جدیدترین اخبار
11 دی 1398 ساعت 11:13 سیاسی کد خبر :668625

پمپئو: رنج اقتصادی باور نکردنی بر ایران اعمال کردیم

وزیر امور خارجه آمریکا: موضوع، چهل سال مشارکت جمهوری اسلامی در کارزار‌های جهانی ترور، رویای داشتن تسلیحات هسته‌ای و توان غنی‌سازی هسته‌ای است که امروز نیز وجود دارد. ما زمانی روی کار آمدیم که دولت قبلی پول زیادی را که برای آن برنامه هسته‌‍‌ای، ترور در سراسر جهان و توسعه برنامه موشکی‌شان مورد استفاده قرار گرفت [برای ایران]فراهم کرد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با دو شبکه آمریکایی، در پی تجمعات اخیر معترضان عراقی در برابر سفارت آمریکا در عراق، ادعا‌هایی را علیه ایران مطرح کرد.

 

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پی تجمعات اخیر معترضان عراقی در برابر سفارت آمریکا در عراق در گفتگو با شبکه فاکس نیوز در پاسخ به این سوال که ارزیابی او از این رخ‌داد چیست، با طرح ادعا‌هایی گفت: چیزی که شما دیدید، تروریست‌های تحت حمایت ایران بودند که بسیاری از آن‌ها افرادی هستند که از سوی آمریکا و دیگران تروریست شناخته شده‌اند و به داخل سفارت آمده، برای دیپلمات‌های آمریکایی و کارکنان داخل سفارت ایجاد خطر کردند.

 

پمپئو افزود: شما شاهد واکنش سریع، قاطعانه و محتاطانه رئیس جمهور ترامپ بودید که اطمینان حاصل کرد ما تمامی منابع لازم را برای تامین امنیت مردم‌مان و همچنین محوطه [سفارت]را داشته باشیم. همزمان با نزدیک شدنمان به شب، نگهبانی ما ادامه دارد، ما به نظارت ادامه می‎دهیم. همان طور که می‌دانید در جای سختی قرار داریم و بنابراین به جدی گرفتن شرایط ادامه داده و رئیس جمهور ترامپ و همه گروه ما به نظارت دقیق ادامه می‌دهیم.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا قصدی برای خالی کردن سفارت یا خارج کردن بخشی از ۵۰۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در عراق وجود دارد یا نه، گفت که چنین کاری انجام نمی‌شود.

 

او در ادامه در توضیح این که ممکن است ۴۰۰۰ نیرو برای حمایت از نیرو‌های آمریکایی به منطقه اعزام شوند و آیا این خبر صحیح است یا نه، ادعا‌هایی علیه ایران مطرح کرد و گفت: باید این موضوع را در مقیاس بزرگتری در نظر گرفت.

 

وی در ادامه مدعی شد: موضوع، چهل سال مشارکت جمهوری اسلامی در کارزار‌های جهانی ترور، رویای داشتن تسلیحات هسته‌ای و توان غنی‌سازی هسته‌ای است که امروز نیز وجود دارد. ما زمانی روی کار آمدیم که دولت قبلی پول زیادی را که برای آن برنامه هسته‌‍‌ای، ترور در سراسر جهان و توسعه برنامه موشکی‌شان مورد استفاده قرار گرفت [برای ایران]فراهم کرد.

 

پمپئو افزود: دولت ترامپ دیدگاه بسیار متفاوتی اتخاذ کرده است. ما بر جمهوری اسلامی ایران، فشاری واقعی اعمال کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد. همان‌طور که امروز شاهد [واکنش]رئیس جمهور [ترامپ]بودید، ما هرگاه متوجه عملکرد بدخواهانه جمهوری اسلامی ایران شویم، آن‌ها را مسئول دانسته و اطمینان حاصل خواهیم کرد که منابعی برای این کار داریم.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا علاوه بر این درباره این که آیا این اظهاراتش به معنی اعزام بیشتر ناو‌ها به منطقه است، توضیح داد: من ارائه توضیحات درباره چیز‌های به‌خصوص را به وزارت دفاع واگذار می‌کنم، اما درباره خط مشی رئیس جمهور ترامپ که به وزارت امور خارجه و وزارت دفاع داده است، اشتباه نکنید. این خط مشی، اطمینان حاصل کردن از این است که تمام آن‌چه ما برای اجرای ماموریتی که او با در نظر گرفتن مقابله با جمهوری اسلامی ایران پیش روی ما قرار داده است را داشته باشیم.

 

پمپئو در ادامه این گفتگو در پاسخ به این سوال که چه واکنشی به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که «ایران، کاملا، در برابر جان‌باختگی‌ها و آسیب‌های وارد شده در هر یک از اماکن ما مسئول خواهد بود. آن‌ها «هزینه گزافی» را خواهند پرداخت! این یک هشدار نیست، یک تهدید است» نشان می‌‍دهد، گفت: ما در تمام مدت این سه سال که روی کار آمده‌ایم، در حال قانع کردن جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم که مانند کشوری عادی رفتار کند. ما یک توافق هسته‌ای وحشتناک و وضعیتی را [از دولت قبلی آمریکا]تحویل گرفتیم که حکومت [ایران]مبالغ زیادی پول برای برانگیختن چیز‌های بد در دنیا در اختیار داشت. ما از توافق هسته‌ای خارج شدیم. ما یک رنج اقتصادی باور نکردنی بر این حکومت اعمال کردیم.

 

وزیر امور خارجه آمریکا باری دیگر در اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره ناآرامی‌های آبان‌ماه ایران، گفت: ما شاهد این بودیم که مردم ایران خواستار رفتار متفاوت مقامات‌شان هستند. شما شاهد اعتراضات بودید. متاسفانه ایران با کشتن صد‌ها تن از شهروندان خود واکنش نشان داد.

 

او که پیش از این در توجیه تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا بر ایران به وضوح گفته بود باید به مردم ایران گرسنگی داد، در بخش دیگری از این گفتگو باز هم مدعی حمایت آمریکا از مردم ایران شده و گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر ملت ایران قصور کرده است و من فکر می‌کنم که مردم ایران آن را می‌دانند. شما دیده‌اید که رئیس جمهور ترامپ به وضوح می‌گوید که ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم.

 

مایک پمپئو همچنین در گفت‌وگوی دیگری با شبکه سی. بی. اس پس از رخ‌داد اخیر در سفارت آمریکا در عراق، مدعی شد: این یک ترور با پشتیبانی یک کشور [دیگر]و تروریسم تحت حمایت ایران است که اتفاق افتاده است.

 

او ادعایش علیه ایران درباره حمله رخ داده در کرکوک عراق به مواضع آمریکا را باری دیگر تکرار کرد و گفت: ما شاهد اقدامات ایران بوده‌ایم و دیدیم اقداماتی را انجام دادند که موجب جان باختن یک آمریکایی در همین هفته گذشته در عراق شد.

 

به گزارش ایسنا، این ادعا‌های پمپئو در پی تجمع عراقی‌ها، روز گذشته در مقابل سفارت آمریکا در عراق مطرح می‌شود که درواقع این تجمع در اعتراض به حملات شامگاه یکشنبه واشنگتن به مواضع گردان‌های حزب‌الله در مرز‌های عراق و سوریه، انجام شد.

 

این در حالی است که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اتهامات واهی مقامات آمریکایی به کشورمان در خصوص تحولات عراق اظهار کرد: وقاحت اعجاب آور مقامات آمریکایی در حدیست که پس از به خاک و خون کشیدن حداقل ۲۵ نفر و تعداد زیادی مجروح از مردم عراق، وارد ساختن خسارات مادی و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن کشور اینک در یک فرافکنی آشکار و سبُک، اعتراض مردم عراق به این اقدامات سبعانه خود را به جمهوری اسلامی ایران منتسب می‌کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: آمریکایی‌ها از یکسو آزاد منشی و استقلال طلبی ملت عراق را نادیده گرفته و از سوی دیگر نقش خود در حمایت از صدام و خلق داعش و به دنبال آن قتل و غارت مردم عراق را فراموش کرده و گویا از یاد برده اند که هنوز توسط مردم عراق «اشغالگر» شناخته می‌شوند.

 

موسوی در خاتمه با تکذیب اتهامات مقامات آمریکایی علیه کشورمان نسبت به هرگونه واکنش نسنجیده و اشتباه در محاسبه از سوی مقامات آمریکایی هشدار داده و کاخ سفید را به تجدیدنظر در سیاست‌های مخرب خود در منطقه فراخواند.

 

علاوه بر این، مجید تخت روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل در این باره گفت: هدف اتهامات واهی آمریکا علیه ایران، انحراف افکار عمومی از خشم آحاد ملت عراق از کشتار سبعانه اخیر عراقی‌ها و فراتر از آن اشغال ١٧ ساله این کشور توسط آمریکا است که منجر به قتل بیش از سیصدهزار نفر از مردم بی گناه این کشور شده است.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • ارزش سهام عدالت، امروز ۱۰ آذر ۹۹
 • اکران آنلاین فیلمی با بازی سارا بهرامی
 • ۵۵ داستان کوتاه از بهزاد فراهانی منتشر شد
 • جزئیات هشدار اسرائیل به شهروندانش از ترس انتقام ایران
 • طرح هر ایرانی 20 لیتر بنزین، به سرانجام می‌رسد؟
 • اسناد جدید از مدعی وقف جنگل‌های آق‌مشهد
 • افشای پشت پرده طرح مجلس برای خروج ایران از پروتکل الحاقی
 • یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکاست
 • فردا سه شنبه آخرین مهلت ارسال پیامک تسهیلات یک میلیون تومانی
 • زمان واریز وام ۱۰ میلیونی بازنشستگان کشوری اعلام شد
 • قیمت جدید انواع طلا و سکه ; دوشنبه 10 آذر 99
 • قیمت جدید انواع گوشی اپل آیفون در بازار تهران – 10 آذر 99
 • وزیرکشور: در بالاترین تخمین ۳ درصد مردم درگیر کرونا هستند
 • اعتراض به جریمه تردد غیر مجاز و پیامک پلیس راهنمایی و رانندگی
 • نمکی: پروتکل شکنی معادل افزایش مرگ و میر است
 • غول نفتی چینی به لیست سیاه آمریکا اضافه می‌شود
 • آموزش سئو سایت بهترین روش افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی
 • صراحت و افشاگری‌های ظریف؛ به امریکا گرا می‌دهند …
 • وقوع ضایعه‌ای تأسف‌بارتر از ترور شهید فخری زاده در کشور
 • قیمت جدید دلار و دیگر ارزها در صرافی ; دوشنبه 10 آذر 99
 • پیامک عجیب سازمان حج برای زائران، در هفته حساس کرونا
 • مردانی: غذاهای بیرون بر را با مایکروفر کرونازدایی کنید
 • سهام چین جهش کرد
 • قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۹/۱۰
 • قیمت مرغ ١۵ هزار تومان کاهش یافت/ نرخ به ٢٢٨٠٠ تومان رسید
 • واکنش تهران درقبال ترور فخری ‎زاده متمدنانه است
 • انتخاب «جن ساکی» به عنوان سخنگوی کاخ سفید در دولت بایدن
 • رونمایی از پژو ۳۰۸ جدید
 • بایدن مصدوم شد
 • خطای سهوی یا خطی برای مذاکره؛ چرا دولتی‌ها «شهید فخری‌زاده» را دانشمند هسته‌ای معرفی نکردند؟