پس از پوتین، وزیر خارجه آمریکا هم تهدید به استفاده از سلاح هسته ای کرد

    کد خبر :1057778
پوتین وزیر خارجه آمریکا سلاح هسته ای

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست «سران برای دموکراسی» به سئول سفر کرده است، امروز (دوشنبه ۲۸ اسفند) با یون سوک یئول رئیس‌حمهور کره‌جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در راس هیاتی در این نشست که از امروز (دوشنبه ۲۸ اسفند) تا چهارشنبه(اول فرودین ۱۴۰۳ )در سئول برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

نشست سران برای دموکراسی ابتکار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا است که نخستین بار در دسامبر ۲۰۲۱ به‌ طور مجازی و با حضور سران ده‌ها کشور جهان برگزار شد.

بلینکن با اشاره به شلیک چندین فروند موشک بالستیک کوتاه برد پیونگ‌یانگ به سمت کره‌جنوبی، اظهار داشت: واشنگتن با همکاری با مقامات سئول، قاطعانه به تحریکات کره‌شمالی در دریای ژاپن پاسخ خواهد داد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پلیس دریایی ژاپن از آزمایش 2 فروند موشک بالستیک توسط پیونگ‌یانگ خبر داد. این اولین بار در ۲ ماه اخیر است که کره‌شمالی اقدام به آزمایش موشک بالستیک می‌کند.

کره شمالی آخرین بار در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) یک موشک میانبرد مافوق صوت با سوخت جامد آزمایش کرده بود.

شلیک موشک بالستیک کره شمالی در حالی است که بلینکن برای شرکت در «نشست دموکراسی» به میزبانی «یون سوک یئول» رئیس جمهوری کره جنوبی به سئول رفته است.

بلینکن با بیان اینکه ما خواستار هماهنگی و ارتباط نزدیک بین متحدان خود بوده و بازدارندگی گسترده علیه پیونگ‌یانگ افزایش خواهیم داد، تصریح کرد که آمریکا برای دفاع از متحدان خود همواره از طیف وسیعی از قابلیت‌های نظامی خود، از جمله هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

یون سوک یول رئیس‌حمهور کره‌جنوبی در دیدارش با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: حملات موشکی کره‌شمالی، نشان‌دهنده قدرت این اتحاد است که به یک اتحاد راهبردی جامع جهانی تبدیل شده است.

سئول از متحدان کلیدی واشنگتن در شرق آسیا است و آمریکا حدود ۲۷ هزار سرباز در آن کشور دارد تا از متحد خود برابر تهدیدهای کره‌شمالی محافظت کند.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن قرار است پس از سئول به مانیل پایتخت فیلیپین برود تا بار دیگر بر تعهد تزلزل‌ناپذیر آمریکا در قبال این کشور تاکید کند.

چند روز پیش نیز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به غرب هشدار داد که روسیه از نظر فنی برای جنگ هسته‌ای آماده است و اگر آمریکا نیرو‌های خود را به اوکراین اعزام کند، از نظر مسکو تشدید قابل توجه درگیری تلقی خواهد شد.

رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا این کشور واقعا برای جنگ هسته‌ای آماده است، گفت: ما از نقطه نظر نظامی-فنی، آماده هستیم.

پوتین گفت که آمریکا درک می‌کند که اگر نیرو‌های آمریکایی را در خاک روسیه یا در اوکراین مستقر کند، روسیه این اقدام را به‌عنوان یک مداخله تلقی خواهد کرد.

 ایرنا 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید