بازار مسکن به روایت مشاوران املاک

بازار مسکن به روایت مشاوران املاک

مشاوران املاک تهران معتقدند بعد از ماه رمضان و آغاز فصل تابستان معامله‌های بیشتری در بنگاه‌های معاملات املاک انجام خواهد شد.

 سال 96 در حالی آغاز شد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بخش مسکن در رکود به سر می‌برد. این موضوع حتی در میان صحبت‌‌‌های حجت الاسلام حسن روحانی بعد از انتخاب مجدد به عنوان دوازدهمین رییس جمهور کشور هم شنیده شد.

برخی از صاحب‌نظران از سال گذشته پیش بینی می‌کردند که بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور، شاهد رونق در بخش مسکن خواهیم بود. این گروه دوره قبل از انتخابات را به عنوان یک فاز پیش رونقی در بخش مسکن در نظر می‌گرفتند.

برای بررسی شرایط مسکن در سال جدید با چند مشاور املاک صحبت کردیم تا حال و هوای بازار مسکن را از ابتدای سال تا یک هفته بعد از انتخابات بررسی کنیم.

داغ شدن معامله در تابستان

کارشناس فروش املاک در یکی از دفاتر معتبر مشاور املاک شمال تهران در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال جدید،می‌گوید: از سال گذشته تا شروع خرداد تغییر محسوسی در بازار ایجاد نشده است. فقط برگزاری انتخابات سبب شد بازار از نوعی حالت انتظاری خارج شود و کسانی که تمایل دارند وارد معامله شوند، با اطمینان بیشتری به دفاتر مشاور املاک مراجعه کنند.

وی می‌افزاید: برای اینکه تغییر در بازار مسکن ایجاد شود، می‌بایست برنامه‌‌‌های ساخت و ساز مورد توجه دولت دوازدهم قرار گیرد. چرا که بدون برنامه ریزی در این زمینه بازار مسکن شرایط رونق واقعی را تجربه نمی‌کند. می‌توان گفت بدون اقدام برای ساخت مسکن، فقط معامله‌‌‌های کم حجم خرید و فروش در بازار شکل می‌گیرد.

این کارشناس فروش املاک با اشاره به اینکه در شروع سال تعداد معامله هایی که انجام دادیم خیلی کم بود، تصریح کرد: در اردیبهشت تعداد معامله‌ها رو به افزایش گذاشت، اما پیش بینی می‌کنیم که در ماه رمضان مجدد بازار دوباره به خواب برود و مجدد با شروع فصل تابستان، معامله‌ها در بخش مسکن داغ شود.

فروشنده هست، اما خریدار نه

یکی از مشاوران املاک در خیابان اندرزگوی تهران شرایط بازار را در سال جدید کماکان در رکود می‌بیند و می‌گوید: شرایط در بازار مسکن به گونه ای است که خیلی از مشتری‌ها تمایلی به خرید نشان نمی‌دهند. در بخش مسکن دو مشکل بیشتر از همه به چشم می‌خورد. در وهله اول دولت یازدهم برنامه مدونی در بخش مسکن ارائه نکرد و همین موضوع سبب شد بخش مسکن وارد فاز رکودی شود. اما موضوع دوم رفتار مالکان است، به این ترتیب که این افراد با قیمت‌‌‌های بالا و غیر واقعی اجازه نمی‌دهند هر خانه مطابق با شرایط خودش به فروش برسد.

وی ادامه می‌دهد: عامل دیگری که باعث شده بخش مسکن هنوز از رکود خارج نشود، مقایسه شرایط سوددهی بانک‌ها و مسکن است. سرمایه گذاران همواره به دنبال کسب سود بیشتر هستند و در شرایط کنونی که سرمایه گذاری در بانک‌ها و حتی بورس امن تر است، تمایل به خرید و فروش مسکن کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس فروش املاک صحبتش را این طور پی می‌گیرد: هر کدام از فعالان بازار مسکن شرایط خاص خودش را دارد، به همین دلیل در نهایت هر کس بسته به شرایطی که دارد برای خانه خود قیمت گذاری می‌کند. برخی افراد محاسبه خود را با سود بانکی انجام می‌دهند و برای اجاره ملک خود، مبلغ درخواستی را با سود بانکی هم سان می‌کنند. در نهایت هم معیارگیری قیمت خانه با سود بانکی سبب شده است، تمایل به سرمایه گذاری در بخش مسکن کم شود و در مقابل اجاره‌ها به طور سرسام آوری افزایش پیدا کند. به طوری که در حال حاضر فایل هایی از اجاره در دفاتر مشاوره املاک هستند که تا 7 ماه مستاجر برای آنها پیدا نمی‌شود و البته چنین مواردی در زمره خانه‌‌‌های لوکس هستند.

انتخابات بر شرایط بازار اثر نداشت

مدیر یکی از دفاتر مشاوره املاک در شمال تهران می‌گوید: سود بانکی‌ها اگر تعدیل شود، شرایط بازار مسکن بهبود پیدا می‌کند. طرف‌‌‌های معامله با محک سود بانکی قیمت گذاری ملک را انجام می‌دهند. البته مشاوران املاک در نهایت بر خواسته طرفین معامله اعمال نظر نمی‌کنند. اما به طور مشهودی می‌توان دید شرایط بانک‌ها چطور بر رفتار معامله کنندگان تاثیر گذاشته است.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش وام‌‌‌های مسکن و طرح‌‌‌های پرداخت تسهیلات متنوع بانکی چه تاثیری بر شرایط بازار داشته است، این طور می‌گوید: اغلب خریداران در بازار توان مالی بالایی برای بازپرداخت وام‌‌‌های مسکن ندارند. به همین دلیل تا زمانی که طرح‌‌‌های تسهیلات بانکی با شرایط مشتریان هم خوانی پیدا نکند، امکان ایجاد رونق در بخش مسکن توسط این وام‌‌‌های منتفی است.

این کارشناس فروش مسکن در ادامه صحبت خود می‌افزاید: در سال 96 هم رونق محسوسی دربخش مسکن مشاهده نشده و شرایط برگزاری انتخابات و دوره بعد از آن نیز تغییر محسوسی را در بازار ایجاد نکرده است.

منتظر رونق در فصل بعد

مدیر یکی از دفاتر مشاور املاک در مناطق مرکزی تهران هم می‌گوید سرنوشت انتخابات تاثیر کوتاه مدت بر بازار مسکن ندارد و برای رویت نتایج آن می‌بایست حداقل تا 3 ماه آینده صبر کرد.

وی صحبتش را این طور پی می‌گیرد: در حال حاضر بازار فقط در بخش اجاره شرایط مطلوبی دارد و این روند به دلیل اینکه فصل اجاره مسکن است، رخ داده است، اما برای رونق خرید و فروش می‌بایست منتظر بمانیم. به طور معمول حجم معامله‌ها خرید و فروش در پاییز و زمستان بیشتر است، که امسال هم باید صبر کنیم تا ببینیم چه شرایطی پیش می‌آید.

این کارشناس فروش مسکن در خصوص اجاره مسکن این طور می‌گوید: در حال حاضر مشتریان حاضرند خانه اجاره کنند، چرا که توان شان برای خرید مناسب نیست. مالکان هم که این تمایل مشتریان را می‌دانند در نرخ گذاری اغلب رعایت انصاف را نمی‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت آنچه که در رسانه‌ها به نقل از مسولان بخش مسکن روایت می‌شود مبنی بر افزایش 10 درصدی اجاره در سال جاری، در سطح جامعه تحقق ندارد و اجاره‌ها نسبت به سال گذشته با درصد بیشتری بالا رفته است.