چندین ماهواره استارلینک در معرض طوفان ژئومغناطیسی قرار گرفتند

    کد خبر :886725

اسپیس ایکس هفته گذشته تعداد زیادی ماهواره استارلینک را برای تکمیل منظومه ماهواره‌ای خود به مدار زیرین ارسال کرد. این شرکت حال اعلام کرده که وقوع یک طوفان ژئومغناطیسی باعث شده تا عملیات راه‌اندازی این ماهواره‌ها با مشکل روبرو شده و بخشی از آن‌ها از دست بروند.

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار_ اسپیس ایکس این موضوع را از طریق پستی در وبسایت خود به گوش همگان رسانده و گفته تنها یک روز پس از ارسال 49 ماهواره اینترنتی استارلینک در روز سه شنبه، یک طوفان ژئومغناطیسی به اتمسفر زمین برخورد کرده است.

این پدیده یک اختلال موقتی در اتمسفر سیاره زمین است که از برخورد باد خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین نشات می‌گیرد. در نتیجه این اتفاق جو سیاره گرم می‌شود و چگالی آن افزایش پیدا می‌کند تا نزدیک به 40 ماهواره استارلینک در این جو چگال‌تر اسیر شوند.

اسپیس ایکس ماهواره‌های استارلینک خود را به به مدار 210 کیلومتری زمین می‌فرستد تا در صورت اختلال در عملکرد، بتواند آن‌ها را در جو بسوزاند و از تبدیل شدن آن‌ها به زباله فضایی جلوگیری به عمل آورد. حال با افزایش چگالی موقتی اتمسفر، تمامی ماهواره‌های ارسال شده به ارتفاع 210 کیلومتری در خطر سوختن در جو زمین قرار گرفته‌اند.

شرکت فضایی اسپیس ایکس اعلام کرده که برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه فشار روی این ماهواره‌ها و قبل از آغاز عملیات افزایش ارتفاع، آن‌ها را به حالت امن وارد کرده است. در این حالت امن ماهواره وضعیت خود را تغییر می‌دهد تا سطح برخورد با جو کاهش پیدا کند. با این حال به نظر می‌رسد که این اقدام نیز جواب نداده و احتمالاً حدود 40 ماهواره استارلینک در اتمسفر زمین سوخته‌اند.

اسپیس ایکس از سال 2019 بیشتر از 2000 ماهواره استارلینک را برای ساخت یک منظومه ماهواره‌ای ارائه خدمات اینترنت به مدار فرستاده است. استارلینک در حال حاضر 125 هزار مشتری در 25 کشور جهان دارد و می‌خواهد دسترسی به اینترنت در نقاط دورافتاده را نیز ممکن سازد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید