گزارشی از خرید و فروش وام بانکی

    کد خبر :855389
گزارشی از خرید و فروش وام بانکی

درحالی که با شروط سخت بانک‌ها برای پرداخت وام، گرفتن پول از بانک برای بسیاری از مردم به امری دست نیافتنی تبدیل شده، وام‌های ۲۰۰ میلیون تومانی با قیمت چند ده میلیون تومانی فروخته می‌شود.

چند گروه از مردم هستند که می‌توانند این روزها وام ۲۰۰ میلیونی بگیرند. در واقع این وام در قالب‌های مختلفی پرداخت می‌شود، از وام ازدواج تا وام‌های شخصی.

زوج‌هایی که سن آقا کمتر از ۲۵ و سن خانم کمتر از ۲۳ سال باشد می‌توانند برای هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان و در مجموع ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرند. وامی با نزخ سود ۴ درصد که در واقع قرض‌الحسنه به حساب می‌آید.

بانک ملی نیز در قالب طرح صدف با سپرده‌گذاری تا ۳۰۰ میلیون تومان نیز وام می‌دهد. بانک ملت نیز اعلام کرده که وام ۲۰۰ میلیون تومانی به مشتریان خود پرداخت می‌کند.

تعداد این وام‌ها زیاد است، اگرچه بانک‌ها برای پرداخت وام تبلیغات گسترده‌ای می‌کنند اما دریافت آن به هزار و یک شرط گره خورده است که باعث می‌شود متقاضیان وام قید آن را بزنند.

حالا برخی از معدود کسانی که می‌توانند وام بگیرند یا شامل گروه‌هایی هستند که وام گرفتن برایشان آسان است، قصد فروش وام خود را دارند. وام‌هایی که یا درصدی فروخته می‌شود، یا توافقی یا با نرخ ثابت.

یک وام ۲۰۰ میلیونی چند؟

به طور مثال در یکی از آگهی‌ها آمده که یک وام ۲۰۰ میلیون تومانی که نرخ سود آن ۱۸ درصد است است به قیمت ۲۰ درصد مبلغ آن فروخته می‌شود، یعنی خریدار با ۴۰ میلیون تومان می‌تواند یک وام ۲۰۰ میلیونی تومانی با اقساط ۶۰ ماهه بخرد. اما خرید وام به این آسانی نیست.

خریدار علاوه بر ۴۰ میلیون تومان باید یک ملک را به عنوان بازگشت وجه معرفی کند، همچنین میانگین حساب و ارائه مدرک شغلی از دیگر شرایط خرید است.

در آگهی دیگری می‌توان وام ۲۰۰ میلیونی را به قیمت پایین‌تری خرید، فروشنده در آگهی خود آورده که این وام به قیمت ۲۴ میلیون تومان(۱۲ درصد کل وام) فروخته می‌شود. برای گرفتن این وام به وثیقه نیاز است و بازپرداخت آن بین ۵ تا ۱۲ سال است.

وام ارزان‌تر هم هست، وام ۲۰۰ میلیون تومانی که به قیمت نصف وام قبلی فروخته می‌شود؛ یعنی فقط به قیمت ۱۲ میلیون تومان. آگهی دهنده توضیح داده که یک وام ۲۰۰ میلیون تومانی را معادل قیمت ۶ درصد ارزش آن می‌فروشد. سود این وام ۱۸ تا ۲۱ درصد با اقساط پنج ساله است. اما تاکید شده که این وام به ملک مسکونی تعلق می‌گیرد، حتی کسانی که قصد خرید خانه دارند هم می‌توانند از این وام استفاده کنند.

فروش وام ازدواج نیز سال‌هاست که به یک پدیده عادی تبدیل شده است. چون این وام شرایط مناسبی دارد متقاضیان بسیاری نیز دارد. نرخ سود این وام چهار درصد با اقساط ۱۰ ساله است که پرداخت اقساط آن را برای خریدار آسان می‌کند. البته بسیاری از فروشندگان وام مبلغ فروش را توافقی ثبت کرده‌اند.

حتی در یکی از آگهی‌ها آمده که وام خرید کالا تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان را در قالب ۴ فقره وام ۵۰ میلیون تومانی می‌فروشد. آگهی‌دهندگان تاکید کرده‌اند که دلال نیستند و این وام‌ها با استفاده از امتیاز و نوبت افراد دیگری پرداخت می‌شود.

البته در یکی از آگهی‌های دیگر آمده که یک وام ۳۰۰ میلیونی به قیمت ۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود، اگر چه این وام ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر به نظر می‌رسد اما نرخ سود آن ۳۲ درصد است که به نظر می‌رسد وام بانکی نیست.

در بین آگهی‌های فروش وام، هستند کسانی که وام خود را با شرایط بسیار آسان از برخی نهادها دریافت می‌کنند و قصد فروش آن را دارند، وامی ۲۰۰ میلیون تومانی به قیمت ۲۰ میلیون تومان.

تجارت نیوز

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید