یک داروی دیابت به درمان چاقی مفرط کمک می‌کند

  • آرشیو
  • یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۶
    کد خبر :785243
یک داروی دیابت به درمان چاقی مفرط کمک می‌کند

یکی از دارو‌های مورد استفاده بیماران مبتلا به دیابت می‌تواند به افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند برای کاهش وزن کمک کند.

به نقل از نشریه نیوانگلند نتیجه پژوهشی بین المللی را منتشر کرده است که از تاثیر مصرف داروی «سماگلوتید» در کمک به کاهش وزن حکایت دارد.

به گفته دانشمندان، این دارو که برای بیماران مبتلا به دیابت تجویز می‌شود احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب افرادی که از چاقی مفرط رنجی می‌برند بدون نیاز به عمل جراحی می‌توانند بیش از ۲۰ درصد از وزن خود را از دست بدهند.

پژوهشگران از کشف تاثیر «سماگلوتید» بر کمک به کاهش وزن به عنوان «پیشرفتی مهم» یاد کرده اند. تحقیق دانشمندان در مورد تاثیر این دارو بر کاهش وزن بر روی نزدیک به دو هزار فرد بزرگسال در ۱۶ کشور جهان انجام شد.

در بخشی از گزارش منتشرشده در «ژورنال پزشکی نیوانگلند» آمده است که سه چهارم افراد با تزریق روزانه ۲.۴ میلی‌گرم از داروی «سماگلوتید» بیش از ۱۰ درصد وزن خود را از دست دادند. میزان کاهش وزن در بیش از یک سوم افراد نیز بیشتر از ۲۰ درصد بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تاثیر هیچ دارویی بر کاهش وزن تاکنون به این میزان نبوده است. به گفته دانشمندان با تزریق داروی «سماگلوتید» میزان چربی و قند خون افرادی که از چاقی مفرط رنجی می‌برند کاهش می‌یابد. با این حال آن‌ها هشدار می‌دهند که تزریق داروی «سماگلوتید» به طور بالقوه می‌تواند اثرات جانبی به همراه داشته باشد. هر چند این اثرات جانبی در اغلب افراد تنها حالت تهوع و اسهال در روز‌های اولیه تزریق دارو است.

درخواست صدور مجوز برای استفاده از این دارو برای کمک به درمان چاقی مفرط به اداره دارویی اروپا و نهاد‌های مشابه در آمریکا و بریتانیا ارائه شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید