کاهش 30 درصدی حجم آب در مخازن سدهای کشور

    کد خبر :865801

آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد، با سپری شدن ۶۵ روز از سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ (تا ۵ آذرماه) میزان حجم آب در مخازن سدهای کشور به حدود ۱۷.۷ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مرضیه افرافر- به گزارش ایرنا، سال آبی جاری(ابتدای مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) بنا بر اعلام قبلی مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر است؛ گرچه سال آبی گذشته (ابتدای مهر۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) هم سالی خشک بود.

تداوم این خشکسالی‌ها اثر سو خود را بر سدهای کشور به عنوان تامین کننده اصلی آب بخش‌های مختلف گذاشته و به نگرانی‌ها درباره تامین آب مورد نیاز دامن زده است.

برخی این خشکسالی‌ها را ناشی از تغییر اقلیم دانسته و بر ضرورت اعمال مدیریت در زمینه مصرف تاکید دارند.

گزارش تازه دفتر آطلاعات و داده های آب کشور بیانگر آن است که حجم مخازن سدهای کشور در مقایسه با زمان مشابه پارسال با افت ۳۰ درصدی همراه شده است.

«فیروز قاسم زاده» مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور در این باره گفت: میزان کل حجم خروجی از سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا ۵ آذرماه معادل ۴ میلیارد مترمکعب است که بیانگر کاهش ۳۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، از مجموع حجم مخازن سدهای مهم کشور به میزان حدود ۵۰.۵ میلیارد متر مکعب، حدود ۳۵ درصد آب ذخیره شده وجود دارد.

​مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور با بیان اینکه میزان پرشدگی سدهای مهمی چون زاینده رود، شمیل، نیان و سفید رود در شرایط فعلی حدود ۱۴ تا ۱۷ درصد است، افزود: در استان­‌های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب حدود ۳۸ درصد و ۲۰ درصد است.

در عین حال گزارش تازه مرکز پایش و هشدار خشکسالی هم از افت ۲۹.۳ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت خبر داده است.

طبق گزارش این مرکز از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۰) تا پنجم آذرماه ۲۴.۲ میلیمتر بارش در کشور اتفاق افتاده است و این در حالی است که در دوره بلندمدت میزان بارش‌ها در این بازه زمانی ۳۴.۲ میلیمتر بوده است.

همچنین گزارش تازه سازمان هواشناسی از تداوم بارش در کشور خبرداده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید