ویتامین B۲ را می‌توان در چه مواد غذایی پیدا کرد؟

    کد خبر :870942
ویتامین B۲ را می‌توان در چه مواد غذایی پیدا کرد؟

ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین یکی از ویتامین‌های محلول در آب است که محل ذخیره عمده‌ای در بدن ندارد. ریبوفلاوین برای متابولیسم قندها، اسیدهای آمینه و چربی‌ها ضروری است و این ویتامین سیستم حفاظت آنتی اکسیدانی را حمایت می‌کند.

ریبوفلاوین عمدتا از شیر استخراج می‌شود. کمبود ریبوفلاوین که “ariboflavinosis” نامیده می‌شود منجر به دژنره شدن سیستم عصبی، اختلال اندوکرین، کم خونی و اختلالات پوستی، التهاب زبان و دهان و حلق، زخم گوشه لب و نیز قرمزی و حساسیت چشم‌ها می‌شود. کمبود ریبوفلاوین در افراد الکلی، افراد مسن، دیابتی و سندروم روده تحریک‌پذیر رخ می‌دهد.

علائم کمبود آن ابتدا در بافت‌هایی که با گردش سریع دارند نظیر پوست و اپیتلیوم ظاهر می‌شود. این ویتامین در برابر نور کاملا تخریب می­‌شود.

میکروفلورای طبیعی کولون توانایی تولید ریبوفلاوین را نیز دارند. مقدار تولید ریبوفلاوین توسط میکروفلور به نوع غذای مصرفی بستگی دارد به طور مثال خوردن سبزیجات نسبت به گوشت تولید ریبوفلاوین را افزایش می‌­دهد. ریبوفلاوین برحسب میلی‌گرم اندازه‌گیری می‌شود. این ویتامین در غذاها به شکل متصل به پروتئین به شکل FAD و FMN وجود دارد. سبزیجات برگ سبز که رشد سریع دارند، غنی از ریبوفلاوین هستند. گوشت و محصولات لبنی مهم‌ترین منبع تامین‌کننده ریبوفلاوین مردم آمریکا هستند. بیش از نیمی از ویتامین هنگام آسیاب کردن ا زبین می‌رود. (نان‌ها و غلات در آمریکا با ریبوفلاوین غنی می‌شوند که بخش عمده‌ای از دریافت روزانه افراد را شامل می‌شود.)

ریبوفلاوین در برابر حرارت پایدار است ولی به راحتی توسط قلیاها و اشعه ماورابنفش تخریب می‌­شود. در پختن و فرآیند کردن نیز مقدار بسیار کمی از ویتامین تخریب می­‌شود.

بدلیل حساسیت ریبوفلاوین به مواد قلیایی افزودن جوش شیرین برای نرم کردن به نخود و لوبیا قسمت اعظم محتوای ویتامین را از بین می‌­برد. پاکت شیر ساخته شده از کاغذهای مومی از ریبوفلاوین در برابر تخریب ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند.

علائم کمبود بعد از ماه‌ها محرومیت از ریبوفلاوین ایجاد می‌شود. علائم اولیه کمبود شامل ترس از نور (فتوفوبیا)، سوزش، خارش و اشک ریزش چشم، کاهش شفافیت بینایی، و درد و سوزش لب‌ها و زبان می‌باشد.

به گزارش فارس، علائم پیشرفته‌تر کیلوز (شکاف و ترک خوردگی لب)، آنگولار استوماتیت (شکاف در پوست گوشه دهان – شقاق گوشه لب ها)، بثورات چرب در پوست چین بینی و دهانی، کیسه بیضه و ناحیه تناسلی زنان، زبان متورم ارغوانی (Magenta tongue )، افزایش رشد مویرگ‌ها اطراف قرنیه چشم و نوروپاتی محیطی را شامل می‌شود. شایان ذکر است کمبود ریبوفلاوین در کنار کمبود سایر ویتامین‌ها در کاتاراکت نقش دارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید