آخرین وضعیت تعیین دستمزد در شورای عالی کار

    کد خبر :891449
آخرین وضعیت تعیین دستمزد در شورای عالی کار

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه جلسه بعدی شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۱ به شنبه هفته آینده ۱۴ اسفندماه موکول شد، گفت: امیدواریم در جلسه آتی بتوانیم به صورت جدی وارد بحث تعیین دستمزد شویم.

محمدرضا تاجیک در خصوص نتایج جلسه شب گذشته شورای عالی کار اظهار کرد: شب گذشته جلسه شورای عالی کار با محوریت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه با حضور شرکای اجتماعی، تبادل نظر شد و گفت‌وگوهایی در خصوص تعیین دستمزد صورت گرفت.

این عضو شورای عالی کار تصریح کرد: چارچوبی که برای تعیین دستمزد مشخص است، تبصره یک و ۲ ماده ۴۱ بوده و تأکید قانون به استفاده از کلمه “باید” برای هزینه زندگی و سبد معیشت است؛ طبق همین چارچوب، عدد اعلامی نمایندگان جامعه کارگری، پرداخت هزینه‌های زندگی مطاق تبصره ۲ بود که شرکای اجتماعی خصوصا کارفرمایان بحث را به سمت مزد منطقه‌ای و مزد صنایع بردند.

وی ادامه داد: توضیحات آماری و مقایسه‌ای توسط کارشناسان وزارت کار، درخصوص چگونگی تعیین دستمزد در سال‌های گذشته و نمودارهای مقایسه تورم و هزینه زندگی ارائه شد و توقع این بود که نمایندگان کارفرما ورود کنند، اما بعد از ۲ ساعت و نیم، به تعیین عدد دستمزد ورود نکردند.

تاجیک با بیان اینکه “جلسه بعدی به شنبه هفته آتی موکول شد”، گفت: امیدواریم در جلسه آتی بتوانیم به صورت جدی وارد بحث تعیین دستمزد شویم.

وی افزود: البته می‌توان گفت که این صحبت‌های مقدماتی طبق روال سال‌های گذشته باید انجام می‌شد، اما توقع ما این بود که صحبت‌های تکراری سال‌های گذشته یکدیگر را دوباره نشنویم، اما نشد.

به گزارش تسنیم، نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: قانون، چارچوب کلی را مشخص کرده و توقع ما از شرکای اجتماعی این است که وارد بحث دستمزد شوند و با توجه به شرایط موجود و عقب‌افتادگی دستمزد، بهترین الگو برای تعیین دستمزد بر اساس تبصره ۲ یا بر اساس محاسبه درست تورم روی هزینه‌های زندگی کارگران است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید