ورود روس‌ها به لهستان و کشورهای بالتیک ممنوع شد

    کد خبر :941694
ورود روس‌ها به لهستان و کشورهای بالتیک ممنوع شد

چهار کشور عضو اتحادیه اروپا شامل لهستان و سه کشور حوزه بالتیک که با روسیه مرز مشترک دارند از روز سه‌شنبه برای نشان دادن پشتیبانی از کی‌یف از ورود شهروندان روس حتی دارای روادید به کشورهایشان جلوگیری می‌کنند.

لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی از ورود شهروندان روسیه دارای روادید اتحادیه اروپا برای اهداف گردشگری، فرهنگی، ورزشی و بازرگانی جلوگیری می‌کنند.

اما دارندگان مجوز سکونت، اعضای خانواده، موارد انسانی و مخالفان و ناراضیان حکومت روسیه از این قانون معاف هستند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم مرز با روسیه از هنگام توقف پرواز هواپیماها از روسیه در واکنش به حمله نیروهای روسیه به اوکراین، به گذرگاه ورودی شهروندان روسیه به قاره اروپا تبدیل شده بودند.

اما این چهار کشور با پا فراتر گذاشتن از تصمیم ماه گذشته اتحادیه اروپا برای تعلیق توافقنامه تسهیل صدور ویزا با مسکو، صدور مجوز ورود روس‌های خواستار ورود به ۲۷ کشور عضو این نهاد را طولانی‌تر و پرهزینه‌تر کرده‌اند.

مسکو در آن هنگان اعلام کرد که به این اقدام واکنشی نشان نخواهد داد.

هر چند فنلاند که با روسیه مرز زمینی طولانی دارد، از اول سپتامبر (۱۰ شهریور ماه) شمار روادیدهای صادر شده برای شهروندان روسیه را به ۱۰ درصد کاهش داده، اما با تصمیم این کشورهای بالتیک و لهستان همراهی نکرده است.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که در نیمه نخست ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون ورود شهروندان روسیه به کشورهای عضو این نهاد را ثبت کرده که شامل چندین سفر با یک روادید می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

 ایرنا 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید