آمریکا در کنار قطر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع دنیا

    کد خبر :964749
آمریکا قطرگاز طبیعی مایع

آمریکا با صادرات ۸۱.۲ میلیون تن گاز طبیعی مایع در سال گذشته میلادی در کنار قطر به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع دنیا قرار گرفت.

آمریکا در کنار قطر تبدیل به بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع دنیا شده‌است. هر دوی این کشورها 81.2 میلیون تن گاز طبیعی مایع در سال گذشته میلادی صادر کردند.

البته اگر به‌خاطر آتش‌سوزی در تأسیسات گاز طبیعی مایع فریپورت آمریکا در اواسط 2022 و تعطیلی آن تا پایان سال نبود، آمریکا می‌توانست از قطر پیشی بگیرد. صادرات گاز آمریکا به‌علاوه صادرات از تأسیسات فریپورت احتمالاً به 86 میلیون تن می‌رسید.

ریستاد انرژی اعلام کرد اگر صادرات از فریپورت در سال جاری میلادی از سرگرفته شود، آمریکا می‌تواند شاهد 11 درصد افزایش صادرات گاز طبیعی مایع باشد که آن را رسماً بزرگ‌ترین صادرکننده گاز دنیا خواهد کرد.

افزایش مداوم قیمت گاز طبیعی مایع در 2023

اما اگر کمی دورتر نگاه کنیم، تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع آمریکا باید تلاش بسیاری برای پشت سر گذاشتن قطر داشته باشند. قطر قصد دارد ظرفیت سالانه صادرات گاز خود را تا بیش‌از 100 میلیون مترمکعب افزایش دهد.

دراین‌بین، آمریکا به‌هیچ‌وجه نگران تقاضا برای گاز نیست. با توقف صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله، این قاره یک منبع بزرگ تقاضا برای گاز طبیعی مایع آمریکا در آینده خواهد بود.

طبق گفته‌ تحلیلگران ریستاد انرژی، تقاضا برای گاز در آسیا هم رو به افزایش است که نشان می‌دهد قیمت این سوخت همچنان در سطح بالا باقی خواهد ماند.

به گزارش تسنیم، آمریکا در 2016 به‌خاطر ذخایر بالای گاز شیل و افزایش تقاضای جهانی برای آن به صحنه صادرات گاز طبیعی مایع پیوست. آسیا تا سال گذشته میلادی برترین مقصد محموله‌های گاز آمریکا بود، اما بعد اروپا با قطع واردات گاز از روسیه تبدیل به یکی از اصلی‌ترین وارد کنندگان گاز این کشور شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید