کاربردهای شگفت آور تفاله چای

  • آرشیو
  • شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲ ۱:۳۵
    کد خبر :1041419
چای دبش

چای یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است که علیرغم محبوبیت آن، تفاله های چای سیاه و سبز مانده نیز حتی دارای کاربردهای موثری در زندگی هایمان می باشد.

کاربردهای شگفت انگیز تفاله چای

چای یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است که علیرغم محبوبیت آن، تفاله های چای سیاه و سبز مانده نیز حتی دارای کاربردهای موثری در زندگی هایمان می باشد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای دم شده و مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای کیسه ای و …. مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.

می توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید زیرا برگ های چای مرطوب باقی مانده روی سطح به راحتی کپک می زنند.

کود

می توانید برگ های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه ی کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه ی چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده نمایید.

آب دادن گیاهان خانگی

می توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری نمایید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی می باشد و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.

تمیز کردن سطوح چوبی

برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه استفاده کنید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.

ماسک چشم

می توانید از برگهای چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشمهای خسته استفاده کنید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم ها کمک کند. میتوانید از چای استفاده شده استفاده کنید یا اینکه کیسه های چای ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آنها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.

برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.

خوشبو کننده کمد لباس

از ترکیب برگهای خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید. چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگهای چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آنها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.

ماسک صورت

شما می توانید از چای باقیمانده تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید. یا اگر چای سبزی که تهیه کرده اید، را ننوشیده اید و باقی مانده تا وقتی که سرد نشده درون کاسه ای بریزید وسپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه ی پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می شود، در نتیجه بخارها در اطراف صورت شما حرکت می کنند.

خوشبو کننده کفش

از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگهای خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آنها را خارج کنید.

خوشبو کننده یخچال

برای خنثی سازی بوی یخچال می توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آنها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.

رفع بوی فر

بعد استفاده از فر، برگهای چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید