناسب اندام هستید پیاده روی بعد از غذا به شما کمک می‌کند. پیاده روی به میزان قابل توجهی بر سوزاندن کالری‌ها تاثیر می‌گذارد به ویژه اگر کار بعد شما پس از شام خوابیدن باشد.

این تمرین بعد از غذا این ضمانت را به شما می‌دهد که سوخت و ساز بدن حتی در هنگام خواب باعث سوزاندن کالری اضافی خواهد شد.

پیشگیری از چاقی و اضافه وزن

به محض آنکه هضم غذا شروع شود گلوکز در سیستم بدن وجود دارد که برای مقابله و حذف گلوکز اضافی در خون پانکراس، انسولین را ترشح می‌کند.

انسولین یک هورمون چاقی است و وظیفه اصلی آن حذف گلوکز اضافی از خون و ذخیره آن در بافت‌های چربی است.

بدان معنا که هر چه مقدار گلوکز در خون شما بیشتر باشد گلوکز بیشتری نیز در بافت‌های چربی ذخیره می‌شود و باعث چاقی بیشتر خواهد شد.

همان طور که می‌دانید پیاده روی به شما کمک می‌کند تا سطح گلوکز خون را پس از صرف غذا کنترل کنید و نیاز به ترشح انسولین برای مقابله با گلوکز اضافی را کاهش دهید. پیاده روی سطح طبیعی گلوکز را درخون نگه داشته و نیاز به انسولین را از بین می‌برد؛ بنابراین اگر می‌خواهید لاغر بمانید و چاق نشوید، بعد از خوردن غذا پیاده روی را فراموش نکنید.

تقویت سیستم ایمنی

هضم بهتر، معده سالم و متابولیسم تقویت شده دستورالعمل‌های یک سیستم ایمنی قوی است که قوی بودن آن به معنای عفونت، احتمال بیماری و مشکلات کمتر است.

در صورتی که سیستم ایمنی قوی داشته باشید مشکلاتی، چون سرماخوردگی، سرفه، آلرژی و … که در پی هوای سرد ظاهر می‌شوند، نمی‌توانند شما را تحت تاثیر قرار دهند.

رفع و کاهش استرس

پیاده روی بعد از غذا باعث کاهش سطح استرس و بهبود روحیه افسرده می‌شود.

راه رفتن بعد از شام یا هر وعده غذایی دیگر به شما کمک می‌کند تا تمام استرس‌ها را از بین ببرید. اول این که، به غذا کمک می‌کند تا به راحتی از طریق دستگاه گوارش حرکت کند بنابراین دیگر احساس پر شدن و سفتی در معده و نزدیک به قفسه سینه نخواهید داشت.

دوم اینکه، پیاده روی عملکرد اندروفین را برای مبارزه با استرس و درد طبیعی افزایش می‌دهد.

افزایش عملکرد اندروفین به طور قابل توجهی به کاهش استرس کمک کرده و باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید.

استرس با زندگی امروزه ما همراه است، اما حفظ یک عادت پیاده روی ساده بعد از شام می‌تواند شما را از استرس و روحیه بد دور نگهدارد.

خواب بهتر

هنگامی که عملکرد هضم غذا خوب باشد، استرس تان رفع می‌شود و مقدار کالری زیادی می‌سوزانید به این معنا که می‌توانید خواب راحتی نیز داشته باشید.

اگر از کمبود خواب رنج می‌برید، نیمه شب بدون دلیل از خواب بیدار می‌شوید، صبح‌ها احساس کسالت دارید، این دقیقا همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

بعد از شام پیاده روی کنید تا صبح کمبود انرژی نداشته باشید.

سپری زمان با کیفیت با همکاران

در زندگی پرمشغله و سریع امروز، ما وقت کافی برای گذراندن با اطرافیانمان نداریم.

یکی از مزایای بزرگ پیاده روی بعد از شام این است که می‌توانید کمی وقت با کیفیت با اطرافیانتان بگذرانید.

پیاده روی بعد غذا با دوست، خانواده یا حتی همسایه تان اوقات خوب و با کیفیتی را برای شما خلق می‌کند و باعث می‌شود همه مشکلات و تنش‌های فعلی زندگی را برای مدتی فراموش کنید.

چگونه می‌توان فواید پیاده روی بعد از خوردن شام را به حداکثر رساند؟

هنگام اتمام غذا آب زیادی ننوشید. ۲-۳ جرعه آب برای حداقل ۳۰ دقیقه کافی است. وجود آب زیاد در معده منجر به هضم نادرست می‌شود.

در وعده‌های غذایی خود آب یخ ننوشید، زیرا هضم را به میزان قابل توجهی کند می‌کند.

به محض اتمام غذا، برای پیاده روی آماده شوید. اگر می‌خواهید لباس و کفش مخصوص بپوشید تنها ۵-۱۰ دقیقه زمان بگذارید نه بیشتر.

۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، اما در ابتدا می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید تا به مرور و موقعی که احساس راحتی داشتید، زمان را افزایش دهید.

ابتدا ۵ دقیقه به صورت آهسته قدم بزنید تا اعضای بدن و دستگاه گوارش تان را به آن تطبیق دهید و از استرس ناگهانی فعالیت در معده و قفسه سینه پیشگیری کنید.

بعد از ۵ دقیقه پیاده روی آرام و آهسته، به مدت ۲۵ دقیقه سریع راه بروید. طبق مطالعات انجام شده، پیاده روی سریع دو برابر یک قدم زدن معمولی فایده دارد.

سعی کنید مسیری را نرسیده به محل کار یا منزل خود پیاده روی کنید، اما اگر نسبت به محل خود آشناییت ندارید و تازه وارد هستید، بهتر است از تاکسی استفاده کنید.

اگر در تاریکی شب یا اواخر شب درحال پیاده روی هستید به منظور دیدن راننده‌های اتومبیل‌ها و سایرین، از لباس‌های مناسب و رنگ روشن استفاده کنید.

چنان چه دوست دارید می‌توانید برای ایمنی بیشتر خود از بازوبند یا سربندی چراغ قوه دار استفاده کنید که این گونه می‌توانید در شب دید مناسبی نیز داشته باشید.

منبع: صداوسیما

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید