آمریکا به مسکو درباره استفاده احتمالی از سلاح اتمی هشدار داد

    کد خبر :943063
آمریکا مسکو سلاح اتمی

آمریکا نسبت به «عواقب فاجعه‌بار» استفاده احتمالی مسکو از سلاح اتمی در جنگ اوکراین هشدار داد.

به نقل از رویترز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید که این کشور به هرگونه استفاده روسیه از سلاح اتمی علیه اوکراین پاسخ خواهد داد و «عواقب فاجعه‌بار» ناشی از چنین اقدامی را برای مسکو تشریح کرده است.

سالیوان گفت: اگر روسیه از خطوط قرمز عبور کند، عواقب فاجعه‌باری در انتظارش خواهد بود. آمریکا قاطعانه پاسخ خواهد داد.‎‌

اظهارات سالیوان در حالی مطرح شده که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز (یکشنبه) گفت که آن دسته از مناطقی که همه‌پرسی برگزار کرده‌اند، درصورت الحاق به روسیه، از حمایت کامل مسکو برخوردار خواهند شد.

رأی‌گیری در دو جمهوری دونستک و لوهانسک و مناطق زاپروژیا و خرسون برای چهارمین روز متوالی در حال برگزاری است.

تازه‌ترین هشدار آمریکا به مسکو در حالی مطرح شده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که مسکو برای دفاع از قلمرو خود از هر سلاحی استفاده خواهد کرد.

لاوروف پس از سخنرانی خود در هفتادو هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در پاسخ به این پرسش آیا روسیه برای دفاع از مناطق الحاقی، به سلاح اتمی متوسل خواهد شد یا نه، گفت که قلمرو روسیه از جمله مناطقی که بعدها مطابق قانون اساسی روسیه به این کشور الحاق شوند، تحت «حمایت کامل این کشور» خواهند بود.

لیز تراس، نخست وزیر انگلیس پیش از این گفته بود که لندن و متحدانش نباید به تهدیدهای پوتین توجه کنند؛ او اقدام پوتین مبنی بر آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را اشتباه راهبردی خوانده بود زیرا به گفته وی، رئیس جمهور روسیه قدرت واکنش غرب به آن را پیش‌بینی نکرده بود.

مهر

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید