ایرانی‌ها در ترکیه هم باعث افزایش قیمت مسکن شدند

    کد خبر :736518

با افزایش تقاضا برای خرید ملک توسط سرمایه‌گذاران ایرانی، میزان فروش خانه به اتباع خارجی در شهر ساحلی ازمیر در حاشیه دریای اژه به اتباع خارجی برای نخستین بار از زمان شیوع بحران ویروس کرونا روندی صعودی پیدا کرده است. به گفته نمایندگان املاک، کسانی که برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از ایران به ترکیه می‌آیند نسبت به ازمیر از خود علاقه نشان داده‌اند.

به گفته یک مشاور املاک در ازمیر که هشت سال پیش از ایران به این شهر آمده، تسهیلات جدید بانک‌های ترک در افزایش رغبت ایرانیان به خرید ملک در این کشور موثر بوده است. بانک‌های دولتی زراعت بانک، وکیف بانک و هالک بانک از اوایل ماه ژوین وام‌های رهنی کم‌سابقه‌ای را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

این مشاور مسکن با اشاره به این‌که یکی از دلایل اصلی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان کسب شهروندی این کشور است، گفت: علاوه بر ایرانی‌ها، عراقی‌ها، افغانستانی‌ها و شهروندان برخی از کشورهای اروپایی بیشترین علاقه را به خرید ملک در شهر ازمیر دارند.

از سال ۲۰۱۳ و با تغییر در قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه، میزان فروش خانه به خارجی‌ها در این کشور افزایش محسوسی را تجربه کرد که بعدها این روند با تصویب قانون جدید شهروندی سرعت بیشتری هم پیدا کرد. طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بیشتر می‌توانند شهروندی ترکیه را به دست آورند.

به گزارش ایسنا،طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در بازه زمانی ژانویه تا مارس امسال میزان فروش خانه به اتباع خارجی به ۱۱ هزار و ۶۸ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مجموع سال قبل نیز اتباع خارجی بیش از ۴۵ هزار واحد خانه را در ترکیه خریداری کرده بودند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید