انجام ۱.۶میلیون زایمان طبیعی رایگان/کاهش آمار سزارین

    کد خبر :394242

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت، یک میلیون و ۶۱۰ هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده و آمار سزارین به میزان ۶.۵ درصد کاهش یافته است.

قاسم جان بابایی، به مناسبت هفته سلامت زنان، اظهارداشت: ارتقای سلامت جامعه و فراهم کردن زیر ساخت های مناسب برای برخورداری از جامعه ای پر نشاط و سالم امری ضروری بوده که رسیدن به اهداف توسعه رشد انسانی در گروی آن است.

وی افزود: امروزه نظام های سلامت دنیا برنامه خود را بر پایه سلامت خانواده بنا نهاده اند. زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند. آنها به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند، زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می ‌دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، زنان به دلیل ایفای نقش های متعدد در خانواده و جامعه، گذراندن دوره های فیزیولوزیکی مختلف مانند بلوغ، قاعدگی، بارداری، زایمان و یائسگی و همچنین، احتمال خطر بیشتر در ابتلا به فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی، گروه پرخطر محسوب می شوند. از این رو نیازمند خدمات ویژه پیشگیری، سلامت و درمان هستند و بسیاری از نظام های سلامت مهمترین برنامه های خود را مبتنی بر سلامت این گروه ترسیم کرده اند.

جان بابایی با بیان اینکه زنان از مردان آسیب‌ پذیرتر بوده و در نتیجه بیشتر از مردان در جست‌ و جوی خدمات سلامت بر می ‌آیند و پاسخگویی به این نیاز وظیفه اصلی نظام سلامت است، تاکید کرد: زنان از یک سو محور و مدیر سلامت خانواده و از سوی دیگر یار و همکار ارائه ‌دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیت‌ های مربوط به خود مراقبتی، دگر مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است.

وی ادامه داد: از آنجایی که زنان بیشتر از مردان عمر می کنند تصور عمومی بر این است که آنها تندرست تر هستند؛ این در حالی است که علیرغم بالا بودن امید به زندگی زنان، آنها در تمام مقاطع زندگی نسبت به مردان با مشکلات بیشتری در امر سلامت مواجه هستند. به عبارت دیگر بار معلولیت، بیماری و ناتوانی در آنها بالاتر است. استرس، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، همچنین اختلالات باروری و ابتلا به عفونت ها ازشایع ترین بیماری های زنان است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به نقش مهم مادر بودن در زنان، عنوان کرد: همچنین شرایط فیزیولوژیک و بیولوژی زنان، باردار شدن و عوارض حاملگی و زایمان، حاملگی و عوارض ناشی از آن زنان را در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد. در طرح تحول سلامت در بسته ترویج زایمان طبیعی اقدامات مهمی در سلامت باروری زنان و دوران بارداری و مادری سالم صورت گرفته است.

وی افزود: با اجرای برنامه طرح تحول سلامت، در راستای سیاست های جمعیتی، ۱۶۱۰۳۷۲ زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده است. همچنین سزارین به میزان ۶.۵ درصد و سزارین بار اول نیز به میزان ۵ درصد طی اجرای این برنامه کاهش یافته است. آموزش رایگان به ۷۵۰ هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمند سازی برای باروری و زایمان طبیعی از دستاوردهای دیگر این برنامه برای آشنایی طیف بزرگی از زنان با خطرات سزارین بوده است.

به گزارش مهر، جان بابایی گفت: خوشایند سازی فرآیند زایمان طبیعی با ارائه روش های دارویی و غیر دارویی کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی یکی دیگر از محورهای برنامه بود که طی آن تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات بدون درد، طی مدت اجرای برنامه از ۲۰ مرکز به ۲۲۰ مرکز افزایش یافت.

وی با بیان اینکه به منظور حفظ حریم خصوصی و تکریم مادر باردار، فرآیند بهینه سازی و در صورت نیاز توسعه فضای فیزیکی بخش زایمان تمامی بیمارستان دولتی سراسر کشور آغاز شده است، اظهار داشت: تعداد ۳۶۶ بیمارستان دولتی مشمول این برنامه هستند. در این فرآیند بخش زایمان به صورت اتاق های تک نفره بازسازی خواهد شد. تاکنون ۱۴۰۰ اتاق تک نفره زایمان طبیعی راه اندازی شده و حدود ۴۰۰ واحد در حال ساخت است.

جان بابایی با اشاره به اینکه ارائه خدمت تخصصی در ۲۷۰۰ تخت فعال در ۲۸ بیمارستان تخصصی زنان از دیگر اقدامات حوزه درمان کشور در راستای حفظ حقوق زنان است، تصریح کرد: یقیناً توجه به نیازهای سلامت، بار بیماری ها و مرگ ها در این قشر و نیز مسئولیت سنگین زنان در جامعه و نقش محوری آنها در سلامت و تحکیم خانواده لازمه ارائه پاسخ مناسب نظام سلامت در سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب، جهت رفع نیازهای سلامت آنان و ارتقای کیفیت مراقبت های ارائه شده در این قشر است تا بتوان از این طریق سلامت جامعه را به ارمغان آورد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید