برگزاری جلسه شورای اسلامی کار با معاون شریعتمداری بر سر ترمیم دستمزد

    کد خبر :446541

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه عصر امروز شورای اسلامی کار جلسه ای با معاونت روابط کار دارد گفت:بررسی «ترمیم دستمزد» یکی از موضوعاتی است که قرار است در جلسه مورد بررسی قرار بگیرد.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری جلسه اعضای هئیت مدیره شورای اسلامی کار با معاونت روابط کار وزارت کار خبر داد و گفت:بررسی «ترمیم دستمزد» یکی از موضوعاتی است که قرار است در جلسه مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: دستمزد کارگران تنها 28 درصد هزینه های خانوار را تأمین می کند.دستمزدی که اکنون بر پایه ماده 41 قانون کار تعیین شده است تنها 28 درصد از هزینه های یک خانوار را تامین می کند.

خدایی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی دستمزد کارگران تنها کفاف حدود 30 درصد از مخارج معیشتی را می‌دهد گفت: متأسفانه مخارج یک خانواده عادی با دستمزد کارگران بیش از 2 میلیون و 500 هزار تومان تفاوت دارد.

عضو شورای عالی کار اضافه کرد: افزایش هزینه‌های زندگی و گرانی بیش‌ از حد کالاهای اساسی موجب شده است تا قدرت خرید کارگران برای خرید اقلام مختلف به کمتر از یک‌سوم کاهش پیدا کند. اقشار کارگری چندان زیادخواه نیستند و فقط می‌خواهند دستمزد آن‌ها به میزان صعود نرخ تورم و گرانی کالاها افزایش پیدا کند، ولی نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گوش شنوایی در دولت و کارفرمایان پیدا نکردند.

به گزارش تسنیم ،وی با بیان اینکه دستمزد کارگر تنها چهار درصد از هزینه‌های یک کارفرما را تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: چرا بسیاری از کارفرمایان با وجود اینکه هزینه‌های سنگین‌تر از دستمزد کارگران را می‌پردازند در افزایش حقوق اقشار کارگری مقاومت می‌کنند و می‌گویند توانایی پرداخت حقوق بالاتر را ندارند؟گرانی کالاهای اساسی از ابتدای سال جاری تاکنون موجب شده است تا بیش از یک‌میلیون تومان بین دستمزد و سبد معیشتی کارگران در نه ماه ابتدای سال 1397اختلاف وجود داشته باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید