اظهارات جدید جن ساکی علیه برنامه هسته ای ایران

    کد خبر :872948
اظهارات جدید جن ساکی علیه برنامه هسته ای ایران

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به گفت و گو با متحدان و شرکای خود درباره ایران ادامه می دهد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی در نشستی خبری با خبرنگاران با اشاره به سفر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن به سرزمین های اشغالی گفت که ایران یکی از مسایل مهم مورد گفت و گوها است اما تنها مساله مورد توجه نیست.

وی در تداوم اتهام پراکنی ها و فضاسازی ها علیه پیشرفت های برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و نیز نفوذ منطقه ای تهران مدعی شد که گفت و گوها در مورد ایران ادامه مشورت ها میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در مورد تهدید نشات گرفته از برنامه هسته ای ایران و اقدامات و فعالیت های بی ثبات کننده آن در منطقه و حمایت از گروههای نیابتی است.

این مقام ارشد کاخ سفید مدعی شد ما با شرکای اسرائیلی دارای نگرانی های عمیق مشترکی در مورد پیشرفت های هسته ای ایران از زمان خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته ای هستیم.

وی در تداوم فضاسازی های غرب برای پیشبرد سیاست فشار توام با تعامل در مذاکرات وین به رغم جدی بودن ایران در این مذاکرات با اشاره به سخنان قبلی خود و تکرار آنها ادعا کرد که ما در مورد ناامیدی از نحوه حضور هیات ایرانی در آخرین دور مذاکرات و این واقعیت که بایدن از تیم خود خواسته که طیف وسیعی از گزینه‌های احتمالی را درهماهنگی با متحدان و شرکا آماده کنیم، صحبت کردیم.

سخنگوی کاخ سفید مدعی شد بخشی از سفر سالیوان به گفت و گو با متحدان و شرکا از جمله رژیم اسرائیل برمی‌گردد و واشنگتن انتظار داریم با توقف فعلی مذاکرات، این رایزنی‌ها ادامه یابد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: خوشحالم که با هرتزوگ رئیس، نفتالی بنت نخست وزیر، یائیر لاپید وزیر امور خارجه، بنی گانتز وزیر دفاع و ایال هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل و دیگران دیدارهای مفیدی داشته ام.

وی افزود وقتی اسرائیل و آمریکا در کنار هم قرار داشته باشند، ما قوی تر می شویم، و این روحیه ای است که به خاطر آن من اینجا هستم.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن در بحبوبه مذاکرات میان ایران و ۱+۴ به سرزمین های اشغالی و کرانه باختری رود اردن سفر کرده است و برت مک گورک معاون دستیار رئیس جمهوری و هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقا و یل لمپرت، دستیار موقت وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک او را در این سفر که با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار و گفت و گو کرده است، همراهی کرده اند.

کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه مشترک گروه مشورتی راهبردی آمریکا و رژیم اسرائیل در تدام اتهام پراکنی ها و هراس افکنی ها علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد دو طرف در مورد لزوم مقابله با تمام جنبه های تهدید نشات گرفته از ایران از جمله برنامه هسته ای، فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و حمایت از گروه های نیابتی تروریستی گفتگو کردند.

در این بیانیه بدون اشاره به وجود زرادخانه های هسته ای آمریکا و رژیم صهیونیستی و نیز نقض برجام و بدعهدی آمریکا در عمل به تعهداتش ذیل این توافق بین المللی ادعا شده است که جیک سالیوان و ایال هولاتا توافق کردند که برنامه هسته ای ایران که به سرعت در حال پیشرفت است، تهدیدی جدی برای منطقه و صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، سالیوان به هیأت اسرائیلی در خصوص تحولات اخیر در مذاکرات وین توضیح داد و دو طرف در مورد مسیر پیش رو تبادل نظر کردند.

در این بیانیه با تکرار فضاسازی های غرب علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران ادعا شده است که مقامات آمریکایی و اسرائیلی تاکید کردند که در عزم خود برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای همسو هستند.

مرحله دوم از دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۴ روز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ (۱۷ دسامبر ۲۰۲۱) با برگزاری نشست چهارمین کمیسیون مشترک برجام و اعلام موضع طرف‌های حاضر در گفت و گوها به پایان رسید.

بر اساس اعلام سرپرست تیم‌های مذاکره کننده؛ رسیدن به یک متن مشخص به عنوان مبنای توافق، مهم‌ترین دستاورد گفت و گوهای ایران با هیات‌های انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و روسیه بوده است؛ متنی که به دلیل کارشکنی و فشارهای رسانه‌ای طرف‌های غربی و تقلای ناتمام رژیم صهیونیستی دیرتر از پیش‌بینی‌ها به دست آمد اما نشان داد که هیات ایرانی در این دوره از گفت و گوها مصمم است تا به رغم فشارها و فضاسازی‌های تبلیغاتی و رسانه ای، تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران را بردارد.

ازسرگیری مذاکرات در وین بستر را برای بروز اختلاف بین آمریکا و رژیم صهیونیستی هموار کرده‌است؛ اختلافاتی که به رویکرد متفاوت واشنگتن و تل‌آویو برمی‌گردد. بایدن دوگانه «دیپلماسی» و «تحریم» را برای دستیابی به توافق برگزیده اما رژیم اسرائیل از هر گونه توافق برد- برد غرب با ایران هراسان است.

رژیم صهیونیستی بقدری از شکل گیری هر گونه توافقی در وین نگران است که نفتالی بنت نخست وزیر این رژیم، رئیس موساد و وزیر جنگ خود را پیش از مذاکرات راهی واشنگتن کرد تا مقامات آمریکایی را به اتخاذ مواضع سخت گیرانه تری در مذاکرات غیر مستقیم با ایران ترغیب کنند.

به اذعان رسانه های رژیم صهیونیستی، نگرانی واقعی این رژیم از توافق با ایران، فاصله گرفتن آمریکا از منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) است.

رسانه های صهیونیستی می گویند که این رژیم هنوز از دولت دموکرات جو بایدن مطمئن نیست چرا که از سویی به او وعده محدود کردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را داده و از سوی دیگر از گفتن این جمله تکراری که “همه گزینه ها روی میز است” فراتر نرفته است.

فضاسازی ها و ایران هراسی های رژیم صهیونیستی در حالی است که خود ضمن برخورداری از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای تاکنون به عضویت معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی ) درنیامده است و اجازه بازرسی به ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نمی‌دهد در حالی که ایران فراتر از ان.پی.تی، در سال‌های اخیر حتی پروتکل الحاقی را نیز داوطلبانه اجرا می‌کرد.

ایرنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید