جدیدترین اخبار
3 اسفند 1399 ساعت 12:09 اجتماعی کد خبر :787141
برای چاپ کلیک کنید

کرونا جان 12 مادر باردار اصفهانی را گرفت

کرونا جان 12 مادر باردار اصفهانی را گرفت

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: پیش بینی ما این است که از نیمه های اسفندماه شرایط سخت تری با موتاسیون جدید کرونا تجربه کنیم، مگر اینکه قوانین سخت گیرانه دنبال شود و همشهریان مراعات های لازم را به عمل آورند.

دکتر بهروز کلیدری با بیان اینکه 12 ماه از شیوع این بیماری در داخل استان گذشته است و طی این مدت، دو موج سنگین بیماری را در داخل استان تجربه کردیم، اظهار داشت: موج اول این بیماری را اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه تجربه کردیم و پس از طی دو ماه شرایط نسبتا پایدار، موج دوم از تیرماه به صورت آرام شروع شد به طوری که در شهریور و مهرماه سال جاری به رشد خود رسید و تا آذرماه ادامه پیدا کرد.

وی موج دوم این بیماری را در استان بسیار سنگین قلمداد کرد و افزود: در موج دوم بیماری، میزان شیوع به حدی رسید که تعداد بیماران شناسایی شده سرپایی در استان اصفهان، روزانه به 1500 تا 2000 بیمار و تعداد ورودی های روزانه بیماران بستری به حدود 450 تا 500 رسید و حدود 2200 بیمار در بیمارستان های استان بستری داشتیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تعداد کل بیماران بستری در بیمارستان ها را طی 12 ماه گذشته حدود 75000 نفر عنوان کرد و ادامه داد: گروه های سنی مختلفی در این بیماران مشاهده شدند که حدود 4300 بیمار زیر 18 سال، 70000 بیمار بالای 18 سال و 730 مادر باردار مبتلا به کووید 19 را در مراکز بستری کردیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این مدت حدود 4000 بیمار قطعی کووید 19 را از دست دادیم و اگر بیماران مشکوک را به این آمار اضافه کنیم یعنی بیمارانی که به نظر علائم کووید 19 را داشتند، اما تست PCR آنها منفی بود، این عدد به 8700 نفر می رسد، که 12 مادر باردار و 194 نفر زیر 18 سال نیز جزو فوتی ها محسوب می شوند.

کلیدری خاطرنشان کرد: در این مدت آزمایشگاه های مختلف دولتی و خصوصی را به کار گرفتیم و در حال حاضر 16 آزمایشگاه بخش خصوصی به صورت فعال در حال دریافت نمونه از بیماران مشکوک هستند. همچنین حدود 420000 آزمایش در سطح استان انجام دادیم که از این تعداد حدود 151000 مورد تست کووید آنها مثبت بود.

معاون درمان دانشگاه نسبت تعداد آمار مرگ کووید مثبت به کل آمار بیماران کووید مثبت تشخیص داده شده، شامل همه بیماران بستری و سرپایی، در سطح استان را حدود 66/2 بیان کرد.

وی با اشاره به محدودیت های اعمال شده از اواخر آذر و دی ماه در استان گفت: شرایط به سمت آرام پیش رفت وخوشبختانه در این مدت تعداد بیماران بستری ریزش پیدا کردند و این عدد به حدود 300 تا 400 بیمار بستری و مرگ و میرهای روزانه از 60 الی 70 نفر در روز به تعداد انگشت های یک دست رسید؛ همچنین تعداد بیماران تشخیص داده شده سرپایی کووید مثبت از روزانه 1500 تا 2000 نفر به 50 تا 100 نفر روزانه رسید و به همین ترتیب تعداد بیماران بستری نیز کاهش پیدا کرد.

کلیدری با تاکید بر اینکه متاسفانه طی روزهای گذشته، به تدریج با افزایش ابتلا و بستری مواجه شده ایم اظهار داشت: تقریبا در حال تجربه شرایط تیرماه هستیم و به تدریج با افزایش تعداد بیماران سرپایی تشخیص داده شده، تعداد بیماران بستری نیز بیشتر شده به طوریکه در شرایط آرام دی و بهمن ماه تعداد بیماران سرپایی تشخیص داده شده زیر 100 بود که در حال حاضر به 300 الی 400 نفر رسیده و نکته مهم این است که هر زمان تعداد بیماران سرپایی افزایش پیدا کند، 2 الی 3 هفته بعد بر تعداد بستری ها افزوده خواهد شد؛در حال حاضر تعداد بستری ها از حدود 300 بستری دی و بهمن به حدود 400 الی 500 نفر رسیده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ابراز نگرانی از ساده انگاری های مجدد مردم و همچنین شناسایی موتاسیون جدید بیماری به نام موتاسیون انگلیسی اضافه کرد: متاسفانه استان خوزستان درگیر موتاسیون جدید بیماری شده و در شهرهای کاشان، قزوین و تهران نیز این موتاسیون شناسایی شده و نشان می دهد که استان اصفهان نیز قطعا نمی تواند مستثنی باشد و پیش بینی ما این است که از نیمه های اسفندماه شرایط سخت تری را تجربه کنیم، مگر اینکه قوانین سخت گیرانه دنبال شود و همشهریان مراعات‌های لازم را به عمل آورند.

وی در ارتباط با موتاسیون جدید بیماری گفت: نگرانی که وجود دارد این است که سرعت گسترش این موتاسیون نسبت به دوره قبل حداقل 70 درصد بیشتر بوده و بدین معناست که اگر مراعات نکنیم از لحاظ اپیدمیولوژیک، احتمالا سیر دوماهه تیرماه تا شهریورماه را در حال حاضر تا 70 درصد سریع تر پیش رویم، همچنین سرعت پیشروی این بیماری در یک فرد بسیار زیاد است به گونه ای که در موتاسیون های قبلی زمانیکه یک فرد مبتلا می شد، پس از طی یک دوره کمون یا نهفتگی، ظرف مدت یک تا دوهفته علایم ظاهر می شد و به تدریج پیشرفت می کرد و ظرف دو تا چهارهفته یا بیماری رو به بهبود می رفت یا بیمار بایستی بستری می‌شد و درمان های بالبنی دریافت می کرد، ولی به نظر می آید در موتاسیون جدید پس از ابتلای بیمار، طی چند روز به علایم بسیار شدید بیماری می رسد.

کلیدری سرعت زیاد گسترش بیماری و پیشروی آن را باعث ایجاد فشار زیاد به مراکز درمانی عنوان کرد و افزود: این فشار زیاد باعث می شود که مراکز درمانی نتوانند علیرغم به کار گیری تمام تلاش خود، مراقبت های مورد نیاز بیماران بدحال را به صورت کامل در اختیارشان قرار دهند و بدین ترتیب احتمال افزایش مرگ و میر در این موج جدید تجربه شود.

وی به آمارهای جهانی مرگ و میر و مشکلاتی که کشورهای دیگر مانند آلمان که به نظر ساختارهای قوی تری نسبت به ایران در مراقبت از بیماری کووید دارند اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کشور آلمان به دلیل ساده انگاری هایی که در ژانویه اتفاق افتاد، به مرگ روزانه بالای 1000 نفر منجر شد که این ها زنگ خطری برای ما می تواند باشد و بایستی در این خصوص هوشیارتر عمل کنیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از دیگر دغدغه های موجود در خصوص موتاسیون جدید را، درگیری گروه‌های سنی پایین تر و سپس علایم شدید و حتی احتمال مرگ عنوان و به مرگ دختربچه خوزستانی که بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای ظرف کمتر از 2 الی 3 روز علایم بیماری به مرحله شدید و مرگ رسید اشاره کرد.

وی با ابراز نگرانی از آسیب دیدن مجدد خدمات غیر کووید در موج سوم بیماری، تاکید کرد: اگر شرایط جدید در استان حاکم شود، قطعا دوباره تمام خدمات که در حوزه غیر کووید در داخل استان انجام می شد، تحت تاثیر قرار می گیرد.

کلیدری خارج شدن بیمارستان ها از زنجیره عادی خدمات را یکی از موارد پیش رو در موج سوم عنوان کرد و افزود: اگر با موج جدید بیماری روبرو شدیم اولین اتفاق این است که تعدادی از بیمارستان ها از زنجیره عادی خارج شده و مجددا بایستی خدمات را به بیماران کووید ارائه دهند که این اتفاق خوشایند نیست، زیرا هم بسیاری از بیماران غیر کووید و هم چرخه اقتصادی بیمارستان ها آسیب می بینند.

معاون درمان دانشگاه در پایان سخنان خود، ساده انگاری که در سطح اجتماع شکل گرفته و همچنین فعال شدن بسیاری از مراکز، بدون رعایت دستورالعمل های بهداشتی را از عوامل ایجاد مشکل در هفته ها و ماه های آینده عنوان کرد و افزود: بایستی هشدارها طی این چند روز جدی تر گرفته شود تا خدای ناکرده شاهد ابتلای سنگین تری در اسفندماه و فروردین ماه و شاهد مرگ و میر بیشتری در داخل استان نشویم.

منبع: ایلنا

Ad

روی خط خبر

 • امیدوارم تا پیش از انتخابات ایران، پیشرفت‌هایی کافی و قابل اتکا حاصل شود
 • حملات تند سعید جلیلی به مذاکرات وین و دولت روحانی
 • دادگاهی در آمریکا، یک شهروند ایرانی را به نقض تحریم‌ها متهم کرد
 • سخنرانی سیدحسن نصرالله به مناسبت روز جهانی قدس
 • احتمال دیدار سفرای ایران و عربستان
 • انتقاد ترکیه از نقض عهد آمریکا
 • ترافیک در جاده‌های شمال
 • چین: طرفین مذاکرات وین عزم سیاسی را به کار عملی تبدیل کنند
 • اقامه نماز ۷۰ هزار نمازگزار در مسجد الاقصی
 • یک مقام آمریکایی: احتمال دستیابی به توافق طی هفته های آینده وجود دارد
 • برجام و هواپیماهای نویی که به ایران می‌آیند
 • کارمندان از فردا به چه صورت باید سر کار حاضر شوند؟
 • توقف تزریق 70 میلیون دوز واکسن کرونا در آمریکا
 • سپنتا نیکنام: به عنوان یک زرتشتی، به دلیل عدم التزام به اسلام رد صلاحیت شده ام
 • بازگشایی باغ کتاب تهران از شنبه
 • زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران
 • مقام سعودی از اهداف مذاکره عربستان با ایران گفت
 • رهبر انقلاب: اسرائیل نه یک کشور بلکه پایگاه تروریستی علیه ملت‌های مسلمان است
 • استفاده از ۲۲ سوله ورزشی در تهران برای واکسیناسیون
 • خودروهای میلیاردی در بازار کدام است؟
 • رادیو انتخابات راه‌اندازی خواهد شد
 • معرفی فیلم‌ها و رونمایی از تیزر دهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا
 • خطیب‌زاده: آمریکا باید بداند که مذاکرات وین برای دور جدیدی از بده‌بستان یا چانه‌زنی نیست
 • حمایت وزیر صمت از گرانی خودرو توسط شورای رقابت
 • واکنش آهنگساز سرود ملی به حواشی اخیر
 • قطر: با آمریکا و ایران در تماس هستیم
 • جزییات بازگشایی سینماها از 18 اردیبهشت
 • ادامه پیک کرونا در تهران تا یک ماه دیگر / احتمال جهش جدید ویروس در ایران
 • تیراندازی دختر ۱۱ ساله در آمریکا سه زخمی بر جای گذاشت
 • کارآموز افسرده ارتش آمریکا سعی کرد اتوبوس حامل کودکان را بدزدد
 • Ad