۷۰ سال آزار جنسی هزاران کودک در کلیسای کاتولیک فرانسه

    کد خبر :850324
۷۰ سال آزار جنسی هزاران کودک در کلیسای کاتولیک فرانسه

رئیس کمیسیون مستقل تحقیق درباره موضوع کودک‌آزاری در کلیسای کاتولیک فرانسه اعتراف کرد از دهه ۱۹۵۰ دست‌کم ۳۰۰۰ هزار کشیش و مقام مسئول در این کلیسا در ماجرای آزار جنسی کودکان درگیر بوده‌اند.

ژان-مارک سوو یکی دو روز پیش از انتشار متن کامل گزارش کمیسیون مستقل بررسی کودک‌آزاری در کلیسای کاتولیک فرانسه اعلام کرد در ۷۰ سال گذشته بین ۲۹۰۰ تا ۳۲۰۰ کشیش و عضو این کلیسا با گرایش‌های شدید آزار جنسی کودکان فعالیت می‌کرده‌اند. سوو به آژانس فرانس‌ پرس گفت که گزارش ۲۵۰۰ صفحه‌ای این نهاد مستقل روز سه‌شنبه منتشر می‌شود و یافته‌های آن بر اساس اسناد کلیسا، دادگستری، پلیس و گفتگو با شاهدان تنظیم شده و تلاش کرده آمار دقیق آزارگران و قربانیان را ارائه دهد.

کمیسیون مستقل بررسی کودک‌آزاری در کلیسای کاتولیک فرانسه دربرگیرنده ۲۲ فعال حرفه‌ای در حوزه‌های دادگاه و قانون، پزشک، تاریخدان، جامعه‌شناس و دین‌شناس است و پس از آن تشکیل شد که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در سال ۲۰۱۸ با دگرگون کردن قوانین داخلی کلیسا اجازه داد موارد مربوط به کودک‌آزاری جرم‌انگاری و افشا شود. یک سال بعد یعنی در ۲۰۱۹ یک خط تماس ویژه برای قربانیان و شاهدان کودک‌آزاری در فرانسه در نظر گرفته شد و در ۱۷ ماه فعالیت ۶۵۰۰ تماس دریافت کرد. هر چند بسیاری از افراد می‌خواستند بدانند پلیس و نظام قضایی فرانسه می‌تواند و می‌خواهد به اتهام‌ها و جرم‌های مسئولان کلیسا رسیدگی کند یا نه.

سال گذشته کشیش برنارد پریان ۷۵ ساله به اتهام آزار رساندن به ده‌ها پسر هفت تا ۱۴ ساله در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۱ در دادگاه محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد. رسوایی اخلاقی این کشیش سال ۱۹۹۱ افشا و او از کار کردن با کودکان منع شده بود اما کشیش پریان دوباره اجازه یافت با بچه‌ها کار کند. کاردینال فیلیپ باربارین، اسقف اعظم شهر لیون به دلیل گزارش نکردن جنایت‌های جنسی کشیش پریان در سال ۲۰۱۹ شش ماه حکم تعلیق از مقام گرفت. هر چند سال گذشته دادگاه استیناف حکم تعلیق او را برگرداند و سرانجام پاپ فرانسیس استعفای باربارین را پذیرفت.

به گزارش همشهری آنلاین، از سوی دیگر، مقام‌های ارشد کلیسای کاتولیک نگرانند انتشار متن گزارش رسوایی آزار جنسی در این کلیسا پای بسیاری از چهره‌های مرتبط به کلیسای کاتولیک را به میان بکشید و آسیبی اساسی به اعتبار کلیسا وارد آورد. تهیه‌کنندگان گزارش وعده داده‌اند هیچ‌کس نخواهد توانست از پیامدهای جنایت‌های خود علیه کودکان فرانسه در ۷۰ سال گذشته فرار کند و همه آنها که نام‌شان در گزارش آمده باید پاسخگو باشند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید