پیتر هیگز درگذشت

    کد خبر :1060986
پیتر هیگز درگذشت

دانشگاه ادینبورگ روز سه شنبه اعلام کرد «پیتر هیگز»، فیزیکدانی که نظریه‌اش علم را تغییر داد و نیم قرن بعد با اثبات آن برنده جایزه نوبل شد، در سن 94 سالگی درگذشت.

«پیتر هیگز»، فیزیکدانی که نظریه‌اش علم را تغییر داد و نیم قرن بعد با کشف آن برنده جایزه نوبل شد، در سن 94 سالگی درگذشت. نظریه او در مورد ذره بنیادی بوزون هیگز (معروف به ذره خدا) بود، کشف بوزون هیگز در سال 2012 در مرکز تحقیقات سرن در نزدیکی ژنو به طور گسترده به عنوان بزرگترین پیشرفت در فیزیک ذرات برای بیش از 30 سال مورد استقبال قرار گرفت و آنچه که زمانی علمی تخیلی بود را به واقعیت تبدیل کرد.

دانشگاه ادینبورگ، جایی که هیگز سال‌ها در آن کرسی استادی داشت، گفت که او روز دوشنبه پس از یک بیماری کوتاه در آرامش در خانه درگذشت.

چیزی که به عنوان بوزون هیگز شناخته شد، معمای این است که چندین ذره بنیادی جرم خود را از کجا می‌گیرند: با تعامل با میدان هیگز نامرئی که فضا را فرا می‌گیرد. این تعامل که به مکانیسم «بروت-انگلرت-هیگز» معروف است، جایزه نوبل فیزیک را در سال 2013 برای هیگز و فرانسوا انگلرت بلژیکی به ارمغان آورد. در سال 1964، اولین مقاله هیگز در مورد این مدل توسط یک مجله فیزیک دانشگاهی در سرن رد شد، این مقاله با عنوان «بدون ارتباط با فیزیک» رد شد. مقاله تجدید نظر شده او، اگرچه هفته‌ها پس از مقاله انگلرت و بروت منتشر شد، اولین مقاله‌ای بود که به صراحت وجود ذره‌ای جدید را پیش‌بینی کرد.

در نهایت دانشمندان در آزمایشات خود ذرات بوزون هیگز را پیدا کردند. این کشف، نقطه عطفی در درک از طبیعت بود و هیگز آن را یک اتفاق باورنکردنی در طول زندگی خود خطاب کرد.

بوزون هیگز مدل استاندارد را تکمیل کرد، اما درک کامل آن هنوز ادامه دارد. هیگز در مورد دستاوردهای خود متواضع بود. او در مصاحبه‌ای در وب‌سایت جایزه نوبل، توضیح داد که چگونه در صبحی که قرار بود اعلام نوبل ۲۰۱۳ اعلام شود، توجه رسانه‌ها را پیش‌بینی کرده بود و اقداماتی را برای اجتناب از آن انجام داده بود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید