نقاشی خودویرانگر بنکسی ۲۵ میلیون دلار چکش خورد و رکورد شکست

    کد خبر :853291
نقاشی خودویرانگر بنکسی ۲۵ میلیون دلار چکش خورد و رکورد شکست

نقاشی «دختری با بادکنک» بنکسی که سه سال پیش در یک حراجی ۱.۴ میلیون دلار فروخته شده بود، شامگاه پنجشنبه ۱۴ اکتبر در حراجی ساثبیز لندن ۲۵ میلیون دلار فروخته شد و گران‌ترین اثر نامدارترین هنرمند گمنام دنیا لقب گرفت.

«دختری با بادکنک» پس از رد شدن بخش زیاد آن از دستگاه کاغذخردکن کارگذاشته‌شده در قاب تابلو به «عشق در زباله‌دان» تغییر نام داد. این نقاشی حالا دیگر معروف امشب در لندن حدود ۵.۵ تا ۸.۲ میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود اما در پایان ۲۵.۴ میلیون دلار، بیش از سه برابر بیشترین برآورد چکش خورد تا گران‌ترین اثر گمنام‌ترین نقاش خیابانی تاریخ لقب بگیرد.

درست سه سال پیش در اکتبر ۲۰۱۸ «دختری با بادکنک» در ساثبیز لندن کمی بیش از یک میلیون دلار به فروش رسید اما بلافاصله پس از خوردن سومین ضربه چکش روی میز، ناگهان دستگاه کاغذخردکن روشن شد و دوسوم پایینی تابلو را رشته‌رشته کرد. همه حاضران در سالن با شگفتی به صحنه نابود شدن تابلو نگاه می‌کردند و کاری از دست هیچ‌کس برنمی‌آمد. بنکسی اندکی بعد روند کار گذاشتن دستگاه کاغذخردکن را در قاب «دختری با بادکنک» در صفحه خود با کاربران اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

همان زمان اعلام شد مالک تازه نقاشی با نام تغییریافته «عشق در زباله‌دان» آن را با خود به خانه برده است. کارشناسان بر این باور بودند با وجود نابود شدن بخش اصلی نقاشی، «عشق در زباله‌دان» در حراجی‌های بعدی به قیمت‌های بالاتر معامله می‌شود و این پیش‌بینی پس از فقط سه سال با حدود ۲۰ برابر شدن ارزش آن به واقعیت پیوست.

به گزارش همشهری آنلاین، نسخه کاغذی بسیاری از نقاشی‌های دیواری بنکسی در حراجی‌های مهم دنیا فروخته شده که «عشق در زباله‌دان» تازه‌ترین نمونه آن است. ماه مارس گذشته یک نقاشی که بنکسی روی دیوار یک بیمارستان در ستایش کارکنان بخش بهداشت و درمان در زمانه کرونا کشیده بود، در حراجی کریستیز لندن ۲۳.۲ میلیون دلار چکش خورد و گران‌ترین اثر بنکسی لقب گرفت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید