امیر عبداللهیان: به طرف آمریکایی اعلام کرده‌ایم از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد

  • سیاسی
  • چهارشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۱ ۲۲:۳۰
    کد خبر :897017

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بیش از هر زمان دیگری به توافق و نهایی کردن توافق در وین نزدیک شده‌ایم.

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان عصر روز چهارشنبه بعد از دیدار و رایزنی با «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه در دمشق در جمع خبرنگاران گفت‌:گفتگو‌های بسیار خوب و مهمی را با «بشار اسد» رییس جمهور سوریه، «فیصل المقداد» وزیر امورخارجه و «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی جمهوری عربی سوریه در دمشق داشتم و در این دیدار‌ها آخرین تحولات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

حسین امیر عبداللهیان با اشاره ضمنی به روابط اخیر سوریه و امارات و رفت و آمد‌های صورت گرفته بین مقامات دو کشور گفت: از اینکه برخی کشور‌های عربی در رویکرد جدید اقدام به عادی سازی روابط با سوریه می‌کنند، استقبال کرده و خرسندیم.

وی با بیان این که در دیدار‌های امروز در خصوص برخی مسائل منطقه از جمله وضعیت یمن نیز گفتگو و رایزنی کردیم، افزود: از لغو محاصره انسانی و برقراری آتش بس و انجام گفتگو‌های یمنی _ یمنی استقبال می‌کنیم.

امیر عبداللهیان با بیان در خصوص وضعیت افغانستان نیز گفتگو کردیم، اعلام کرد: هفته آینده سومین نشست وزیران امور خارجه کشور‌های همسایه افغانستان در چین برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: همانطور که پیشتر این به صراحت اعلام کردیم از تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران به روند مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: در دیدار‌های امروز آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها را مورد بحث قرار دادیم. معتقدیم امروز بیش از هر زمان دیگری به توافق و نهایی کردن توافق در وین نزدیک شده‌ایم. ما آخرین پیشنهادات خود را برای رسیدن به نقطه قطعی توافق از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه داده ایم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: به طرف آمریکایی به صراحت اعلام کرده‌ایم از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد. اگر طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند، آمادگی داریم در آینده نزدیک توافق را با حضور وزیران امور خارجه عضو کمیسیون مشترک برجام در وین نهایی کنیم.

وزیر امورخارجه کشورمان درباره مناسبات ایران و سوریه گفت: ما در خصوص مناسبات دوجانبه بر همکاری‌هایی گسترده تجاری و اقتصادی ایران و سوریه تأکید و بر آمادگی ایران برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات تأکید کردیم.

وی افزود: توسعه گردشگری بین ایران و سوریه از جمله نکات مورد توافق دو طرف در رایزنی‌های امروز بود. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد دیدار روسای جمهور دو کشور باشیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید