پیش‌بینی طوفان لحظه‌ای در تهران

    کد خبر :1075530
طوفان لحظه‌ای تهران

افزایش شیب فشاری و تقویت ناپایداری‌های محلی در ساعات بعد از ظهر تا شب از دوشنبه تا سه‌شنبه منجر به وزش باد خیلی شدید (طوفان لحظه‌ای)، گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش موقت دید در استان تهران به‌ویژه نیمه جنوبی شده است.

اداره کل هواشناسی استان تهران از وقوع رگبار و رعد و برق در نیمه شمالی استان و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در نیمه جنوبی و غرب استان خبرداد.

براساس تحلیل الگوهای همدیدی و بررسی نقشه‌های پیش یابی آسمان استان تهران طی پنج روز آینده کمی تا قسمتی ابری، در ساعات بعد از ظهر و شب همراه با افزایش ابر و سرعت وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت در برخی مناطق به‌ویژه نیمه شمالی و ارتفاعات استان، در ساعات بعد از ظهر و شب گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید لحظه‌ای، در نواحی مستعد بارش تگرگ و در پاره‌ای نقاط به ویژه نیمه جنوبی و غرب استان در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک و کاهش موقت کیفیت هوا مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ورامین با بیشینه دمای ۳۹ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۴ تیرماه) قسمتی ابری تا نیمه ابری، در بعضی ساعت‌ها رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و طی ‌سه‌شنبه (۵ تیرماه) کمی ابری تا قسمتی ابری و وزش باد، گاهی وزش باد شدید و احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید ناپایداریهای سامانه بارشی از دوشنبه تا سه‌شنبه (۴ تا ۵ تیرماه) آورده است: وقوع رگبار متوسط و شدید باران در بعضی ساعات ظهر تا شب و رعد و برق در پاره‌ای نقاط بارش تگرگ در مناطق شمالی استان تهران به‌ویژه دامنه و ارتفاعات پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و گاهی اختلال در تردد، آبگرفتگی و جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، خطر رخداد صاعقه و بارش تگرگ، احتمال ریزش سنگ در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی دور از انتظار نیست بنابراین اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به اجتناب از تردد و توقف در بستر مسیل‌ها و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط خودروها هنگام عبور از مسیرهای کوهستانی، پرهیز از فعالیت‌های کوه نوردی به‌ویژه صعود به قله‌ها، خودداری از پروازهای ورزشی و تفریحی و بالگرد و هواپیماهای سبک، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، پاکسازی دهانه پل‌ها و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش شیب فشاری و تقویت ناپایداریهای محلی در ساعات بعد از ظهر تا شب از دوشنبه تا سه‌شنبه منجر به وزش باد خیلی شدید (طوفان لحظه‌ای)، گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش موقت دید در استان تهران به‌ویژه نیمه جنوبی شده است.

در این شرایط جوی سقوط بعضی اجسام از ارتفاع و خسارت به سازه‌های موقت مانند داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و تجهیزات موجود در نقاط مرتفع مانند برج‌ها و دکل‌ها، خطر شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک احتمال، گسترش موقت گرد و خاک از استان‌های همجوار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به احتیاط در عبور و مرور جاده،ای اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و سست مانند داربست‌ها، عدم استقرار در تاسیسات و مکان‌های مرتفع مانند برج‌ها و دکل‌ها، اجتناب از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک و بالگرد عدم تردد و توقف کنار درختان و سازه‌های ناتمام، مستحکم سازی پوشش گلخانه‌ها و احتیاط کامل در انجام امور عمرانی توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید