۵+۱ ترفند برای تمیز کردن انواع کفش

    کد خبر :893703
۵+۱ ترفند برای تمیز کردن انواع کفش

تمیز کردن کفش‌ها گاهی به راحتی اتفاق نمی‌افتد اما این هم هم مانند سایر کارها ترفندهای خاص خود را دارد.

به کفش‌هایتان که روی زمین پراکنده شده‌اند یا در ردیف‌های مرتب جاکفشی قرار گرفته‌اند، نگاه کنید. روزهایی که کفش‌ها مشکی یا قهوه‌ای چرمی بود گذشته است و کفش‌ها در جنس‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. اما چگونه می‌توان ظاهر آن‌ها را خوب نگه داشت تا کمی بیشتر دوام بیاورند؟

در این مطلب شما با روش‌هایی آشنا می‌شوید که به آسانی هر نوع کفشی و حتی دمپایی را تمیز کنید.

۱- کفش‌های پارچه‌ای

کفش‌های پارچه‌ای در فصول گرم سال طرفدارهای بیشتری پیدا می‌کنند؛ این پاپوش‌ها ممکن است صندل‌های بنددار، کفش‌های کتانی و یا تخت باشند. اما بدون توجه به سبک این کفش‌ها، پارچه بالاخره کثیف می‌شود.

ممکن است در مورد شستن کفش‌های پارچه‌ای در ماشین لباسشویی، مقالات آنلاین زیادی پیدا کنید اما این ایده بدی است! چرخش ماشین لباسشویی می‌تواند تهاجمی باشد، و نیروی گریز از مرکز آن در کنار اصطکاک آب متحرک، ممکن است باعث تاب برداشتن یا پاره شدن کفش شود.

در عوض، سطوح پارچه ای کفش را با دست فقط با مقداری مواد شوینده ظرفشویی، آب گرم، یک مسواک قدیمی و دستمال تمیز کنید. پارچه کفش را به آرامی بشویید. بیش از حد خیس نکنید و برای از بین بردن باقیمانده شوینده، کل کفش را با یک حوله کاغذی مرطوب شده با آب پاک کنید.

در نهایت اجازه دهید کفش شما به دور از گرما و نور مستقیم خورشید خشک شود. برای کمک به حفظ شکل برخی از کفش‌ها، حوله‌های کاغذی خشک را در قسمت انگشتان پا یا پاشنه پا فرو کنید تا کفش کاملا خشک شود. کفش‌های مخمل را با رطوبت آب و مایع تمیز نکنید بلکه با یک فرچه نرم الیاف مخمل را بلند کنید و لکه‌ها را با یک حلال تمیز کننده خشک از بین ببرید.

۲- کفش‌های چرم طبیعی

برای تمیز کردن کفش‌های چرم با پاک کردن هرگونه خاک روی سطح کفش شروع می‌کنیم. سپس با پارچه‌ای آغشته به محلول مساوی از آب خنک و سرکه سفید لکه‌های نمک زمستانی را به راحتی پاک کنید.

برای تامین چربی و شفافیت روی کفش‌های چرم طبیعی، چه کفش‌های مجلسی یا غیررسمی، از یک واکس تجاری استفاده کنید. اگر واکسی ندارید که با رنگ کفشتان مطابقت داشته باشد، یک پارچه نرم را با آب خیس کنید و آن را در مقداری جوش شیرین آغشته کنید. به آرامی محل خراشیده شده را مالش دهید و باقیمانده را با یک پارچه تمیز پاک کنید و اجازه دهید خشک شود.

۳- کفش‌های چرم مصنوعی

کفش‌های چرم مصنوعی را با اسپری شیشه پاک کن بدون آمونیاک و الکل با یک پارچه نرم، دستمال بکشید.

۴- کفش‌های جیر و نوبوک

نکته کلیدی برای داشتن بهترین ظاهر کفش جیر یا هر کفشی که سطح پوستی دارد، مراقبت منظم است. این کفش‌ها باید تا حد امکان خشک نگه داشته شوند و پس از هر بار پوشیدن با یک برس نرم تمیز شوند تا گرد و غبار و خاک روی آن پاک شود.

زمان برای از بین بردن لک این کفش‌ها طلایی است پس هر چه سریع‌تر لکه‌ها را رفع کنید. ابتدا به آرامی با مداد پاک کن مالش دهید و سپس فرچه بزنید تا سطح را بازیابی کنید. برای زدودن لکه‌های روغنی، روی محل پودر بچه یا نشاسته ذرت بپاشید تا روغن جذب شود. اجازه دهید پودر حداقل یک ساعت روی لکه بماند و سپس با برس پاک کنید. این کار را تا زمانی که تمام روغن جذب شود، تکرار کنید و سپس فرچه بزنید.

اما اگر کفش نوبوک شما خیس شد، ابتدا آن را با یک حوله کاغذی یا پارچه پاک کنید تا رطوبت را جذب کند. اجازه دهید کفش به دور از حرارت مستقیم به طور کامل در هوا خشک شود. سپس فرچه بزنید تا پوست کفش را صاف کنید.

۵- کفش ورزشی

بیشتر کفش‌های ورزشی و تنیس را می‌توان به سادگی در ماشین لباسشویی انداخت؛ البته از یک برنامه آرام و کوتاه استفاده کنید تا کفش‌ها آسیب نبینند. ابتدا کفش‌ها را در توری‌ یا کیسه پارچه‌ای بیندازید و سپس با کمک پودر لباسشویی بشویید. فراموش نکنید که ابتدا خاک و لکه‌های روغن را پاک کنید. هرگز کفش های ورزشی را در معرض حرارت بسیار زیاد خشک کن قرار ندهید.

نکته: چکمه‌های پوستی اغلب دارای آسترهای برشی هستند و برای کنترل قارچ و بو، به طور مرتب داخل چکمه‌ها را با پارچه‌ای آغشته به محلولی از شامپوی پشم و آب پاک کنید و سپس با آب سرکه به نسبت مساوی بشویید. قبل از پوشیدن، حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهید چکمه‌ها در هوا خشک شوند. برای کنترل بو و قارچ قسمت داخلی کفش‌های ورزشی هم از همین روش استفاده کنید. پاشیدن پودر جوش‌شیرین هم نقش بوگیر را دارد.

همشهری آنلاین

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید